Mąka na chleb
Do upieczenia najprostszego chleba potrzebna jest mąka, którą można kupić w każdym sklepie. Co prawda do wypieku pieczywa najbardziej nadaje się ta o typie 750, 650 i ewentualnie 550, ale tak naprawdę może to być nawet mąka tortowa. Na początku nie trzeba się orientować z rozróżnianiu typów mąk, naturalne zainteresowanie tematem będzie się rozwijało przy każdym kolejnym bochenku. Przyjdzie wtedy czas na próby wypiekania chlebów z dodatkiem mąki żytniej lub na bazie mąki pełnoziarnistej, razowej i orkiszowej.
Drożdże do pieczenia chleba
Oprócz mąki potrzebne są oczywiście drożdże. Można użyć suszonych drożdży instant w paczuszce, które łatwo przechowywać i które można bezpośrednio wymieszać z mąką. Drugą możliwością są klasyczne świeże drożdże w kostce, trzeba z nich przygotować zaczyn, cały proces trwa kilka minut, podobnie jak w przypadku przygotowywania klasycznej drożdżówki z owocami i kruszonką
Mamy już mąkę oraz drożdże, do szczęścia potrzebna jest nam jeszcze letnia woda i odrobina soli, która nada przyszłemu wypiekowi smaku.
Wyrabianie chleba
Wyrabianie najłatwiejszego ciasta na chleb nie wymaga specjalistycznego sprzętu, oczywiście mikser planetarny ułatwi sprawę, ale równie dobrze poradzą sobie przy tym ręce. Po kilku minutach wyrabiania lub krótkiego mieszania do połączenia składników, ciasto na chleb przekładamy do foremki lub zostawiamy w misie. Będzie rosło ok 1-2 h. Ciasto na chleb, które wyrastało w misie będzie trzeba uformować i przełożyć na blachę, ale jeśli od początku wyrastało w foremce to nie trzeba już z nim nic robić.
Pieczenie chleba w piekarniku
Do upieczenia chleba nie potrzeba automatów ani pięknego pieca chlebowego, wystarczy najzwyklejszy domowy piekarnik, elektryczny lub gazowy. Po 30-40 minutach będziemy wyciągać świeżo upieczony bochenek, który swoim zapachem wypełni cały dom i wywoła uśmiechy na twarzach domowników. Pamiętaj, że chleb warto ostudzić na kuchennej kratce, od jedzenia ciepłego ciasta mogą rozboleć brzuchy. Cała zabawa potrwa mniej niż 3 h!
Prawda, że pieczenia chleba jest proste? A robiąc to samodzielnie mamy świadomość tego, co jemy 🙂
Nauka pieczenia chleba zaczyna się od ciast
Poniżej przygotowałam kilka prostych schematów, które powinny Cię zachęcić do nauki wypieku chleba i pokazać w jak przyjemny sposób można stawiać dalsze kroki jako domowy piekarz:
Dla przykładu, jeśli upiekłeś/aś w życiu już kilka ciast, poradzisz sobie z ciastem drożdżowym, a jeśli wypiekanie ciasta drożdżowego nie sprawia Ci problemu to bez przeszkód upieczesz też domowy chleb 🙂
- Ciasto (np. ucierane, biszkopt, sernik) -> ciasto drożdżowe
- Ciasto drożdżowe -> pszenny chleb drożdżowy
- Pszenny chleb drożdżowy -> drożdżowy chleb z wykorzystaniem mąki pełnoziarnistej, razowej i żytniej
- Pszenny chleb drożdżowy -> drożdżowe pieczywo formowane (np. bułki, bagietki, chałki, foccacie, chlebki nan, pity)
- Chleb drożdżowy -> chleb na zakwasie
- Pszenny chleb na zakwasie -> drożdżowy chleb na zakwasie z wykorzystaniem mąki pełnoziarnistej, razowej i żytniej
- Chleb na zakwasie -> pieczywo formowane na zakwasie (np. bułki, bagietki, chałki, foccacie, chlebki nan, pity)
Na blogu, po prawej stronie znajdziesz kolumnę z rodzajami pieczywa, możesz do woli podróżować po różnych działach i wybrać swój ulubiony przepis.
Polecane przepisy na chleb
Na początek proponuję zapoznać się z kilkoma prostymi przepisami na wypieki drożdżowe:
A oto kilka przydatnych wpisów, które wprowadzą Cię w świat wypiekania chleba:
Chleb na drożdżach krok po kroku
Jak zacząć piec chleb na zakwasie
I pamiętaj: jestem tutaj dla Ciebie. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości na temat pieczenia chleba w domu – napisz komentarz, chętnie pomogę 🙂
wow
A jak ustawić piekarnik termoobiegiem czy góra dół
Na różnych piekarnikach sprawdzają się inne ustawienia. Sama korzystam na co dzień z dwóch i na jednym lepiej sprawdza się termoobieg, a na drugim góra-dół. Jeśli ma Pani piekarnik parowy, warto użyć tej funkcji.
Witam, mam już gotowy zakwas na chleb ale nie mogę znaleźć proporcji zakwasu na np 500g mąki… mogę liczyć na pomoc 🙏
Przepisy są różne, ale najczęściej przyjmuje się, że na 500g mąki przypada od 150-180g aktywnego zakwasu lub zaczynu przygotowanego wcześniej na bazie 1-2 łyżek zakwasu.
W każdym przepisie podana jest ilość zakwasu potrzebna do przygotowania chleba.
Jeden z najgorętszych przepisów. Ciasto lejące się po wypieczeniu niby miało być do zjedzenia. Tak dobre jak bułki z żabki
O jakim przepisie mówimy? Proszę podać szczegóły, być może uda mi się coś doradzić.
Witam czy chleb cebulowy można zrobić z innej mąki niż pszennej i jakie wtedy będą proporcje?
Proszę wybrać mąkę orkiszową o podobnym typie, jak w przepisie.
Kiedyś wydaje mi się była tu dostępna wyszukiwarka przepisów ze względu na preferowane składniki, nie mogę odnaleźć, czy już nie ma??
Wciąż ją mamy 🙂
Po wejściu w przepisy, wybieramy preferowany wypiek i dalej jego cechy https://smakowitychleb.pl/kategorie-przepisow/
Dzięki za ciekawe treści. Napiszcie proszę też przewodnik o różnych rodzajach form do pieczenia chleba – zwłaszcza żytniego na zakwasie. Czy forma ze stali, czy ceramiczna, czy jeszcze inna ? Czy coś możecie szczególnie polecić ? Z jaką powłoką ? Z góry dzięki
Mamy kilka poradników na temat form do wypiekania chleba np.
Ja osobiście mogę jedynie dodać, że nie ma z gruntu złej, czy najlepszej metody i naczynia. Najlepiej byłoby przeprowadzić samemu testy, by dobrać najwygodniejszą dla siebie i swojego sprzętu metodę
Witam Pani Gosiu:)
Mm 0,5 kg maki płaskurki pełnoziarnistej i taka samą ilośc mąki z samopszy też pełnoziarnista.
Chciałabym upiec chlebek z tych 2 mąk na zaczynie drożdżowym.Może Pani Pani jakis przepis?
Powiem tak dostałam przepis od Pani z gospodarstwa które wypieka takie chleby.Zrobiłam zaczyn( wyszedł ale potem jak do wyrośniętego zaczynu dałam drugą mąke to było to tak gęste ze nie szło nic z tym zrobic( jednym słowem masakra) W tym przepisie było 10 dkg drożdży i 500 ml wody.
Zaczęłam to wyrabiać i jakoś poszło ale ciasto nie było sprężyste.Upiekłam ale twarde jak beton.
Potem napisałam do tej Pani a ona powiedziała ze piekła tak samo tylko że te obydwie mąki były białe.
No chciałabym zuzyc te 2 maki pełnoziarniste ale nie ma przepisu……może mnie Pani jakos poratuje????
pozdrawiam
Marta
Ciasto na samej mące pełnoziarnistej jest dosyć ciężkie, ten przepis nie musi być zły, ale jeśli jest dostosowany pod mąkę białą, trzeba dolać więcej wody – tak dużo, by uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta.
Płaskurka i samopsza to pradawne odmiany pszenicy. Mają zbliżone właściwości mące pszennej i orkiszowej i można z nich piec chleby, w których wykorzystuje się właśnie orkisz lub pszenicę.
Dziekuje Pani Gosiu;)
Tylko ja zapytałam (właściwie poemat napisalam;)l)
Czy może ma Pani przepis na te mąki pełnoziarnistej które mi zostaly;)
Chodziło o to, że każdy przepis z mąki pełnoziarnistej pszennej lub orkiszowej można „przerobić” i wykorzystać te mąki, które Pani ma. Mamy ich sporo.
Dzien dobry Pani Gosiu;)
Mam mąka orkiszowa pełnoziarnista typ 2000 .
Proszę o pomoc,przepis na chlebek orkiszowy.
Chyba nie znalazłam z tym typem mąki.
Pozdrawiam;)
Orkiszowa mąka świetnie zastępuje mąkę pszenną. Czasami tylko chłonie odrobinę więcej wody, ale nie zawsze. Każdy przepis na chleb pszenny można upiec z mąki orkiszowej o podobnym typie.
Dziękuje Pani Gosiu:):):)
Dzień dobry. Proszę o poradę, zrobiłam zakwas żytni wg przepisu ze strony. Mój chleb nie wyrósł. Jaka może być przyczyna? Jaką konsystencję powinno mieć ciasto na chleb żytni.
Początki bywają trudne. Zachęcam do przestudiowania naszych poradników, bo przyczyn może być naprawdę wiele i niemal każdy czynnik mógł wpłynąć na to, że chleb nie wyrósł. Najczęstszą przyczyną jednak bywa słany/nieaktywny zakwas.
W poniższym przepisie mniej więcej widać jakiej konsystencji powinno być ciasto na chleb żytni https://smakowitychleb.pl/chleb-zytni-na-maslance-na-zakwasie-zytnim/
Znalazłam mnóstwo inspiracji na tej stronie. Uwielbiam domowy chleb. Ja posiłkuję się thermomixem, co znacznie ułatwia mi zadanie. Zapraszam do siebie https://mixmarty.pl/chleb-w-thermomix/
Od jakiegoś czasu piekę w domu chleb w automacie z LIDLa. Przy proporcjach 300/300 g mąki chlebowej i żytniej wychodzi pyszny, ma jednak pewną wadę – jest wiotki. Tzn. po ukrojeniu kromeczki ta nie jest jędrna i po chwyceniu z jednej strony nie jest sztywna tylko „opada”. W przepisie jest także olej – 2 łyżki. Można prosić o jakąś radę? Myślałem o zastąpieniu oleju masłem, dodaniu otrąb?
Chleby pieczone w automatach mają inną strukturę i są nieco inaczej wypieczone niż te z piekarnika. Prawdopodobnie o tę wiotkość chodzi. Dodanie otrąb zawsze jest ok (razem z większą ilością płynu), a masło i olej można w ogóle pominąć. Nie sądzę jednak by to zmieniło znacząco konsystencję chleba.
Uwielbiam chleb pod różnymi postaciami, a właśnie odkąd mam robota planetarnego ariete to o wiele chętniej i częściej sama piekę chleb – świetna sprawa!
O tak, robot planetarny bardzo ułatwia pracę z ciastem chlebowym!
Witam. Chciałbym pogratulować informacji na temat mąki i wypieku chleba. Mam pytanie chciałbym upiec chleb z 2/3 mąki pszennej typ 750 i 1/3 mąki żytniej typ 720. Moje pytanie czy do tego wypieku można dodać słód. Jeżeli tak to jaki są jęczmienny, żytni , pszenny , ciemny,jasny, prażony.Czy słód polepszy jakość chleba ?
Pozdrawiam
Zależy co lubimy. Dodatek słodu do ciasta widocznie zmienia jego kolor i smak. Słód nieco przyspiesza fermentację ciasta, a który lepszy to w zasadzie nie wiem – najpopularniejszy jest jęczmienny.
Witam, zaczelam experymentowac z pieczeniem chleba. Na drozdzach, pszenny wyszedl pycha. Zakwas zytni stoi i fermentuje jak najpszykladniej. Za pare dni moge juz piec na nim. I tu dwa pytanie: jak zrobic cienka, chrupiaca skorke? I czy zamiast wstawuac wode i pryskac moge uzyc opcji pary (mam piekarnik z mozliwosciami pary).
Pozdrawiam
Prawidłowo wyrobiony i wygarowany chleb pieczony z parą w odpowiedniej temperaturze powinien mieć właśnie taką skórkę, o jaką Ci chodzi. Sama używam piekarnika parowego i świetnie się sprawdza.
Dziekuje za szybka reakcje.
Na ile % pary ustawic? A ustawienia temperatury? Takie jak w przepisach z misecza wody? I co lepsze: piec na kamieniu czy na blasze?
Co do skorki to zapomnialam zapytac co sprawia, ze skorka jest blyszczaca i wyglada jak lakierowana?
A tak na koniec to wspaniala jest wasza strona www. Zrozumiala, dokladna, ciekawa i pouczajaca. Komplementy
Najlepiej będzie wypróbować możliwości własnego piekarnika. U mnie ustawienie pary wygląda inaczej, więc nie pomogę. Warto ustawić wysoki poziom pary w pierwszej połowie pieczenia na wysokiej temperaturze i wyłączyć ją w końcowej fazie pieczenia. Temperatura zgodna z danym przepisem.
Chleb przed końcem pieczenia można spryskać wodą wtedy jest szansa na błyszczącą skórkę, ale przyznam szczerze, że u mnie wystarcza para, chociaż nie we wszystkich chlebach.
Szukam przepisu na chleb z mąki pradawnej 2ab na zakwasie i nigdzie nie ma…:((
Nie mam doświadczenia z tą mąką, ale przypuszczam, że chleby orkiszowe i pszenne będą się na niej udawały.
Oj tak, mało jest przepisów z tej mąki, może kiedyś się pojawią
Dziękujemy za sugestię, będę pamiętała o takich przepisach 🙂
Witam jaka jest proporcja zakwasu żytniego w stosunku do drożdży.Dziękuje
Z zasady nie przelicza się zakwasu na drożdże.
Można uogólnić, że na 500g mąki zużywa się ok 5-7g drożdży instant, 15-25g drożdży świeżych lub około 150-200g zakwasu. Trzeba jednak pamiętać, że procesy przygotowania ciast na bazie zakwasu lub drożdży są zupełnie inne.
Witam
Obecnie jestem na diecie ibs i niestety chleb tego typu jest ciężki do dostania. Właśnie zaczęłam przygodę z zakwasem orkiszowy w tej chwili jednak nim będzie on gotowy piekę chleb na drożdżach. Wiem już, że zapas mąki kukurydzianej mam dość spory i się zmarnuje jeśli go nie wykorzystam. Czy mogę prosić o jakieś rady jak na tym zakwasie orkiszowym upiec chleb z dodatkiem mąki kukurydzianej by był smaczny?
Nie mam doświadczenia z tym rodzajem diety i nie chciałabym polecać czegoś z nią sprzecznego. Nie wiem jaki dokładnie chleb chce Pani piec, ale jeśli może to być chleb orkiszowy z dodatkiem mąki kukurydzianej, to proponuję w klasycznym przepisie zastąpić 30% maki np orkiszowej mąką kukurydzianą.
upiekłam już swój pierwszy chleb, ale przed dalszymi próbami zniechęciło mnie to, że już następnego dnia chleb był czerstwy. Czy są jakieś przepisy czy rodzaje pieczywa, które pozwolą cieszyć się domowym, świeżym pieczywem chociaż przez dwa dni ?
Jeśli pieczywo jest odpowiednio przechowywane, powinno dość długo utrzymać świeżość. Wyjątkiem jest pieczywo na bazie drożdży, które dużo szybciej czerstwieje. Jeśli chleb na zakwasie szybko zrobił się suchy i twardy, trzeba szukać przyczyny w procesie przygotowania. Być może fermentacja nie przebiegła prawidłowo lub chleb był zbyt długo pieczony.
Proszę przechowywać upieczony chleb (po wcześniejszym jego wyjęciu z formy i całkowitym wystudzeniu na kratce) w lnianej ściereczce kuchennej. Pieczony w sobotę jeszcze w środę jest miękki w środku i ma pyszną skórkę.
To prawda, odpowiednie przechowywanie jest ważną częścią całego procesu pieczenia domowego chleba.
Witam serdecznie i proszę o pomoc. Z powodu bardzo drastycznej diety (bez mąki pszennej,bez cukru,bez drożdży i bez zakwasu) ,chleb musi być upieczony z mąki żytniej z ewentualnym dodatkiem mąki orkiszowej. Znalazłam taki przepis : żytni chleb na kefirze lub jogurcie spulchniony sodą oczyszczoną, z dodatkiem oliwy. Upiekłam zgodnie z zaleceniami w temp 180*C ,w kamionkowej formie wyścielonej papierem do pieczenia.Po rekomendowanym czasie,1-ej godziny, chleb był wprawdzie upieczony, ale miał miąższ o gruzełkowatej wilgotnej strukturze.W dodatku miejscami widać było „ogniska” zakalcowate – jakby niedopieczone ciasto. Może Ktoś, z bardziej doświadczonych
domowych lub profesjonalnych piekarzy, poradzi mi lub wskaże błędy. Chlebek był upieczony z
220 gr mąki żytniej typ 720 z dodatkiem 40gr płatków owsianych, 200 ml jogurtu, 2 łyżek oliwy, 1,5 łyżki soku z cytryny i 1 łyżeczki erytrolu. Pozdrawiam.Lidka
Chleby z mąki żytniej nie należą do łatwych przepisów, szczególnie spulchniane sodą. Przepis nie wygląda źle na pierwszy rzut oka chociaż brakuje sody. Być może wymaga wydłużenia pieczenia w Pani piekarniku – piekarniki są różne lub dodania więcej mąki – czy ciasto nie było zbyt mokre? Zdecydowanie łatwiej byłoby z orkiszem, bo zachowuje się podobnie do pszenicy.
Hej, o ile należy wydłużyć czas przy jednoczesnym pieczeniu dwóch chlebów (pełnoziarnisty orkiszowy) ?
Przy osobnych bochenkach czas pieczenia nie powinien się znacząco wydłużyć – trzeba obserwować, bo to też dużo zależy w jaki sposób chleby będą pieczone i jak radzi sobie piekarnik.
Cześć mam pytanie. Często robie chleb zytni na zakwasie z ziemniakami. Jest pyszny przez kilka dni. Często zdarza sie iz po wystygnieciu lub nawet w dniu nastepnym przy krojeniu miekisz chleba zostaje na nozu? co jest przyczyna?
Trzeba by przeanalizować cały proces począwszy od jakości zakwasu, poprzez przepis, aż po samo wypiekanie. Może to być słaby lub przefermentowany/niedofermentowany zakwas, może ciasto jest przegarowane, może niedopieczone, a może przepis „nie ten”. Po samym efekcie niemal nie sposób podać jednoznaczną odpowiedź.
Dlaczego chleb kruszy się na 2 dzień
Przyczyn może być wiele. Należałoby przeanalizować cały proces powstawania chleba. Przyczyną może być zarówno zbyt duża ilość mąki, drożdży, za słabe wyrobienie ciasta lub błędy podczas pieczenia.
Miałam też tak chleb mi się kruszy)ł. Metodą prób doszłam do wniosku że temp. Wody ma znaczenie w tym przypadku. Daję bardziej ciepłą i chleb jest perfekt
Być może ciasto przez ciepłą wodę w tym przypadku szybciej, a w efekcie lepiej fermentuje, ale zasadniczo temperatura wody nie wpływa na jakość wypieku.
Dzień dobry, otrzymałam od znajomej słoik już dość „starego” zakwasu z maki zytniej wraz z takim oto przepisem:
0,5 kg mąki (ja mieszam zazwyczaj zwykłą pszenną z żytnią, może byc graham) do tego 0,5 L wody przegotowanej, garść ziaren np słonecznika, siemienia lnianego itp,2-3 łyżeczki płaskie soli i właściwie prawie cały zakwas (zostaw na dnie słoika starego zakwasu aby zrobić nowy ) – to tak ok 3-4 łyzki wyjdzie. całość wymieszaj, i przełóż do foremki wyłożonej papierem. całość musi stać ok 8-12 h w zależności jak rośnie chleb. chleb piecz góra – dól 210 stopni ok 50 minut. Zeby dokarmić zakwas do słoika z resztą starego zakwasu dodaj ok 50 g mąki źytniej pełnoziarnistej 2000 albo typ 720 , dodaj 50 ml wody, wymieszaj i do lodówki.
Dziś wykonałam chleb z tego przepisu, jednak przed pieczeniem nie wyjelam zakwasu z lodówki i go nie dokarmilam. Chciałabym zapytax czy zrobiłam błąd? Dzień dobry, otrzymałam od znajomej słoik już dość „starego” zakwasu z maki zytniej wraz z takim oto przepisem:
0,5 kg mąki (ja mieszam zazwyczaj zwykłą pszenną z żytnią, może byc graham) do tego 0,5 L wody przegotowanej, garść ziaren np słonecznika, siemienia lnianego itp,2-3 łyżeczki płaskie soli i właściwie prawie cały zakwas (zostaw na dnie słoika starego zakwasu aby zrobić nowy ) – to tak ok 3-4 łyzki wyjdzie. całość wymieszaj, i przełóż do foremki wyłożonej papierem. całość musi stać ok 8-12 h w zależności jak rośnie chleb. chleb piecz góra – dól 210 stopni ok 50 minut. Zeby dokarmić zakwas do słoika z resztą starego zakwasu dodaj ok 50 g mąki źytniej pełnoziarnistej 2000 albo typ 720 , dodaj 50 ml wody, wymieszaj i do lodówki.
Dziś wykonałam chleb z tego przepisu, jednak przed pieczeniem nie wyjelam zakwasu z lodówki i go nie dokarmilam. Chciałabym zapytax czy zrobiłam błąd? Słoik z zakwasem przechowuje w lodówce. Chciałabym zapytać czy przed pieczeniem powinnam go wyjąć z lodówki i dokarmic? Ile wcześniej powinien być wyjęty z lodówki? Jaka ilość zakwasu powinnam dodac do ciasta z 0.5 kg mąki? Z góry dziękuję za pomoc.
Ten przepis nie jest z bloga i ma po prostu złe proporcje, więc nie będę tutaj analizować go dokładnie 🙂
Polecam spróbować jakiś przepis z bloga!
Dzień dobry,
Mam pytanie. Mam piekarnik bez możliwości wyłączenia termoobiegu. Wiem, że termoobieg podwyższa temperaturę, czy jeśli w przepisie jest 200C i obniżę do 180C z termoobiegiem to chleb wyrośnie taki jak powinien? Dziekuje.
Dokładnie tak 🙂
Czy przepisy na wskazane na tej SUPER stronie na chleby na drożdżach i
ew. na zakwasie możnaa również wyrobić i upiec w automacie do wypieku chleba? Mam maszynę o mocy 1600 W z dwoma grzałkami i dołączoną książeczką z przepisami ale chciała bym mieć więcej fajnych sprawdzonych przepisów.
Dzień dobry,
Tak, na blogu są już przepisy na wypieki z automatu: https://smakowitychleb.pl/przepisy/kategorie/dowolny/dowolny/dowolny/pieczone-w-automacie/ 🙂
A mnie osobiście urzekł ten chlebek, który jest na zdjęciu głównym tego wpisu. Można podpowiedź, który przepis odnosi się do tego chlebka? 🙂
Bardzo często po upieczeniu chleba pod jego skórką robi się dziura. Czym to może byś spowodowane?
Za krótko wyrastał przed włożeniem do piekarnika.
Witam. Chcialabym upiec prosty chleb żytni na zakwasie. Ile zakwasu potrzebuję odłożyć na potrójną porcję i jak dlugo piec te 3 chleby?
Jeśli w przepisie jest np. 200 g zakwasu, a piecze Pani z potrójnej porcji to 200×3=600 g 🙂
Ewentualnie za dużo wody w stosunku do mąki.
Zgadza się, to tez możliwe.
Pozdrawiam serdecznie.
Chciałabym upiec swój pierwszy chlebek na zakwasie. Mój zakwas ma dziś piąty dzień. Mam pytanko, jeśli część zakwasu wezmę do chleba to czy do pozostałej części zakwasu zanim wstawię go do lodówki powinnam dodać mąki i wody, czy wstawić po prostu to co mi pozostało a dokarmić go dopiero później przed kolejnym pieczeniem chleba?
Wstawić to co zostało, a dokarmiamy 8 godzin przed przygotowaniem kolejnego ciasta chlebowego 🙂
U mnie sprawdzilo sie wielokrotnie dokarmienie zakwasu , który został mi w słoiku po pieczeniu chleba, np.ok.2 łyzki , dużą łyżką mąki i wodą do uzyskania gęstej konsystencji nielejacej i wstawienie słoika do lodówki. Zakwas, mimo że był w lodówce przez następnych parę dni, nadal wyrażnie bąbelkował i widać było jego aktywność. Przestałam ważyć mąkę dodając ją do zakwasu bo wystarczy zachować konsystencję gęstej śmietany i zakwas ma się dobrze i jest aktywny. Pozdrawiam.
Witam wszystkich,
Na tą stronę wpadłam przypadkowo , ale bardzo mi się spodobała i już ja mam w ulubionych 🙂
Zamierzam dzisiaj pierwszy raz upiec chleb, ale mam mąkę żytnią do wypieku domowego chleba ( 1kg), co jeszcze i w jakich proporcjach powinnam dodać, aby chleb wyszedł fajny? Czy mogę dodać świeżych drożdży, były zamrożone bo kupiłam wcześniej, ale już się rozmrażają,czy takie nie nadają się do chleba?
W jakiej temperaturze piec i czy powinien być termoobieg?
Pozdrawiam 🙂
Chciałabym zapytać czy mogę zmieszać ze sobą dwa zakwasy żytnie? Mój jest młody- ma 2 tygodnie( muszę jeszcze dodawać drożdze do wypiekow) a w międzyczasie dostałam dojrzały zakwas. Czy mogę je po prostu zmieszać ze sobą czy nie jest to dobry pomysł?
Można ewentualnie, ale ja bym tego starego nie osłabiała nowym 🙂
Na którym poziomie piekarnika powinno się piec chleb? Upiekłem 2 chleby na drugiej półce od dołu i o ile pierwszy był ok to drugi wyszedł z zakalcem. Pomyślałem, że może przez to, że na zakwasie i z mąki żytniej razowej. Zabrałem się więc za trzeci chleb i mam wrażenie, że też wyjdzie z zakalcem. Po wyjęciu z formy cały spód był wilgotny więc włożyłem go do uchylonego piekarnika żeby tam wystygł. Jak całkowicie wystygnie to przekroję i okaż się czy jest zakalec czy nie ma. Pozdrawiam 🙂
Po środku, pieczenie góra-dół. Zakalec to raczej wina nieaktywnego zakwasu/drożdży.
Ja wyjmuję 15-20 minut przed końcem pieczenia z formy i dalej piecze się na siatce
Co jest przyczyną zerwania skórki w pieczonym w piekarniku chlebie?
Za mało informacji aby zgadywać w ciemno, nie wiem np. z jakiego przepisu był pieczony chleb. Pierwszym powodem może być zbyt duża ilość drożdży lub przerośnięte ciasto.
Witam dzisiaj rozpocząłem przygodę z chlebem domowym, mam pytanie: przygotowałem ciasto na zaczynie z przepisu bez zagniatania, ciasto bardzo szybko wyrasta czy trzeba pozostawić na 2 godz. jak w przepisie czy można go skrócić, ucieka mi z foremki. Dzięki za odpowiedź.
