Przepis

przygotowanie siemienia
15 min
przygotowanie siemienia

1. Siemię lniane zalej odrobiną gorącej wody i odstaw na 15 minut.

Wyrabianie ciasta
5 min
Wyrabianie ciasta

2. Pomieszaj ze sobą na stolnicy lub w misce mąkę orkiszową, drożdże suszone, sól, kminek i siemię lniane. Powoli zacznij dolewać ciepłą wodę i zagniatać ciasto. Zagniataj i dolewaj aż ciasto osiągnie jednolitą, elastyczną konsystencję i nie będzie lepić się do palców. Od tego momentu zagniataj intensywnie ciasto jeszcze przez 5 minut.

pierwsze wyrastanie
90 min
pierwsze wyrastanie

3. Wstaw ciasto do miski, przykryj ją folią aluminiową i odstaw w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko rozgrzanego kaloryfera) na ok. 1,5 godziny. Ciasto powinno podwoić objętość.

porcjowanie
5 min
porcjowanie

4. Po upływie tego czasu wyjmij ciasto ponownie na stolnicę. Oprósz je lekko mąką i uformuj z niego rulon. Rulon pokrój na 5 równych części.

formowanie
10 min
formowanie

5. Z każdej części uformuj okrągłą bułeczkę i odłóż na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę.

drugie wyrastanie
45 min
drugie wyrastanie

6. Przykryj blaszkę z bułeczkami orkiszowymi materiałową ściereczką i odstaw ponownie w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 45 minut.

pieczenie
20 min
pieczenie

7. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw wyrośnięte bułki orkiszowe z siemieniem lnianym i piecz przez ok. 20 minut ,aż lekko zbrązowieją.

Ocena czytelników: 5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Arnika 18 września 2021 o 22:57

    Witaj 🙂
    Czy mogę użyć innej mąki, niż orkiszowa?
    Np. razowa? Albo pomieszać pół na pół żytnią i razową? 🙂

    • Małgosia 20 września 2021 o 10:02

      Orkiszową mąkę najlepiej zastąpić mąką pszenną lub ewentualnie z ziaren antycznych samopszy lub płaskurki. Żytnia w tym przypadku się nie sprawdzi.

  • swiat-orkiszu.pl 22 lutego 2021 o 12:37
    Ocena:

    Bułeczki orkiszowe to zdrowy zamiennik pieczywa pszennego. Jest nie tylko zdrowy, pożywny ale przede wszystkim pyszny. Bułeczki takie są też idealne na drugie śniadanie – my jesteśmy na TAK.

  • jabuszko 13 marca 2017 o 10:41

    Ile drożdży świeżych należy dać zamiast instant?

  • Agnieszks 7 czerwca 2016 o 17:39

    Witam
    Czy siemię ma byc zmielone?
    Pozdrawiam

  • Kamila 30 maja 2016 o 10:53

    Czy aby na pewno to maja być 2 łyżeczki soli na 300g mąki? Bułki wyszły tak słone, ze ciężko się je jadło. Chyba jakaś pomyłka. Pozdrawiam

    • Tosia 30 maja 2016 o 12:20

      To stary przepis sprzed kilku lat jak bloga prowadziłam jeszcze z koleżanką i to jej receptura. Ja na tyle mąki dałabym również tylko łyżeczkę soli, chociaż słoność to już kwestia indywidualna i właściwie przy każdym wypieku warto wybrać odpowiednią ilość pod swoje podniebienie.

  • Joanna 19 maja 2016 o 10:20
    Ocena:

    Z racji tego, że wszyscy w domu mamy uczulenie na laktozę, szukam przepisów bezmlecznych. I kolejny strzał w dziesiątkę. Bułeczki przepyszne!!! Niczego nie zmieniam ani nie ulepszam, sztywno trzymam się przepisów 🙂 Uwielbiam Wasze wypieki 🙂

  • Asia 20 listopada 2015 o 20:39

    Zamiast kminku dałam 1,5 łyżki czarnuszki. To pierwszy raz, gdy jej użyłam i przyznam, że trochę za dużo – następnym razem dam pół łyżki i zobaczę efekty. Pomijając ten szczegół bułeczki wyszły piękne, na ciepło pyszne. Zobaczę jak będą się sprawować jutro rano. 😉

    • Tosia 22 listopada 2015 o 18:03

      Super 🙂 Czarnuszka to świetna przyprawa, szczególnie do pieczywa, ale faktycznie trzeba z nią ostrożnie, bo jest intensywna w smaku 🙂

  • Justyna 6 czerwca 2013 o 10:23

    Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie mąki orkiszowej. Przez przypadek zamiast gotowej mąki kupiłam http://sklep.pekpol.pl/167-275-thickbox/ziarno-pszenicy-orkisz-1-kg.jpg taki oto niezmielony jeszcze orkisz. Czy zmielony własnoręcznie w domu nadawałby się na wypiek np. takich bułeczek? Na opakowaniu co prawda jest przepis, lecz dla posiadaczy termomixu, ja go niestety nie mam, poza tym przepis na bułeczki bardziej mi się podoba.
    Nie mam pojęcia czy to będzie to samo co kupiona już mąka… Jeśli to możliwe to proszę o odpowiedź lub chociaż jakąś poradę i pozdrawiam serdecznie 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Nasiona lnu
Nasiona lnu
Maleńkie, złote lub brązowe nasiona lnu charakteryzują się delikatnym orzechowo-gorzkawym smakiem. Siemię lniane można spożywać w całości lub w postaci zmielonej. Nasiona lnu doskonale wzbogacają wypieki …
Dowiedz się więcej