Przepis:

Pamiętaj, korzystając z drożdży świeżych, należy przygotować z nich zaczyn.

Zobacz jak przygotować zaczyn »

wyrabianie
wyrabianie
1. Wodę gotujemy i studzimy, tak aby była letnia. Mąkę przesiewamy do misy, mieszamy z drożdżami, solą i cukrem. Połowę letniej wody powoli wlewamy do mąki i wyrabiamy ręcznie lub mikserem. W momencie w którym składniki zaczną się łączyć dorzucamy pokruszoną fetę, oliwki pokrojone w plasterki i zioła prowansalskie. Dalej wyrabiamy ciasto, wlewając w tym czasie resztę wody (czyli ok. 100 ml). Po kilku minutach wyrabiania ciasto osiągnie formę elastycznej kuli (jeśli tak nie jest, dolewamy jeszcze trochę wody lub dodajemy odrobinę mąki).
pierwsze wyrastanie
pierwsze wyrastanie
2. Ciasto wkładamy do miski i przykrywamy szczelnie ściereczką lub folią spożywczą. Stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 45 minut lub do podwojenia objętości ciasta (u mnie 45 minut wystarczyło).
drugie wyrastanie
drugie wyrastanie
3. Wyciągamy ciasto z misy, dłonie smarujemy oliwą i krótko je zagniatamy. Formujemy z ciasta podłużny, lekko płaski bochenek i zostawiamy na pergaminie, przykrywając ściereczką. Chleb stawiamy w ciepłym miejscu na kolejne 45 minut.
pieczenie
pieczenie
4. Po tym czasie ciasto urośnie. Robimy w nim co 2 cm wgłębienie palcem (widoczne na zdjęciu), polewamy odrobiną oliwy i posypujemy solą gruboziarnistą. Chleb pieczemy przez 20 minut w 220 stopniach, następnie zmniejszamy temperaturę i dopiekamy jeszcze 15-20 minut, aż będzie rumiany. Gotowy chleb wyciągamy z piekarnika i studzimy przed podaniem.
Smakowita
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen
Czas całkowity: 2 godz 20 min
Czas wyrastania: 1 godz 45 min
Czas wypieku: 35 min