A który to konkretnie przepis? Jak ciasto ucieka w foremki za szybko to jest to podejrzana sprawa, być może daje Pan za dużo drożdży 🙂
Zakupiłam mąkę żytnią 2000 na zakwas, okazało sie ze jest grubo mielona. Czy z takiej mąki zakwas tez wyjdzie? Poprzednie mąki żytnie typu 2000 były drobno mielone…. Pierwszy mi w ogóle nie wyrósł, pęcherzyki były, natomiast nie rósł.
Tak, jak najbardziej, jeśli jest dużo otrębów to zawsze można dodać więcej wody, aby konsystencja zakwasu przypominała gęstą śmietanę.
Witam.
Mam zamiar upiec mój pierwszy chleb ale przy tej ilości i różnorodności przepisów straciłem pewność… Co z przykrywaniem chleba podczas pieczenia? oraz jak wygląda użycie do wypieku garnka rzymskiego???
Dzień dobry,
Rzeczywiście przy takiej ilości przepisów można zwariować 🙂 Aby się rozkręcić na początek proponuję coś łatwego.
Jeśli chodzi o garnki rzymskie to na blogu jest poradnik na ten temat: https://smakowitychleb.pl/porada/pieczenie-chleba-w-glinianym-garnku/
Mam mąkę zytnią oraz graham, chciałabym upiec chleb na zakwasie, ale mam totalny mętlik, bo tyle tu tego! Proszę o podpowiedź, gdzie mogę znaleźć przepis na chleb z tych mąk? Czy zakwas z mąki żytniej może być połączony z mąką graham?
Zakwas żytni można śmiało łączyć z każdą mąką, także graham.
Na blogu jest wyszukiwarka gdzie można zaznaczyć jaka mąka nas interesuje i jaka baza (zakwas).
Ustawiłam teraz zakwas żytni i mąkę graham: https://smakowitychleb.pl/przepisy/kategorie/chleby/zakwas-zytni/maka-graham/dowolny/
Witam,dziś pieke swój pierwszy chlebek z przepisu pani Tosi i tak się zastanawiam jak jest on pieczony?w sensie czy na gołej głaszcze,czy może na papierze bądź maśle i bułce? Proszę o odpowiedz
Dzień dobry,
Wszystko zależy od tego o jakim przepisie mowa, na blogu jest kilkaset. Niektóre są na chleby w foremce, inne formowane i pieczone na blasze.
Witam upieklam chleb na zakwasie wyszedl super dlaczego po paru dniach zakwas w lodowce splesnial?
Ja mam prosty przepis na płaski chleb, choć na początku nie wiedziałem z czego się go robi, znalazłem kilka przepisów które nie przypadły mi do gustu z powodu niedostępnych lub nie znanych składników. Postanowiłem spróbować bez tych składników, więc przepis jest naprawdę prosty:
– szklanka mąki ryżowej
– szklanka mąki żytniej razowej
– 2 paczuszki suszonych drożdży (choć i bez tego wyjdzie, bo On zbytnio nie ma rosnąć, ma być płaski jak kromka)
– 1/2 łyżki cukru
– 1/2 łyżeczki soli
– woda
– 2 łyżki oleju (nie mierzę, wlewam trochę 🙂 )
Dodatki:
tu można włożyć wszystko, ja daję (bo mam):
– suszony szczypior
– ziarna sezamu
– ziarna siemienia lnianego
– ziarna słonecznika
– ziarna dyni
Nie mam ale czasami też daję:
– cebula prażona
– płatki czosnku, itp
Aby miał inny kolor dodaję kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego, można dodać kakao, lub dowolnego innego barwnika spożywczego, tylko nie na raz, tylko do osobnych ciast 🙂
Po wymieszaniu normalną łyżką, robię rzadszą konsystencję, żeby łatwiej było rozprowadzić na blasze, kładę na papierze do pieczenia, wkładam do piekarnika na 50 stopni na 40 minut, po tym czasie na około 22 minuty w temperaturze 175 stopni, jest gotowy kiedy powierzchnia jest popękana. Chwilę może postać w rozszczelnionym piekarniku. Wyciągnąć i pokroić na kromki nożem do krojenia pizzy.
W planach mam modyfikację, dodać do niego więcej dodatków, może jakieś warzywa, żeby urozmaicić go trochę. Z warzywami niewykluczone że będzie musiał pobyć troszkę dłużej w piekarniku.
Smacznego
Z warzywami wychodzi SUPER, naprawdę można dodać wszystko, pokrojone w drobną kostkę. Właśnie się zajadam 🙂
Ukochani dobrodzieje proszę pouczcie mnie jak to zrobić żeby ciasto chlebowe nie wypływało z formy gdy w czasie rośnięcia górna powierzchnia ciasta przekroczy wysokość brzegów formy. Jak to zrobić żeby górna powierzchnia chlebka była pięknie wypukła jak na waszych zdjęciach . Te chlebki z waszych fotografi są pięknie pękate i nawet wyglądają jakby były lużno formowane i swobodnie wypiekane bez form. Pieczony przezemnie chlebek jest smaczny ale jego powierzchnia jest płaska , nie jest tak pięknie pękata jak u was.
Serdecznie pozdrawiam
Tadeusz
Wszystko zależy od przepisu i rodzaju ciasta. Być może po prostu zakwas jest za słaby by wyrastały ładne bochenki, albo dobrane są za duże foremki jak na proporcje ciasta.
Witam,co robię nie tak skoro po upieczeniu chleba żytniego na zakwasie odrywa się cała górna skórka ???
Dzień dobry,
Powodów może być wiele. Być może zakwas nie był odpowiednio aktywny, ciasto za krótko rosło, albo wręcz przeciwnie – wyszło zbyt popękane, bo za długo wyrastało lub źle zostało uformowane. Trudno powiedzieć w ciemno.
Skupiłabym się na zakwasie, aby ładnie bąbelkował.
Witam. Potrzebuję Waszych porad i przepisów na zrobienie pysznego chlebka. Jestem początkująca w tej przygodzie. mam kilka przepisów od znajomych owszem wypróbowałam, ale wolałabym wolniej i krok po kroku to robić. zaczynając od chleba na drożdżach, a potem na zakwasie. Hmm.. zbyt raczej szybko i sama z siebie wyrabiałam jak umiałam. Zakwas miałam z młynu. Wiec dopiero po rozszerzeniu wiedzy na Waszych blogach nabrałam więcej chęci do działania.. Liczę na Wasze wskazówki. Pozdrawiam ☺ i czekam na cenne odpowiedzi ?
Dzień dobry,
Proponuję zapoznać się z wyszukiwarką na blogu, ustawiłam już chleby na drożdżach, zatem do wyboru do koloru:https://smakowitychleb.pl/przepisy/kategorie/chleby/drozdze/dowolny/dowolny/
W razie pytań służę pomocą i zachęcam też do przeczytania tego poradnika: https://smakowitychleb.pl/porada/ciasto-na-drozdzach-krok-po-kroku/
Udanych wypieków 🙂
Witam. Tą stronę znam już ładnych parę lat…. Problemem, żeby zacząć piec chleb był mój piekarnik… Teraz kupiłam nowa kuchenkę, więc pora zacząć pięć bułki, chlebki….. Troszkę się obawiam, ale do odważnych świat należy…. Trzymajcie kciuki, żeby się udało… ? ? ? ✊… Dla mnie świetna strona, która polecam każdemu…. Moc serdeczności przesyłam
Trzymam mocno kciuki 🙂
Witam serdecznie, przygodę z pieczeniem chleba zaczęłam od chlebków z wypiekacza, ale czas trochę rozwinąć skrzydła 😉 dzisiaj piekę chleb z kaszą jaglaną, ale widzę tu mnóstwo ciekawych przepisów, więc z pewnością z nich skorzystam. Gratuluję bloga, świetnie, fachowo i z sercem! Pozdrawiam:))
Dziękuję i trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Witam wszystkich , od jakiegoś czasu zacząłem piec chleb w szklanych keksówkach i chleb z takich foremek wychodzi bardzo popękany mimo że procedury trzymam się cały czas . Chleb pszenny na zakwasie żytnim . Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać ? Zależy mi by piec dalej w szkle 🙂
Niekoniecznie to musi być wina formy, może to zły przepis, albo ciasto wyrasta za długo/za krótko. Proszę popróbować z inną recepturą, to raczej nie kwestia szklanej keksówki 🙂
Przepraszam, jestem roztargniona okropnie, to był prosty chleb pszenny 🙂
Z przepisu na tej stronie, inna sprawa, że zdjęcie pokazuje również takiego „bladawca” jaki mi wyszedł 🙂
Teraz szukam koszyka do wyrastania chleba, ale w moim mieście nie ma .
Można zamówić np. przez Allegro czy jakiś inny internetowy sklep 🙂
Trafiłam na tą stronę całkiem przypadkiem i postanowiłam spróbować, bo ten kupowany chleb jest co raz gorszy. Miałam w domu tylko mąkę szymanowską i drożdże suszone. Upiekłam, ale wyszedł mi całkiem blady i skórka niezbyt gruba, a ja lubię wypieczone pieczywo. Do piekarnika nie wstawiłam naczynia z wodą, bo to jest mini piekarnik, więc nie było miejsca. Żeby jednak dostarczyć trochę wilgoci, co jakiś czas otwierałam delikatnie drzwiczki i spryskiwałam wodą piekący się chleb.
Domownicy byli zachwyceni, ale mi nie odpowiadała bladość wypieku. Może coś zrobiłam nie tak?
Zacznijmy od tego z jakiego przepisu chleb był pieczony? 🙂
Dzien dobry, nie mam scierki lnianej czy moge przykryc zakwas bawelniana scierka?
Oczywiście 🙂
Czy mogę upiec chleb orkiszowy z powyżego przepisu na zakwasie orkiszowym pierwszy raz nastawionym i dodać do zaczynu chleba zakwas żytni żeby chlebek ładnie wyrósł i ew. Poprawił smak chleba.
Dziękuję. Pozdrawiam
A z którego przepisu? Bo pisze Pani pod poradnikiem 🙂
Można zakwas żytni zastępować jak najbardziej orkiszowym, czy pszennym. A zakwas żytni dokarmić np. mąką orkiszową, aby stał się orkiszowy i miał więcej mocy. Wszystko dozwolone, proporcje bez zmian.
Witam,
Mam nietolerancję na drożdże. Czy mogłabym prosić o przepis na chleb bez użycia drożdży i zakwasu?
Dzień dobry,
Bez drożdży i bez zakwasu to już raczej nie chleb, ale jest kilka wypieków z sodą lub proszkiem do pieczenia na blogu: https://smakowitychleb.pl/przepisy/kategorie/dowolny/proszek-do-pieczeniasoda-oczyszczona/dowolny/dowolny/
Mam problem z wyrastaniem ciasta. Probowałem juz kilku przepisów i zawsze jest tak, że ono bardzo mało mi wyrasta. Robię chleb na zakwasie (ma ok. miesiąca), co najmniej 8h przed robieniem chleba dokarmiam go i potem robie właściwe ciasto zgodnie z przepisem. Czekam tyle ile podane w przepisie (raz parę h dłużej). Chleb już trzymałem wszędzie. Dzisiaj nagrzałem w piekarniku do 50 st. uchyliłem drzwiczki i włożyłem chleb. Zawsze jest pod przykryciem (zazwyczaj jakaś suchą szmatką). Ciasto zagniatałem ręką i mikserem. Już nie mam więcej pomysłów co robię źle. Co do zakwasu to po dokarmieniu ładnie pracuje. Po słoiku widzę jak rośnie a potem opada, są charakterystyczne bąble z powietrzem, zapach octowy.
Z tego co wyczytałem na tej stronie i widziałem na youtube to chleb powinien urosnąć ok 40%, mój jak urośnie 20% to jest dobrze. Czy masz jakiś pomysł dlaczego tak się dzieję?
Z opisu wynika, że wszystko dzieje się jak należy, podejrzewam, że ten zakwas jest po prostu za słaby. A jeśli opada być może jest za wodnisty, dokarmiałabym go na gęściej. Myślę, że tu potrzeba cierpliwości aż nabierze mocy, niektóre zakwasy potrzebują więcej czasu, więc też wydłużanie wyrastania to dobry pomysł. Ewentualnie w między czasie można dodawać do ciasta szczyptę drożdży, no albo spróbować jeszcze raz wyhodować zakwas, jeśli ten będzie odmawiał współpracy.
A może ciasto ma po prostu za zimno>
A i czy ciasto chlebowe rośnie w keksówke, czy misce i jest formowane? Może się okazać, że za mało rośnie, bo ma za dużo foremkę jak na swoją wielkość ciasta 🙂
Tak w małej keksówce. Co rozumiesz przez „czy jest formowane”?
„Formowane”, czyli miałam na myśli chleb, który formujemy ręcznie, wyrasta w koszyku i jest pieczony na blasze, a nie w keksówce.
Czyli np. https://smakowitychleb.pl/chleb-pszenno-orkiszowy-zakwasie-nasionami-chia/
A mi coś nie wychodzi. ?robię według przepisu. Ciasto wyrasta fajnie. A potem w piekarniku opada. Już nie wiem jak to robić i co źle robię. Aga
A z jakiego przepisu?
Mam to samo – pieke od lat i zawsze jest podobnie. Zarwono sam zakwas, jak i chleb fajnie wyrasta; co najmniej podwaja swoja objetosc, a potem niestety w piekarniku opada i jest plaski. Myslalam kiedys, ze to wina mojego zakwasu zytniego i niedawno wyprodukowalam sobie nowy zakwas pszenny. Chleb rosnie super, na 2.5x,a potem to piekna gorka opada. I to niezaleznie z ktorego przepisu pieke chleb… Wydaje mi sie, ze im wiecej dodaje do chleba maki zytniej tym problem jest wiekszy, anizeli przy samej pszennej. Chleb jest oczywiscie zawsze smaczny, w sumie podwaja swoja objetosc, ale nie jest taki ladny i reprezentacyjny.
Probowalam znalezc na blogu wskazowki, jak ocenic kiedy nasz chleb jest juz perfekcyjnie wyrosniety. Niestety, w odpowiedziach na komentarze czesto czytam, ze moze ZA BARDZO, a moze ZA MALO wyrosl… a wiec jak to bezblednie ocenic? Bede wdzieczna za porade.
Witam serdecznie. Mam problem z chlebami, które muszą wyrastać w koszyku, bo po wyłożeniu na blachę są płaskie. W związku z tym chciałam panią zapytać czy mogą one wyrastać w foremkach, w których byłyby od razu pieczone? Druga sprawa, która mnie nurtuje dotyczy chlebów pieczonych przy użyciu samej żytniej mąki. Nie bardzo je lubię, ponieważ jak dla mnie są za ścisłe, a ja lubię chlebki lekkie i puszyste. Czy wobec tego mogę w tych przepisach, bez konsekwencji dla jakości chleba, zamienić część mąki żytniej na pszenną, pszenną pełnoziarnistą czy graham? Pozdrawiam. Życzę dobrej nocy. Ela
Tak, mogą wyrastać w foremkach od razu. A jak są za płaskie to prawdopodobnie mają za dużo płynu, proponuję przy wyrabianiu dawać mniej wody.
Zamienianie mąki żytniej na pszenną jest skomplikowane, bo inaczej traktuje się te mąki i potrzebują innej ilości wody.
Dzięki za odpowiedź. Tak jak napisałam wszystkie składniki skrupulatnie odmierzyłam za pomocą wagi. Dzisiaj będę piekła ponownie chlebek mleczny i chcę zmniejszyć ilość mleka do 250 ml. Zobaczymy z jakim skutkiem. Serdecznie pozdrawiam.
To u mnie jest inaczej jak w schemacie. Najpierw upiekłam zwykle ciasto z owocami ale na oleju. Wyszło smaczne. Potem były eksperymenty z różnymi owocami bakaliami i po drodze kilka zakalec ów. Potem,m upieklo ciasto maślane. Było ze skórka pomarańczowa smaczne ale ta opadają. Ciasto było lekkie i smaczne. Zrobiłam tez czarno białe. Potem były muffiny fajne slodkie i chrupiace az w końcu babka majonezowa. Lekka i słodka. Wczoraj upieklo tzw biszkopt rzucany ale Polakami go tylko polewa czekoladowa i poruszyła kakao no i dziś przyszła pora na chlebek cebulką wy. W piekarni taki kupowałam i strasznie mi smakował ale skoro wszystko co swojskie to jeszcze lepsze to postanowiłam spróbować. Jedyne co zmieniłam w przepisie to dałam mąkę 450 no i cebulę prazona. Mimo to wyszło fajne ciasto które właśnie zostało odstawienie aby sobie poleżeć i urosnąć. Ciekawe jak mi się uda. Jeśli smak tego chleba mnie zachęci to będę piekła częściej ten chleb a i pokusę się o pieczenie innych rodzai
Droga pani Tosiu. Proszę mi powiedzieć co robię źle, bo ilekroć robię chleb, który wyrasta w koszyku, to po wyłożeniu na blachę, rozlewa się i jest płaski. Czy może może ciasto powinno być gęściejsze? czy może przyczyna leży gdzie indziej. Proszę panią o radę. Serdecznie pozdrawiam.
Tak, prawdopodobnie to kwestia konsystencji ciasta. Już na etapie wyrabiania nie może być za luźne, musi być elastyczne, lepiej dać mniej wody i oceniać w trakcie mieszania jego stan. Wtedy nie rozleje się później na blasze:)
Dzięki za radę. Chociaż robiłam wszystko b. skrupulatnie wg. przepisu(chleb oliwski i mleczny). Gdybym jednak chciała zmniejszyć ilość płynu to o ile. Co to znaczy ciasto elastyczne, czy to takie które daje się wyrabiać ręką? bo moje było na tyle luźne, że wyrabiałam je łyżką. Moja obawa jest też taka, czy gdy użyję mniej wody/ mleka to chleb nie będzie zbyt ścisły? Męczę Panią, ale nie mam kogo dopytać , a tak bardzo bym chciała upiec chleb, który by mnie zadowolił. Pozdrawiam .
Tak, takie, które można wyrobić ręką. Nie widząc ciasta nie powiem o ile zmniejszyć ilość wody, może nawet 100 ml. A używa Pani wagi kuchennej?
Chleb nie będzie ścisły, jeśli ciasto będzie ładne jak plastelina.
Dziękuję Tosiu za tak szybkie odpowiedzi.
Mam dylemat. Zrobiłam zakwas z Twojego przepisu, wyszedł cudny. Niestety wyskoczyło coś nagłego i nie mogę zrobić chleba aż do soboty. Co mam zrobić z zakwasem? Włożyć cały do lodówki i ożywić dzień przed wypiekiem? Czy może zrobić z niego zaczyn, odłożyć 50g do lodówki , a resztę wyrzucić? Czy może trzymać go w ciepłe codziennie mieszając aż do soboty?
Proszę doradz bo się zamotalam .
Gotowy zakwas trzymamy w lodówce bez przykrycia. Dokarmiamy go 8 godzin przed przygotowywaniem ciasta 🙂
Zapraszam do tego poradnika: https://smakowitychleb.pl/porada/ciasto-na-zakwasie-krok-po-kroku/
Od kilku miesięcy próbuję swoich sił w pieczeniu chleba, ale za każdym razem mam jakieś zastrzeżenia. Do tej pory korzystałam z różnych przepisów w na chleb na zakwasie, aż trafiłam na Waszą stronę. Cały czas zastanawiam się jakie są właściwe proporcje między ilością wody a użytą mąką? Kiedy ciasto winno wyć zagniecione, a kiedy bardziej luźne Bardzo proszę o przybliżenie mi tej wiedzy. Pozdrawiam
Nie ma jednej zasady, wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, z jakiej mąki piec itp.
Proponuję nauczyć się piec najpierw trzymając się kluczowo przepisów, a dopiero potem eksperymentując z proporcjami.
Powiedzmy, że dla mąki pszennej jasnej będą to proporcje 500-600 g:150 g zakwasu:300 ml wody
Witam
Tosia jesteś znakomita dlugo krążyłam po internecie w poszukiwaniu przepisu na pyszny chleb aż w końcu trafilam tu właśnie tu i dziękuję Ci bardzo za to że tak wspaniale prosto i z miłością robisz to .Przepis na chleb nocny jest znakomity od tego własnie zaczęłam w domu uwielbiaja go maka z młyna z Bielska dobra pewna sprawdzona pozdrawiam serdecznie i smakowicie .Anna
Bardzo mi miło, trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Pozdrawiam!
Czyli wyjściem będzie obniżenie temperatury o 20 stopni od temperatury podanej w twoim przepisie?
Dokładnie tak
Witaj Tosiu.
Czy masz jakieś przepisy na chleb, które nie wymagają pieczenia gora-dół? Mój piekarnik jest elektryczny z nawiewem, wiec raczej podciagla bym go pod termoobieg.
Dzień dobry,
Klasyczny termoobieg piecze normalnie góra-dół, po prostu ma temperaturę 20 stopni wyższą 🙂
Upiekłam chleb z mąki przennej pomieszanej z żytnią.Drożdże oczywiście świeże.Zagniotłam dość tępo a jeśli chodzi o płyn to wodę zmieszałam z jogurtem.Wszystko pięknie rosło,ale chleb wyszedł jak dla mnie za mało…kwaskowy.No i trochę za płaski,bo nie uznaję żadnych foremek do chleba.Ma być bochenek albo podłużny jak dawniej praski (może ktoś pamięta).
Dajcie jakiś przepis,chętnie wypróbuję 🙂
Na blogu jest kilkaset przepisów, proponuję zatem skorzystać z wyszukiwarki i wybrać coś dla siebie 🙂
Dzięki,Tosiu:) Rzecz w tym,że odsyłasz mnie do przepisów,które wcale nie są mi potrzebne a NIE odpowiadasz na moje konkretne pytanie,co zrobiłam nie tak i jak to poprawić.
A mówimy o przepisie z bloga, czy mam się wypowiadać w ciemno na temat przepisu, którego nie znam?
Chleb mógł wyjść płaski, bo być może ciasto było za luźne i po uformowaniu zrobił się placek. Nie wiem co się działo w kuchni, więc to tylko zgadywanka. Z mąką żytnią też średnio wychodzą eksperymenty z formowaniem. Co do kwaskowatego smaku, proponuję w takim razie upiec jakiś żytni chleb, a najlepiej na zakwasie, wtedy będzie kwaśny 🙂
W sumie mogę wypróbować tylko chcę taki upiec, żeby był razowy z żytniego zakwasu i żeby mi wyszedł w piekarniku gazowym 🙂 to który mogę wypróbować? Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🙂
Proponuję ten przepis: https://smakowitychleb.pl/razowiec-na-zakwasie/ (w takim samych proporcjach może to być tylko jedna mąka razowa).
Powodzenia 🙂
Witam, a ja mam pytanie czy jest jakiś fajny przepis na chleb, który mogę upiec w piekarniku gazowym? Mam zakwas żytni i piekę niby na nim chleby ale wychodzą one takie dość zbite i mało wyrośnięte. Dlatego zastanawiam się czy to jest wina piekarnika czy czegoś innego?
Powodów może być wiele, źle dobrane przepisy, nieaktywny/młody zakwas, ale także piekarnik. Nie mam doświadczenia z gazowym, ale z tego co wiem zdarza się, że nie piecze on równo, dlatego w połowie pieczenia warto np. odwrócić keksówkę i przerzucić chleb na blachę, aby podpiec go z drugiej strony. Tutaj widzę nadzieję, tyle mogę podpowiedzieć 🙂
Dziękuję, w takim razie to chyba wypróbuję to odwrócenie. Zakwas mam już od listopada i cały czas wychodzi taki sam. No chyba że on ma być taki a np. ciasta jest za mało na dużą keksówkę i dlatego taki niski wychodzi bo w smaku jest ok. Nikt nawet nie piecze chleba z moich znajomych więc nie mam jak tego porównać.
Ale z jakiego przepisu Pani piecze? Bardzo możliwe, że dobiera Pani po prostu za dużą keksówkę, zawsze można podwoić ilość ciasta 🙂
Już nie pamiętam strony z której go wzięłam ale był na tej stronie przelicznik gdzie się przeliczało ilości na keksówkę w której się piecze i piekę tak jak mi tam wyliczyło. I jeśli bym zwiększyła ilość ciasta to czy muszę piec dłużej, pewnie tak?
Tak, będzie wtedy trzeba wydłużyć czas pieczenia.
Proponuję jednak wypróbować jakiś przepis z bloga 🙂
Pozdrawiam!
Witam , chcialabym sie dowiedziec jaki rodzaj chcleba jest na zdjeciu i czy ma Pani na niego prosty przepis. Dziekuje bardzo i pozdrawiam
Tak, to przepis na zakwasie piwnym 🙂
Ja mam przepis bez ugniatania. Mąka, woda, cukier,sól,drożdże(kostka i rozkruszam je na małe drobinki), i jakieś ziarna. Suche składniki do jednej miski razem, lekko wymieszam, dolewam ciepłej wody i zamieszam aż będzie taki kluch. Przykrywam ścierką i czekam z 20min, potem znów mieszam i czekam 40min. Po tym czasie zawartość do foremki i na godzinę do nagrzanego piekarnika na 220oC. Jak się upiecze to odczekać jeszcze trochę by w środku dobrze doszedł. Jedyne co nie chce mi wyjść to skórka naokoło. Z góry jest ok ale po bokach i na dole już takie miękkie jest, winą chyba jest to że daje papier do pieczenia, ponoć dobrze się podpieka jak wysmaruje się margaryną tylko w przypadku papieru dalej będzie miękkie. Ale mimo wszystko jak trochę odstał to i tak chleb bardzo dobry i w miarę tani.
Pomozcie pike chleb i prawie zawsze opada posrodku prawie zawsze.
Co robie żle?
Trudno powiedzieć w ciemno, nie wiem nawet z jakiego przepisu, ale przypuszczam, że daje Pan za dużo drożdży 🙂
Witam Tosię! Twoje przepisy i receptury są naprawdę inspirujące – nawet jak się coś w nich delikatnie zmieni. Dość często do nich zaglądam. Pozdrawiam i dziękuję.
Bardzo mi miło, dziękuję 🙂
Przepis na chleb żytni na zakwasie
Składniki
• 165 g aktywnego zakwasu żytniego
• 120 g mąki żytniej razowej typ 2000
• 100 g + 150 g mąki żytniej typ 720
• 2 łyżeczki soli
• 300 ml ciepłej wody
Instrukcja
• Pomieszaj ze sobą wszystkie składniki oprócz 150 g mąki żytniej typ 720.
• Wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką, aby stworzyło lepką konsystencję przypominającą zakwas.
• Odstaw miseczkę z mieszaniną w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko lekko roz-grzanego palnika) na ok. 4 godziny
• Po upływie tego czasu dodaj do mieszaniny 150 g mąki żytniej typ 720 i zagnieć, aby stworzyło jednolitą konsystencję.
• Prostokątną formę do wypieków wysmaruj tłuszczem i obsyp naokoło otręba-mi/bułką tartą/mąką z pełnego przemiału, aby chleb nie przykleił się podczas pieczenia
• Przełóż ciasto do formy, formę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na całą noc. Jeśli nie chcesz rozgrzewać palnika na całą noc, rozgrzej piekarnik do 60 stopni, wyłącz i umieść w nim formę zostawiając lekko uchylone drzwiczki.
• Po upływie tego czasu chleb powinien urosnąć do wysokości formy.
• Piecz go w rozgrzanym wcześniej do 220 stopni piekarniku przez ok. 40 minut. Czas zależy od stopnia rozgrzania piekarnika, dlatego aby sprawdzić czy bochenek jest już gotowy, wsadź w niego wykałaczkę. Jeśli nie przyklei się do niej ciasto, wyjdzie sucha, oznacza to, że chleb jest już gotowy.
• Daj bochenkowi ostygnąć.
czy może Pani podać proporcje na dwie keksówki. Chleb jest bardzo smaczny.
A Twoj blog BOMBOWY :)))
Dziękuję 🙂
Dobry wieczor ,mam pytanie …czy czy z maki typ 450 i zytniej-razowej typ-2000 wyjda buleczki?moka pszenna tortowa
Dzień dobry,
Mąka żytnia razowa niestety nie nadaje się do drożdżowych wypieków, ani też do formowania, więc do upieczenia bułek. Co prawda w połączeniu z mąką pszenną coś by się udało zlepić, ale tortowej do pieczywa bym nie polecała. Raczej od typu 500 w górę 🙂
Witam wszystkich serdecznie, trafiłem tutaj przez zwykły przypadek ale zainteresowały mnie przepisy na najprzeróżniejsze gatunki chleba i czytam z zaciekawieniem. Osobiście wiele rzeczy w kuchni robię sam, nie cierpię wysoko przetworzonej żywności i z pieczeniem chleba nie mam najmniejszego problemu. Jeżeli komuś się moja rada przyda, to będę zadowolony. Z moich obserwacji w młodzieńczych latach wynika że pieczenie chleba to nie jest wiedza tajemna lecz wyczucie i odrobina doświadczenia. Otóż w domu moich dziadków zawsze był zakwas i możecie się dziwić ale ten sam na bazie śruty żytniej do chleba i żuru, po prostu bez czosnku i kopru. Jak był już ukiszony to babcia zlewała go do słoika i do lodówki. Do barszczu był gotowy od razu, do wypieku chleba musiał być ogrzany, dokarmiony i jak się ruszył to do ciasta. Ciasto zarabiało się w dzieży drewnianej kawałkiem deski, nadmieniam że nikt nigdy tego nie mył, zawsze były tam resztki zaschniętego ciasta a piekło się raz w tygodniu. Zarobione ciasto było dosyć rzadkie, jak bardzo gęsta śmietana, dopiero następnego dnia jak wyrosło, wyjmowało się je porcjami na stolnicę grubo mąką podsypaną i zagniatało do odpowiedniej konsystencji, dosyć twardej i ciągliwej, formowało bochenki i odkładało na deskę grubo śrutą żytnią posypaną, do wyrośnięcia pod płótnianą ściereczką. Jak już chlebki wyrosły to na wielkiej drewnianej łopacie wędrowały do pieca rozgrzanego, dziadek twierdził że do 300 stopni chociaż nikt tego nie mierzył, na całą godzinę. Powiem jedno, chleb był przepyszny i potrafił zachować swoje właściwości do następnego wypieku, czyli przez tydzień. To był chleb pszenno-żytni, na zakwasie a z jakich mąk i w jakich proporcjach to tylko dziadek wiedział, bo to on był młynarzem i przynosił ze młyna gotową mieszankę na chleb. Nigdy też nie widziałem aby ktoś coś do chleba odważał lub odmierzał, ot po prostu wszystko na oko i wychodziło zawsze. Jeszcze jedno, chleb na blasze pieczony nigdy nie będzie miał takiej skórki spodniej jak ten z pieca chlebowego na cegłach gorących sadzany. Z własnych doświadczeń, dorobiłem do piekarnika blachę grubą na 2 mm, wyłożyłem połówką szamotki i wsuwam to na najniższą półkę piekarnika lecz nie na sam dół. Grzeję dolną grzałką aż cegły osiągną 160-180- stopni, kiedyś mierzyłem pirometrem, teraz wiem że jest to w moim przypadku około 40 minut, załączam wtedy górną grzałkę, doprowadzam temperaturę do 220 stopni, wrzucam chlebuś, zamykam piekarnik i zmniejszam termostat do 200 st. Godzinka i gotowe, oczywiście naczynie z wodą wewnątrz obowiązkowe i żadnych termoobiegów.
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami 🙂
Drogi Jacku, z uwagą czytam Twój komentarz… BRAWO! Ja natomiast rozpocząłem przygodę z pieczeniem własnego chlebka po ubiegłorocznej „gwiazdce”; a to z prostego powodu, gdyż dzieci sprawiły mi prezent w postaci wypiekacza – i tak to się zaczęło. Piekę chlebek praktycznie co drugi dzień niemalże od roku (faktem jest, że wypiekami zajmuję się już dość długo), ale co do chleba miałem dziwne opory, w sumie nie wiem nawet dlaczego. Obecnie nikt w domu nawet nie wspomni o kupowaniu gotowego chleba – stosuję różne receptury. Pozdrawiam i zachęcam czytających do odważnych prób.
Witam!
Który przepis jest najlepszy na chlebek który się nie kruszy? i dlaczego tak się dzieje że chleb na drugi, trzeci dzień zaczyna się kruszyć ?
Dzień dobry,
Chleb się kruszy, jeśli ciasto jest za suche, czyli ma za mało wody, ewentualnie drożdży.
Jeśli chodzi o kruszenie kilka dni później, to już zależy też od jego przechowywania: https://smakowitychleb.pl/porada/jak-przechowywac-chleb/
Polecam z prostych chlebów klasyczny tostowy: https://smakowitychleb.pl/klasyczny-chleb-tostowy/
Mozna rowniez upiec okragly chleb jak kiedys nasze babcie nasze piekly,pajdy grube,skorka chrupiaca chlebek posmarowany prawdziwym maslem oraz wlasnych powidel sliwkowych po prostu ideal,pyszny chlebek naszych babc.
Zapraszam do zapoznania się z działem „chleby na zakwasie” – tam sporo okrągłych chlebów 🙂
Witam serdecznie, wczoraj upiekłem chleb pszenny (pod ręką miałem mąkę tortową – 450). Użyłem 600g mąki i ok. 20g świeżych drożdży Dodałem soli, oliwy, wyrobiłem dość dokładnie. Ciasto pięknie urosło i po uformowaniu piekłem ok 35 minut. Wyszedł piękny i pachnący chleb, który po ostygnięciu pięknie smakował. Wprawdzie już wydawał mi się wewnątrz troszkę mało puszysty i zbity ale dopiero dzisiaj rano okazało się, że jest już niebyt jadalny – bardzo zbity i gęsty. Nie wiem gdzie błąd. Czy za krótko piekłem czy wina mąki lub czasu wyrabiania. Liczę na podpowiedź. A próbować dalej i tak będę 🙂 Podrawiam
Dzień dobry,
A skąd Pan ma ten przepis? Nie wiem ile było wody, ale drożdży na taką ilość mąki zdecydowanie za dużo. Nie wiem też jak Pan wyrabiał, ile ciasto wyrastało itp., ale od razu mogę powiedzieć, że to złe proporcje. Proponuję na początek przygody skorzystać ze sprawdzonych przepisów z bloga 🙂
Pozdrawiam
Witam, właśnie zaczynam piec chlebki 🙂 Proszę mi podać przepis na prosty dobry zwykły biały chlebek. Pozdrawiam 🙂
Proponuję na początek: https://smakowitychleb.pl/klasyczny-chleb-tostowy/
Powodzenia 🙂
Witam Pani Tosiu. Od kilku mięsięcy sama piekę chleb -z róznymi wynikami. Zbierałam przepisy z kilku stron- różne to były chleby ,raz gnioty następny nadawał sie do jedzenia. I tak znalazłam Panią . Wszystko uważnie czytam- od podstaw. Zaczynam wiele rozumiec ,wczoraj upiekłam chleb z Pani przepisu z nastawieniem NIE Uda SIę .Ale co tam, robie. No i wyszedł przepiękny ,pachnący chleb.. Po raz pierwszy.. Cudo…Szkoda go jeśc tak jest piękny.
Ja preferuję mąki ciemne, żytnie . Niedużo białej.. Ale juz wiem, ze ciemna potrzebuje więcej wody. Wszystkiego sie uczę od Pani stonySerdecznie pozdrawiam
Super, cieszę się i trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Jest to niezbedna inwestycja przy planowaniu przygody z wypiekiem domowego chleba, poniewaz warto wyjsc z zalozenia, ze szklanka szklance jest nierowna.
Bardzo czesto pieke chleb na suchych drozdzach ale niestety prawie zawsze po upieczeniu okazuje sie, ze skorka jest oddzielona od chleba. Probowalam dluzej wyrabiac ciasto ale to nic nie zmienia. Krotsze wyrabianie tez nie eliminuje problemu. Ciasto chlebowe po przelozeniu do formy dociskam tez drewniana lyzka zeby bylo bardziej zwarte ale i to w niczym nie pomoglo. Co robie nie tak, ze po upieczeniu skorka od reszty ciasta jest oddzielona powietrznym tunelem? Bardzo prosze o porade. Pozdrawiam serdecznie
Zazwyczaj tak się dzieje jak dajemy za dużo drożdży, za dużo płynu lub ciasto za długo wyrasta. A z jakiego konkretnie przepisu Pani piekła? 🙂
Zwykle piekłam chleb z maki pszennej 750 na suchych drożdżach i było ok.Ostatnie dwa chlebki piekłam na świeżych drożdżach i pod wierzchnia skorka robi sie dziura, tzn skorka odchodzi od chlebka.Co robię złe, bo chyba nie jest to wina drozdzy
Tak się dzieje, gdy dodaje się za dużo drożdży, musiała Pani źle przeliczyć 🙂
To ile ich było?
chleby pieczone samemu smakują super, a jaki smak i zapach się rozchodzi to nie mają pojęcia ci co go nie pieką
Nie ma to jak świeży zapach domowego pieczywa przy śniadaniu! [Chlebowscy]
Witam.Jakie proporcje skladnikow powinny byc do formy 30cm?Dziekuje.Pozdrawiam?
Dzień dobry. To wszystko zależy od tego jaki chleb chcemy upiec 🙂
Drożdżowy? Na zakwasie? Pszenny? Żytni? Orkiszowy? Pełnoziarnisty?
Na blogu jest kilkaset przepisów, chętnie coś polecę, ale muszę znać preferencje.
Pozdrawiam!
Dzien dobry.Interesuja mnie chleby na zakwasie zytnim pszenne,orkiszowe,mieszane …Od paru tygodni piecze chleb zytni z zurowania na zakwasie z przepis z Waszego blogu(lub sam zytni)Uzywam form 28 i 30 wiec jak podajecie przepis na forme 24 ,nie jestem pewna jakie proporcje maki powinnam dac na duza forme.Pozdrawiam?
W takim razie najłatwiej by mi było zaproponować skorzystanie z wyszukiwarki, skoro Pani preferencje są spore 🙂 Na blogu jest fajan wyszukiwarka, można zaznaczyć bazę (czyli. np. zakwas), rodzaj mąki i rodzaj wypieku jaki nam się marzy: https://smakowitychleb.pl/przepisy/kategorie/chleby/dowolny/dowolny/dowolny/
Jeśli chodzi o formy, nie jest to ogromna różnica, ale jak forma w przepisie jest na 24 cm, to po 30 wypiek wyjdzie po prostu odrobinę mniejszy. Może Pani zwiększać ilość mąki o 100 g i wody o powiedzmy 50-70 ml. Tak, aby konsystencja ciasta była jak w recepturze. To powinno wystarczyć 🙂
Pozdrawiam.
o matko, wpadłam tutaj przez przypadek i aż mi się oczy zaświeciły 😀 ta stronka jest meeeega! 🙂 mam totalnego bzika na punkcie robienia coś własnymi rękoma 😀 jedyne co mnie teraz ogranicza, to praca zawodowa i brak piekarnika 🙁 ale bym szalała z tymi przepisami 😀 ale dla tych, których M2 nie daje możliwości poszaleć ze sprzętami mam pocieszenie: już kilka razy udało mi się upiec cudownie słodkie ciasto marchewkowe i to w mikrofalówce 😀 także na pohybel, zobaczymy czy chlebek z mikrofalówki się uda 😀 dziękuję pięknie za inspiracje buziaki K.
KASIU…… sorry, ale -m i k r o f a l ó w k a zabija w pożywieniu wszystko, co wartościowe.
Proszę, poczytaj o tym….. Pozdrawiam 🙂
Witam
Jest coś takiego jak PRODIŻ świetnie zastępuje piekarnik i nie zajmuje miejsca
Pozdrawiam
Witam ponownie chlebek wyszedł super mam pytanie ? gdy dam więcej mąki niż w przepisie np ; 600g o ile mam zwiększyć zakwas
Dzień dobry,
Ale to wszystko zależy od przepisu i od rodzaju wypieku, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Proszę mi wskazać recepturę to pomogę 🙂
Też próbuje z zakwasem. Wydaje mi się, że ważna jest ilość zakwasu, ale czas dojrzewania wyrobionego ciasta jest ważny. Ciasto musi wyrosnąć, a t o nieraz nie jest pół godziny , a dłużej, nawet kilka godzin. Bo ten zakwas nawet w mniejszej ilości, musi się rozmnozyc nabrać siły. A pęcherzyki gazu wyprodukowanego w trakcie zjadania przez bakterie maki wypełniają go powiększając jego objętość.
Witam jestem pierwszy raz na tej stronie . Zaczynam moją przygodę z pieczeniem chleba właśnie rosną mi dwa chlebki z przepisu z tej strony .Jestem ciekawa czy się uda
Trzymam kciuki 🙂
Witam,
Od dłuższego czasu śledzę Twoją stronę, bo bardzo mi się spodobały Twoje zręczne opisy pieczenia chleba. Za to należy Ci się pochwała i podziękowanie za włożony trud.
Chleb piekę od roku i tak jak piszesz trzeba próbować rożne sposoby na własny chleb.
Chciałem podzielić się swoją uwagą do ostatniej fazy pieczenia, którą ostatnio wprowadziłem.
Ja po wyrobieniu chleba na blacie przekładam go do tej samej miski do wyrośnięcia (oczyszczonej i posypanej mąką). Po wyrośnięciu miskę przekrywam dużą teflonową naoliwioną patelnie. Obracam o 180 stopni, nacinam i do pieca. Wcześniej chleb był spłaszczony a dól nie foremny. Teraz jest dól ładnie podwinięty i chleb wysoki. Chleb ma wagę około 2 kilogramów.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Cieszę się, że blog się podoba.
Super, dziękuję za swoje przemyślenia, to dobra metoda 🙂 Chociaż jak piekę chleby formowane to wolę wybierać do wyrastania koszyk wiklinowy, ale ten patent też jest ok!
Powodzenia z wypiekami i pozdrawiam.
Witam zaczęłam dopiero piec chlebi nie bardzo mi wychodzi tzn jest bardzo smaczny ale za bardzo puszysty i ostatnio skórka mi sie oddzieliła co robię nie tak
A z jakiego przepisu Pani piecze? Zazwyczaj jak oddziela się skórka od chleba to znaczy, że dano za dużo drożdży lub zakwasu.
Tak dla przyjemności zajmuje się pieczeniem chleba. Preferuje zakwas. Moja sugestia na oddzielenie skórki: zbyt wysoka temp. pieczenia, niedokładnie wymieszane ciasto, za dużo drożdży i chyba za rzadkie. Lepiej jak jest gęste, wtedy krótszy czas pieczenia.
Cześć.
Chciałem podziękować za fajną stronkę. Nie mając w zasadzie żadnego doświadczenia w wypiekach, dzięki informacjom zawartym na Twojej stronie wyhodowałem sobie zakwas i upiekłem w ciągu miesiąca 10 chlebków. Wszystko żytnie, w połowie razowe. Dla mnie najważniejsze, że wiem, co jest w chlebie, a dzieciaki polubiły moje wypieki od razu 🙂
Tak więc nie jest to trudne i jeżeli ktoś się boi, to nie ma czego.
Hej,
Super, bardzo dziękuję za komentarz, takie lubię najbardziej. Życzę kolejnych udanych wypieków i pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam,rowniez bardzo dziekuje za ta stronke !
dla mnie super przepisy i swietnie opisane -duze buziaki!
Nie lubię chleba na zakwasie. Ja ucieram drożdże (5dkg) z łyżeczką cukru w naczyniu, następnie dolewam 1litr dobrze ciepłej wody. Do tego dosypuję 2 łyżeczki soli i 8 dużych łyżek płatków owsianych ( nie błyskawicznych). Pozostawiam na ok. 20 min. w naczyniu. Następnie wsypuję 1 kg mąki (650), garść ziarn słonecznika, garść siemienia lnianego i mieszam kuchennym robotem (świderkami) ok. 7 min, do połączenia wszystkich składników. Zaznaczam, że ciasto nie jest gęste.Po wymieszaniu przelewam do dwóch foremek (keksówek 30 cm) wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 st i na dolnej grzałce (piekarnik elektryczny)podkręcam do temp. 210 st – piekę ok. 1godz.10 min. Chlebuś pachnący, chrupiący, polecam.
O, to jestem zdziwiona, być może jadła Pani same żytnie chleby na zakwasie, a smakowo odpowiadają Pani delikatne, na zakwasie można upiec również pszenny chleb i wcale nie będzie kwaśny 🙂
Witam i dziekuje za ten przepis-ja rowniez nie lubie chleba na zakwasie..pozdrawiam serdecznie.
A nie musi wyrastać najpierw?Tak od razu do piekarnika?
Witam. Moje pytanie, dlaczego chlebek wyszedł mi blady a nie rumiany? Pozdrawiam
Być może należy piec w wyższej temperaturze lub zdecydować się na termoobieg – specyfikacja piekarników jest bardzo różna. Możliwe też, że fermentacja nie przebiegła prawidłowo, co mogło wpłynąć na końcowy efekt.
Ja już opanowałam chleb na drożdżach…a do tego z zakwasem, dodaję zawsze troszkę zaczynu drożdżowego…to pomoga przy wzroście chleba, zwłaszcza gdy zakwas jest młody…Pozdrawiam:)
Super! Tak, to prawda, często powtarzam początkującym, że do młodego zakwasu można dodać szczyptę suszonych drożdży, zaczyn też jest ok, chociaż metoda niebezpieczna, bo można się przyzwyczaić, a kiedyś trzeba dać zakwasowi szansę, aby ciasto rosło już samo, w końcu na tym polega magia wypieków na zakwasie, że nie potrzebują drożdży 🙂
Udanych wypieków i pozdrawiam 🙂
Ja zaczynałam piec od razu chleb na zakwasie bo na pierwszy wypiek dostałam zakwas i też za każdym razem dodaję troszkę zaczynu drożdżowego.
Faktycznie domowy chleb na drożdżach jest łatwy. Dawno nie piekłam, muszę do tego wrócić. Schody zaczynają się przy zakwasie, ja jeszcze nie jestem na to gotowa 😉
Przy opanowaniu chlebów drożdżowych te na zakwasie tak naprawdę też nie powinny sprawiać dużo problemów, najważniejsze, aby początkowo zrozumieć na czym polega cała sprawa. Polecam ten wpis, może bardziej zachęci do przygody z chlebem na zakwasie https://smakowitychleb.pl/pieczenie-chleba-proste/ 🙂