Przepis

przygotowywanie zaczynu
180 min
przygotowywanie zaczynu
Składniki na zaczyn: 200 g mąki pszennej chlebowej, 1 g (1/8 łyżeczki) suszonych drożdży i 200 ml letniej wody - mieszamy dokładnie. Przykrywamy i odstawiamy na 3-5 godz. w ciepłym miejscu. Zaczyn powinien wyraźnie urosnąć,a na powierzchni pojawią się bąble i dziurki. Zaczyn można też przygotować wieczorem i wstawić szczelnie przykryty np. folią spożywczą do lodówki na ok. 8 godz.
Wyrabianie ciasta
15 min
Wyrabianie ciasta
2. Do wyrośniętego zaczynu na bułki indyjskie dodajemy wszystkie pozostałe składniki oraz papryki pokrojone w kostkę. Wyrabiamy elastyczne i gładkie ciasto na bułki.
pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie
3. Dobrze wyrobione ciasto na indyjskie bułeczki przykrywamy czystą ściereczką i pozostawiamy do wyrośnęcia na około 1-1,5 godz. do podwojenia objętości.
formowanie
30 min
formowanie
4. Wyrośnięte ciasto na bułeczki indyjskie dzielimy na 8 części, formujemy koła i ponownie przykrywamy ściereczką. Pozostawiamy na 30 min.
drugie wyrastanie
60 min
drugie wyrastanie
5. Podrośnięte bułeczki lekko rozpłaszczamy dłonią. Boki bułeczek zakładamy do środka tak, by na siebie zachodziły. Układamy na oprószonym mąką blacie kuchennym złożeniem do dołu i przykrywamy ściereczką. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Pod koniec wyrastania rozgrzewamy piekarnik do temperatury 230 stopni C.
pieczenie
25 min
pieczenie
6. Wyrośnięte bułeczki odwracamy i przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Tym razem złożenie powinno być u góry. Skrapiamy bułeczki wodą, ewentualnie mlekiem i posypujemy czarnuszką oraz sezamem. Indyjskie bułeczki wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 15 min. Następnie obniżamy temperaurę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 10 min. lub do wypieczenia na złoty kolor.
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej