Chleb pszenno-gryczany
Zawsze niezmiernie współczuję alergikom. Sama nigdy nie miałam na nic uczulenia, więc nie mogę sobie wyobrazić jaki to ból, gdy pewne posiłki stają się dla nas zupełnie niedostępne. A już na pewno najbardziej żal mi tych uczulonych na gluten.
Na stronie znajduje się wiele przepisów czysto bezglutenowych, natomiast ja użyłam dzisiaj mąki gryczanej, która sama w sobie stanowi raj dla glutenowych alergików. Ponieważ chciałam cieszyć się również smakiem pszennego pieczywa, pomieszałam ją z mąką pszenną i wyszedł z tego całkiem dobry chleb, z delikatnie innym posmakiem i różniącą się nieco konsystencją.
W sklepach ekologicznych znajdziecie mnóstwo rodzajów mąk bezglutenowych. Zachęcam do wykorzystywania ich nie tylko w pieczywie czysto bezglutenowym, ale również w połączeniu z inną mąką.
Suszone drożdże w przepisie na chleb czy świeże?
Drożdże są ważnym składnikiem drożdżowego pszenno-gryczanego. W przepisie wskazałam drożdże suszone instant. Jeśli ich nie macie lub wolicie użyć świeżych drożdży – musicie przeliczyć ich ilość. Jak to zrobić? Skorzystajcie ze smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?”.
Inne przepisy na domowe chleby:
Polecam prosty chleb do upieczenia w domu szybki chleb na drożdżach instant czy uniwersalny chleb pszenny. Trochę trudniejszy, ale bardzo ciekawy wypiek to portugalski chleb wodny. Warto go upiec! A potem jeszcze wypróbujcie delikatne bułeczki śniadaniowe.
Innym, ale równie smakowitym wypiekiem jest miękki domowy chleb tostowy.
Pytania o domowe chleby
Jeśli macie pytania o domowy wypiek chleba, to zadajcie je w komentarzu pod przepisem. Możecie też napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
A czy mogę dodać świeże drożdże?
Tak, 1 łyżeczka suszonych drożdży odpowiada ok. 12 gramom drożdży świeżych.
Proszę więc dodać 25 g drożdży świeżych, wcześniej robiąc zaczyn w małej części wody przewidzianej w przepisie.
Pozdrawiam!
Na zdjęciu widzę bardzo smakowiity chleb. Piekę sporo i z doświadczenia wiem , że tak popękana skórka zawsze mówi o wystarczająco wypieczonym cieście.
chleb piecze się przynajmniej przez godzinę! To co jest na zdjęciach wygląda jak niedopieczone niewiadomo co
Z lat dziecięcych pamiętam chleby które miały centymetrową chrupiącą skórkę, i takie staram się robić. Wyśmienicie do tego nadaje się metoda – pieczenie w brytwannie
Zapewniam, że ten chleb jest dopieczony. Można oczywiście wypiekać go dłużej dla bardziej spieczonej skórki, jednak taki jak najbardziej nadaje się do spożycia. Pozdrawiam
kwestia oświetlenia 🙂 wygląda apetycznie 🙂