Przepis

przygotowywanie składników
5 min
przygotowywanie składników
1.Kus kus zalej wrzątkiem do jego wysokości (lub w inny sposób podany na opakowaniu). Przykryj na 5 minut talerzem/przykrywką i poczekaj aż pochłonie wodę. Wymieszaj i odstaw do ostygnięcia.
wyrabianie
5 min
wyrabianie
2.Połącz ze sobą w misce mąkę, drożdże, sól, płatki owsiane i wystudzony kus kus. Powoli dolewaj ciepłą wodę i zagniataj chleb. Zagniataj aż osiągnie jednolitą, elastyczną konsystencję a następnie dodatkowe 5 minut.
pierwsze wyrastanie
90 min
pierwsze wyrastanie
3. Wstaw ciasto do miski, przykryj folią aluminiową i odstaw w ciepłe miejsce ( na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika) na ok. 1,5 godziny.
drugie wyrastanie
45 min
drugie wyrastanie
4.Po upływie tego czasu wyjmij ciasto, zagnieć i uformuj z niego okrągły bochenek. Połóż uformowane ciasto na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, przykryj materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce jeszcze na 45 minut.
pieczenie
30 min
pieczenie
5.W tym czasie rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Po upływie czasu wyrastania wstaw blaszkę do piekarnika i piecz przez ok. 30 minut, aż po włożeniu wykałaczki do ciasta, wyjdzie ona sucha (nie przylepi się do niej ciasto). Odstaw do ostygnięcia.
Ocena czytelników: 1.67 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Jolanta 4 sierpnia 2022 o 20:24

    Czyli chleb pieczony w automacie potrzebuję mniej drożdży zawsze? Innych przepisach też trzeba zmniejszyć ilość drożdży?

    • Małgosia 4 sierpnia 2022 o 23:00

      Automat ma swój cykl i dosyć mocno podgrzewa, dlatego drożdże mogą szybciej się namnażać w idealnych warunkach. Normalnie można skrócić czas wyrastania obserwując ciasto, co w automacie raczej jest niewykonalne.

  • Jolanta 4 sierpnia 2022 o 13:04

    Można ten chleb upiec w automacie?

    • Małgosia 4 sierpnia 2022 o 15:28

      Można wykorzystać automat. Warto jednak zmniejszyć nieco ilość drożdży do 1-1,5 łyżeczki w zależności od ich mocy i aktywności.

  • Magdalena 27 października 2017 o 18:22
    Ocena:

    Tosiu, dotychczas piekłam na zakwasie korzystając z Twoich przepisów. Dzisiaj postanowiłam upiec ten właśnie chlebek, aczkolwiek dodałam płatki jęczmienne i kus kus. ?
    Wyszedł przepyszny, taki puszysty, mięciutki i wilgotny, nawet mój syn niejadek dodatków w pieczywie, nie poznał że tam „coś jest”.
    Przepis jest rewelacyjny i na pewno zagości na naszym stole częściej. ?
    Pozdrawiam.

  • sylaba 22 października 2012 o 13:40

    Absolutnie rewelacyjny 🙂 Trochę się bałam (głównie reakcji męża), ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Pyszny, naprawdę długo utrzymuje świeżość. Już kilkukrotnie gościł u nas na stole, nie było jeszcze takich, którym by nie smakował 🙂

  • agnieszka 14 października 2012 o 19:51

    smakowicie wyglada duzo pieke chleba i zawsze wstawiam do piekarnika nagrzanego no 50 stopni do wyrosniecia i potem zwiekszam temperature do 210 .

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej