Przepis

przygotowywanie składników
1 min
przygotowywanie składników
1. Składniki umieszczamy w foremce maszyny według kolejności: woda, serek wiejski, sól, mąka, drożdże, posiekany szczypiorek, słonecznik.
wyrastanie
1 min
wyrastanie
2. Ustawiamy program podstawowy (1), średnie lub mocne wypieczenie skórki i wagę 900 g. Włączamy automat.
pieczenie
180 min
pieczenie
3. Po ostatnim zagniataniu, można otworzyć maszynę, wyjąć delikatnie ciasto, wyciągnąć mieszadło i ponownie włożyć ciasto. Nie jest to konieczne, chleb można również upiec z mieszadłem i wyjąć je na koniec. Po ostatnim charakterystycznym sygnale kończącym program, wyciągamy formę z automatu i wyjmujemy chleb. Studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 5 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Alicja 4 sierpnia 2024 o 07:52

    Dziękuję za przepisy. Wydają się pyszne więc chętnie wypróbuję. Dam znać jak wyszedł. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

  • Piotr 24 lipca 2024 o 13:34

    Niestety brak przepisów na chleb 1000g….

  • Artur 16 maja 2023 o 22:50

    Na dziurę po mieszadle jest prosty sposób. Pomiędzy fazą mieszania a fazą pieczenia moja maszyna (MPM) daje 10 sygnałów dźwiękowych. To jest moment na dosypanie składników typu ziarenka itd. Wtedy również mozna wyjąć mieszadło.

    • Małgosia 17 maja 2023 o 05:30

      Najlepiej zrobić to w chwili zakończenia ostatniego cyklu mieszania. Mamy pewność, że wszystko jest właściwie wymieszane i dziura w gotowym chlebie jest mniejsza.

  • Joanna 28 stycznia 2022 o 18:20
    Ocena:

    Dziś zrobiłam pierwszy raz chlebek
    Wyszedł wydaję mi przepis ok
    Użyłam mąki orkiszowej razowej typ 2000
    Już kupiłam inną mąkę orkiszową pełnoziarnista
    Spróbuję tej użyć
    Ale ogólnie mi wyszedł
    Rodzina chwali
    Tylko nie wiem bo on był taki lekko wilgotny nie suchy dodałam łyżkę oliwy z oliwek

    • Małgosia 28 stycznia 2022 o 22:29

      Teraz będzie już tylko lepiej. Chleb ma prawo być lekko wilgotny. Jeśli nie jest gliniasty, to jest ok 🙂

  • Adam 13 lipca 2021 o 22:49

    Do bani są te wasze porady. Skoro ktoś podje przepis a nie wychodzi to albo ten przepis wymyśla na poczekaniu albo sam piec nie potrafi i przyciąga tylko na bloga.

    • Małgosia 13 lipca 2021 o 23:43

      Adamie, może napisz z czym masz problem, spróbuję w miarę możliwości jakoś pomóc. Chleby z naszych przepisów goszczą na stołach tysięcy osób, otrzymujemy wiele pozytywnych opinii. Myślę, że przepisy nie są takie złe.
      Pozdrawiam 🙂

  • Zuzanna 2 maja 2020 o 12:12

    Tosiu, czy chlebek uda się jeżeli użyje mąki pełnoziarnistej orkiszowej typ 1850? Taką akurat mam. W przepisie nie jest podany typ mąki pełnoziarnistej. Z góry dziękuję za odpowiedź. Strona super!

  • Zenek 13 lipca 2017 o 00:50

    Wypadalo by poprawic przepis. I nazwac inaczej.

  • Zenek 11 lipca 2017 o 13:36

    Dla mnie nieprzydatne i wprowadza w blad. Tak przy okazji. Za duzo wody i drozdzy. Wody polowa masy maki a drozdzy suchych ok 2g na taka ilosc maki jak w przepisie. W przepisie z serkiem jeszcze mniej wody bo w serku jest woda. Zeby pieczywo bylo jadalne nalezy dawac najmniej ile jest mozliwe drozdzy. A zeby wyroslo korzystac z dluzszego programu w ktorym czas na wyrosniecie jest dluzszy. To nie sztuka nawalic duzo drodzy i sie chwalic jak uroslo jak w
    smak bedzie paskudny, albo sie bedzie odbijalo albo sie bedzie puszczalo baki.

    • Tosia 11 lipca 2017 o 16:16

      A ja uważam, że to żadna sztuka wrzucić kilka składników do automatu i potem wypisywać w komentarzach swoje teorie na ten temat. Proponuję upiec kilka solidnych bochenków na własnoręcznie wyhodowanym zakwasie, wtedy podyskutujemy na temat sztuki pieczenia domowego chleba 🙂

      • Zenek 11 lipca 2017 o 16:49

        Zdaje sobie sprawe ze na kazdym portalu jest ktos kto sie uwaza za guru i nikt nie ma prawa mu zwrocic uwagi. Bo zaraz twierdzi ze kto nie jest z nim jest przeciwko niemu. Wczesniej napisalem ze nazwanie tego co proponujesz upiec jest przegieciem bo nie jest to chleb wiejski. Przepis jest skopany bo wielu osobom chleb nie wyszedl. Jest skopany bo w przepisie jest za duzo wody i za duzo drozdzy. Jesli sama wymyslilas przepis z drozdzami piekarniczymi to po co chcesz udowodnic swoja fachowosc piszac o zakwasie? Przepis jest skopany a prawdziwa cnota krytyk sie nie boi.

        • Tosia 11 lipca 2017 o 19:31

          Nie twierdzę, że przepis jest idealny, rzadko piekę w automacie, bo zajmuję się wypiekami na drożdżach i zakwasie z piekarnika. Na blogu jest takich kilkaset, z automatu tylko kilka, to o czymś świadczy. A z komentarzy wynika, że to Pan się uważa za wielkiego guru i widzi Pan tylko jedną rację i jedną zasadę dotyczącą wypieku chleba. Pozdrawiam 🙂

        • Adrian 20 listopada 2024 o 05:58
          Ocena:

          Myślę że Pan Zenek jest przemądrzałym prostakiem , plagą internetową … Chleb wychodzi pyszny i chyba tylko tak słaby kucharz jak ów Pan nie może sobie z nim poradzić…

  • Zenek 9 lipca 2017 o 13:35

    Kolejna nieprzydatna strona. Chce przepis na zwykly chleb wiejski w jakis ekspert daje przepis ze slonecznikiem, serkiem itp.

    • Tosia 9 lipca 2017 o 19:20

      Nieprzydatna dla kogo i kto ustalił co to znaczy chleb wiejski? Na blogu jest kilkaset przepisów, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, jeśli będzie chciał wyszukać 🙂

  • Olga 9 stycznia 2017 o 12:44

    To był moj pierwszy chleb z automatu. Zrobilam sobie prezent i kupilam automat i przyznam, ze balam sie, ze sobie nie poradze, jestem troche beztalenciem technicznym 😀 ale chyba nie moze byc zle bo chleb wyszedl pyszny! 🙂 Pozdrawiam!

  • renia 5 grudnia 2016 o 23:47
    Ocena:

    Chlebek udał się, wyszedł przepyszny, polecam wszystkim. Trochę spanikowałam bo ciut opadł ale w smaku i strukturze jest świetny. Nieskromnie powiem , że wyszedł ładniejszy niż u Tosi, ma większe dziurki (mam nadzieję, że się nie obrazisz;) najlepszy chleb pełnoziarnisty jaki jadłam ale jedno dodałam od siebie i polecam wszystkim, którzy mają zamiar upiec ten chlebek mianowicie dodać 2 łyżki oleju i 1 łyżeczkę cukru, serdecznie pozdrawiam:) oceniam na 5.

  • renia 5 grudnia 2016 o 22:30

    Niestety mój też opadł 🙁 mimo wszystkich proporcji podanych w przepisie , serek wiejski był z Piątnicy bez wody, drożdże świeże ok.12 g. a program podstawowy czyli basic. Nie wiem gdzie leży przyczyna 🙁

    • Tosia 6 grudnia 2016 o 16:24

      Z drożdży świeżych trzeba jeszcze przygotowywać zaczyn, dlatego do automatu polecane są suszone. Musiałabym powtórzyć ten przepis, aby sprawdzić gdzie błąd, ale patrząc po proporcjach wydaje się być wszystko ok.

  • renia 5 grudnia 2016 o 20:32

    Witam:) właśnie piekę chlebek wiejski ale mam pytanie, wielu osobom on nie wychodzi , może przyczyna tkwi w tym, że w tym przepisie nie ma ani cukru ani oleju ?(gdzie przeważnie te 2 składniki są niezbędne przy wypiekach chleba z automatu).
    p.s. dzięki za odpowiedź odnośnie chleba marchewkowego
    Dam znać jak mi wyszedł, pozdrawiam 🙂

    • Tosia 6 grudnia 2016 o 16:10

      Dzień dobry,
      Cukier nie ma nic do rzeczy, jest tylko do smaku, olej sprawia, że ciasto staje się delikatniejsze, ale jak jest w nim serek wiejski to już załatwię tę sprawę. Problemem z tym wypiekiem jest jedynie odsączenia serka na sicie, ale większości ten przepis wychodzi, więc trzymam kciuki i za Panią 🙂

  • Joanna 19 lipca 2016 o 06:50

    Dziękuję bardzo za podpowiedzi 🙂 Używałam suszonych drożdży. Spróbowałam upiec jeszcze raz, dając drożdże innej firmy i chlebek wyszedł lepszy. Rzeczywiście muszę chyba odcedzać serek, bo chleb wychodzi dość mokry, nie taki, jak u Pani na zdjęciu.
    Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam 🙂

  • Joanna 13 lipca 2016 o 15:07

    Dzień dobry 🙂
    Skusiłam się, aby upiec ten chlebek. Dałam wszystkie składniki w takich proporcjach, jak Pani napisała, piekłam na pierwszym programie (3 godziny). Chleb podczas pieczenia był prawie pod pokrywę automatu, jednak później, jeszcze przed zakończeniem pieczenia upadł o połowę i oczywiście wyszła klucha 🙁 Czy domyśla się Pani co mogło być przyczyną takiej sytuacji? Czy mogłaby Pani dokładniej okreslic ilość drożdży, np. w gramach? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki 🙂 Pozdrawiam

    • Tosia 13 lipca 2016 o 23:05

      Dzień dobry 🙂
      Z tego co Pani opowiada to są raczej właśnie przypadki jak daje się za dużo drożdży.
      A to były świeże drożdże, czy suszone?
      to będzie ok. 5-6 g suszonych drożdży instant.
      Inne co mi przychodzi do głowy to konsystencja serka wiejskiego, wbrew pozorom można kupić różne, może u Pani był bardziej wodnisty i w cieście było za dużo płynu? Głównie te dwie sprawy mogą wpłynąć na taki efekt 🙁
      Pozdrawiam.

  • Zosia 14 czerwca 2016 o 19:09

    Witam , mam pytanko, pieke chleb codziennie wiec rzecz jasna ze z automatu , chleb wyrasta pieknie prawie ponad forme ale kiedy zaczyna sie pieczenie automatycznie opada prawie o polowe . Nie ma znaczenia jaka maka , czy biala czy ciemna i tak opada , jaka moze byc tego przyczyna ? dziekuje

    • Tosia 15 czerwca 2016 o 11:48

      Dzień dobry,
      Moim zdaniem to może sugerować o dodawaniu zbyt dużej ilości drożdży. Używa Pani suszonych czy świeżych, ile mniej więcej dodaje?

      • Zosia 23 czerwca 2016 o 10:00

        Pani Tosiu , przepraszam za przerwe .Uzywam drozdzy suszonych bo do swiezych nie mam dostepu dokladnie 7 g bo takie mam gotowe paczuszki . Myslalam ze przyczyna tkwi w mace , w Anglii maka pszenna do chleba jest poprostu jedna .
        Wykorzystuje zawsze Pani przepis -„prosty chleb z automatu ” chleb jest smaczny ale malenki .Dziekuje

  • Karolina 26 kwietnia 2016 o 17:21

    Jasna jest z pszenicy sąsiada ? bez dodatków.
    Bardzo dziękuję za porady i podpowiedzi ?

  • Karolina 26 kwietnia 2016 o 16:49

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wypróbuję ten przepis może nawet jeszcze dziś. A czy rodzaj mąki pszennej ma znaczenie? Bo mam taką z młyna ale nie mam pojęcia jakiego jest typu.
    I ostatnie pytanie, masz jeszcze jakieś fajne przepisy na automat? Choć zgadzam się z opinią o chlebach z piekarnika to jednak czas, czystość i prostota pieczenia w automacie w moim przypadku jest bezcenna ?

  • Karolina 26 kwietnia 2016 o 10:33

    Bardzo fajny przepis. Chciałam podpytac czy to musi być serek wiejski czy też mogę użyć zwykłego twarożku który wyprodukowano na wsi ?

    • Tosia 26 kwietnia 2016 o 10:40

      Ciesze się, że się podoba 🙂 Może być twaróg, tylko trzeba wtedy dodać jakieś 20 ml wody więcej 🙂

  • Dorota 30 marca 2016 o 11:00

    Witam Ponieważ dopiero kupiłam wypiekacz do chleba mam pytanka – czy można używać „zwykłych” przepisów na chleb do wypieków w automacie?, jeśli w przepisie nie jest podana waga wypieku to skąd mam wiedzieć jaką ustawić w automacie?

  • Mariusz 17 marca 2016 o 22:22

    Witam po chałce ktora wyszła rewelacyjnie zgodnie z poleceniem przyszedł czas na chleb wiejski i tu rozczarowanie . Wyszedł zapadnięty i na dodatek zakalec . Nie wiem czy czasem 350 wody to nie za dużo ? Maka pszenna typ 650 z biedronki serek wiejski pilos lidl nie wiem czy miał być ocedzony czy tak wlany . Jedyna zmiana to zamiast mąki pszennej pełno ziarnistej mąka źytnia typ 2000 z tym.ze trochę mniej ok 150 a wię ej pszennej 650 tak że ogółem się zgadzala waga . Prosze o info na pani oko wczym problem . Jak to wina maki to jaka pszenna gruboziarnistą kupić . Prosze o pomoc .

    • Tosia 20 marca 2016 o 16:26

      Dzień dobry,
      To jest odpowiednia ilość wody na taką ilość mąki, aby uzyskać delikatny i lekki chleb, a nie zbity gniot. Serka wiejskiego nie odcedzamy, ale popełnił Pan podstawowy błąd – mąka żytnia razowa nie nadaje się do wypieków drożdżowych, jedynie na zakwasie. Przez to ciasto nie wyrosło i się zapadło, do tego każda mąka zachowuje się inaczej i potrzebuje innej ilości wody, więc to nie wina przepisu, a kombinowania.
      Pozdrawiam.

  • marika 15 marca 2016 o 21:13

    🙂 🙂

  • marika 15 marca 2016 o 12:19

    Nie dodałam, że oczywiście najlepszy na zakwasie z piekarnika. Pani Tosiu- ściskam serdecznie.

  • marika 14 marca 2016 o 14:07

    Ja obecnie piekę sporo- przynajmniej 3x w tygodniu i robiłam już chleby na drożdżach i na zakwasie zarówno z piekarnika jak i automatu. Nieskromnie dodam, że wszystkie mi wychodzą dobrze, bez zakalca. Jednak uważam tak jak wszyscy, ktòrzy mojego pieczywa pròbowali, że chleb na zakwasie NAJLEPSZY. Panie Adrianie- radzę spròbowaċ i się nie złościć. Pozdrawiam!

  • Ryszard 1 marca 2016 o 14:02

    Panie Zbyszku, wejdź Pan na bloga kiszenie kapusty/ubijanie przez deptanie/.com – tam Pan będzie mógł
    podziwiać stopy. ……../ co prawda, to prawda – ładne dłonie/
    Ryszard

  • Zbyszek 27 lutego 2016 o 13:28

    Powiem tak, dostałem w prezencie automat do pieczenia chleba (sam bez pudełka miarki i instrukcji) stał sobie a ja szukałem do niego tej nieszczęsnej instrukcji! Minął rok byłem w piwnicy i „odkryłem” ten przyrząd i postanowiłem jemu i sobie dać szansę, jak do trzech razy nie uda mi się upiec w tym smacznego chleba wystawiam go pod śmietnik! Na relację jak to wypadło zapraszam na mojego bloga!
    http://zbyszekgada.blogspot.com
    Pani Tosiu a Pani chcę powiedzieć że ma Pani piękną i smukłą dłoń, pozdrawiam Zbyszek.

