Przepis

przygotowywanie zaczynu
240 min
przygotowywanie zaczynu
1. Połącz ze sobą 100 g mąki żytniej, 100 ml wody z rozpuszczoną solą i 100 g zakwasu. Wymieszaj drewnianą łyżką w misce i odstaw miskę w temperaturze pokojowej na ok. 4 godziny.
wyrabianie
5 min
wyrabianie
2. Po upływie tego czasu dodaj jeszcze 100 g mąki żytniej, mąkę pszenną i jogurt. Całość zagnieć aby uzyskać jednolite, odchodzące od ręki ciasto.
wyrastanie
360 min
wyrastanie
3. Uformuj z ciasta rulon i podziel na 6 równych części. Z każdej uformuj bułeczkę, połóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i odłóż w ciepłe miejsce (na przykład do wcześniej nagrzanego do 60 stopni i wyłączonego piekarnika) na ok. 6 godzin lub dłużej. Możesz też wybrać cieplejszy pokój w domu.
pieczenie
20 min
pieczenie
4. Gdy kończy się czas wyrastania rozgrzej piekarnik do 220 stopni. Piecz bułeczki przez ok. 20 minut aż zbrązowieją. Daj im ostygnąć.
Ocena czytelników: 2.5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Mirosław 3 maja 2020 o 19:31

    Bułki nawet smaczne, ale trzeba mieć zęby ze stali, aby je ugryźć… Strasznie twarde!!! Proponuje przepracować ten przepis. Wszystkie poprzednie przepisy których próbowałem to był sukces, a tu taka wtopa.

  • iwona 5 stycznia 2020 o 08:51

    wyszly twarde jak kamienie.. zupelnie inaczej niz na zdjeciu.. zaraz sprawdze smak.. szkoda ze zupelnie cos innego…

  • Mgada 4 września 2015 o 20:08

    Dzień dobry. Mam pytanie czy bułki przykryć ściereczką przed wyrastaniem czy nie? Moje ciasto wyszło strasznie suche ( jakby mało wody) , można dolać więcej w celu uzyskania większej jego elastyczności>?

    • Tosia 7 września 2015 o 11:43

      Dzień dobry,
      To stary przepis i widzę, że jest niedopracowany. Tak, ciasto do wyrastania (nawet uformowane w bułeczki) zawsze przykrywamy ściereczką, bo inaczej wyschnie.
      Jeśli czujemy już na etapie wyrastania, że coś poszło źle, bo ciasto jest np. za suche to lepiej dać więcej letniego płynu, czyli np. wody, ale ciasto miało odpowiednią konsystencję 🙂

  • Simon 5 lipca 2014 o 12:11
    Ocena:

    Na wstępie dziękuję za fajny przepis. Niestety jak to facet lubię mieć wszystko podane dokładnie. 😉 Czy możesz doprecyzować miary składników? W składnikach masz podane: 100 g zakwasu żytniego. W przepisie piszesz już o 100 ml. A zakwas to nie woda – 100 ml 100g. Będę wdzięczny za korektę. Pozdrawiam.

    • Śliwka 9 lipca 2014 o 07:17

      Faktycznie, dziękuję za wyłapanie:) Chodzi oczywiście o 100 g w obu przypadkach. Pozdrawiam!

  • Ania 11 maja 2014 o 13:13

    Jak to przeczytalam to musialam napisac 😀 Moj zakwas ma na imie Kazio 🙂 bulki wygladaja wysmienicie. Kiedys na pewno sprobuje zrobic 🙂

    • Śliwka 14 maja 2014 o 11:59

      Ja już mam innego Kazia w domu, więc musiałam wybrać inne imię:) Pozdrawiam

  • Katarzyna 17 października 2012 o 07:08
    Ocena:

    Jakim cudem te bułeczki zakwasowe rosły do góry a nie wyłącznie na boki? Na bułki na zakwasie działa jakaś zwielokrotniona siła ciężkości. Drożdzowe rosną szybciej i z większym tupetem pokonują grawitację. Moje zakwasowe bez wspomagania foremką zwykle przypominają pitę…

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej