Smak jest jednym z podstawowych zmysłów dostępnych i rozpoznawanych przez organizm ludzki. Rozróżnia się 5 rodzajów receptorów smakowych : słodki, kwaśny, gorzki i słony. Jako piąty niektórzy uznają tak zwany smak „umami” i choć został potwierdzony 12 lat temu przez wielu naukowców, wciąż jest kwestią kontrowersyjną.
Nie trudno zauważyć, że przy wypiekaniu chleba największą rolę ma smak słony. Wytrawne bochenki dominują bowiem ilością nad słodkimi bułeczkami czy rogalikami. I choć często prezentujemy na stronie pomysły na słodkie pieczywo, zdecydowanie więcej można znaleźć wypieków, które bez dodatku soli będą praktycznie pozbawione jakiegokolwiek smaku.
Sól przez wielu uznawana jest za niezdrowy składnik, którego należy unikać. Jednak trudno nie zgodzić się, że wykluczenie jej z naszej diety jest praktycznie niemożliwe, gdyż nasze potrawy będą po prostu bez smaku. Mimo potwierdzonych efektów ubocznych, my uważamy, że soli nie należy się bać, a szkodliwy jest jedynie jej nadmiar.
Mówi się, że bez soli i wody nie może istnieć życie. Trzeba przyznać, że ta zasada świetnie pasuje także do istoty chleba. Jednak nie samą solą chleb żyje, dlatego czasem potrzebuje dodatkowych bodźców i smaków, aby być smaczny. Zaskakujące połączenia składników w chlebie, gdzie słodko-słone smaki się ze sobą łączą, okazują się być najbardziej sprawdzone.
Poniżej przedstawiamy małe podsumowanie chlebów, które upiekłyśmy do tej pory i które świetnie komponują się ze słonym smakiem.
Chleby na słono upieczone do tej pory:
Wypieki mniejsze „na słono”:
Słodko-słone połączenia:
Zachęcamy Was do wspólnej zabawy w przygotowywanie wypieków, które pasują do nowej Smakowity - lekko solonej! Szczegóły konkursu tutaj.
Wasze komentarze