  • D. 21 lutego 2016 o 12:02

    Dopiero będę kupował wypiekacz do chleba. Myślę już nawet o konkretnym modelu. Pani przepisy wyglądają ciekawie. Na pewno wypróbuję część z nich.
    Pozdrawiam

  • Adrian 18 lutego 2016 o 15:28

    Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, źe wypieki z automatu są monotonne i nie mają ładnej struktury. Widocznie albo Pani wiedza na temat pieczenia w automacie jest bardzo mała albo używa Pani do wypieku najgorszego badziewia dostępnego na rynku, a o takie nie trudno. Najnowocześniejsze automaty piękną chleby z najróżniejszych mąk, jak źytnia, orkiszona, ryżowa, bezglutenowa itp, robią dżem, kompoty, piękną ciasta, niektóre z dostępnych robią zakwas i piękną rewelacyjne chleby na zakwasie . Można się czepiać kształtu, owszem nie każdemu to odpowiada, tu się zgadzam. Ale denerwuje mnie Pani ciągłe aluzje w co 2 wstępie do przepisów, jaki piekarnik wspaniały, a automat be. Jak każde urządzenie w którym wchodzi w grę temperatura, trzeba wyczuć. Z piekarnika też wychodzą zakalce i niesmaczne chleby. Po prostu trzeba umieć upiec chleb, a z automatu jest to po prostu łatwiejsze. Fajne są przepisy na tej stronie i gratuluję wytrwałości w redagowanie tego bloga, ale jeśli zamieszcza Pani przepisy na chleby z automatu to proszę ludzi zachęcać do pieczenia a nie odwrotnie. Albo po prostu dać sobie spokój z zamieszczeniem takich przepisów. Tak chyba będzie lepiej. Niech ktoś bardziej doświadczony się tym zajmie. Pozdrawiam, Adrian

    • Tosia 19 lutego 2016 o 18:22

      Ma Pan prawo być poirytowany moją opinią, ale na tym polega blog, że jego autor jest z czytelnikami szczery. Z automatu upiekłam już nie jeden smakowity chleb, jednak w porównaniu z tymi na zakwasie, zawsze będą poziom niższe pod każdym względem. Nie wynika to z mojego braku wiedzy dotyczącego obsługi tej maszyny, raczej z tego, że korzystając z własnych rąk i pieca da się to zrobić lepiej. I powie to Panu każdy, kto wypiekał zarówno w automacie, jak i w piekarniku. Może to zatem Panu brakuje doświadczenia z wypiekaniu niesamowitych i ręcznie zagniatanych chlebów, aby zrozumieć co Pan traci? Polecam kiedyś upiec np. Tartine Bread: https://smakowitychleb.pl/tartine-bread-o-wyjatkowej-metodzie-przygotowywania-chleba/
      Nie uważam też, abym zniechęcała ludzi do wypieku z automatu, na co dzień poświęcam tyle energii, aby zarazić innych miłością do pieczenia chleba, że szczera opinia na temat jednej z tych dziedzin to jeszcze nie zbrodnia. A wspominam o tym we wstępie do przepisów, bo nie każdy czyta wszystkie notki.
      Być może za jakiś czas na Smakowitym chlebie będzie możliwość dodawania swoich przepisów, wtedy miłośnicy automatu będą mieli szansę dzielić się między sobą recepturami.
      Pozdrawiam.

    • Leszek 12 stycznia 2017 o 18:44

      Byłem tu parę razy, ale się nie zagłębiałem w treści. Wypiekam chleb już 6 lat. Przerobiłem dwie maszyny czytaj(zepsułem lub wykończyłem) wszystkie przepisy chleba z instrukcji wypiekłem. Było też kilkanaście
      do wyrzucenia. Zakwas ma też 6 lat.Jak są święta, lub mam ochotę na inną formę chleba to piekę w piekarniku. Ale wyrabiam w maszynie. od jakiegoś roku mam przepis, który mi pasuje i piekę ten sam.
      Wyrabiałem ręcznie jak miałem zepsutą. Po co wywarzać drzwi jak są otwarte. Techniki nie ominiemy.
      Więc zachęcam do maszyny (dwa mieszadła w formie i musi się udać. Przepisy fajne na str. Spróbuję kilka zawłaszczyć i zobaczyć co będzie. Nie omieszkam napisać co wyszło. Lesio

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej