Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie

1. Mąkę przesiewamy do miski. Robimy w niej wgłębienie i wlewamy dokarmiony 10 godzin wcześniej zakwas. Wsypujemy łyżeczkę soli. Powoli zaczynamy wlewać letnią wodę i mieszać ze sobą składniki. W trakcie wyrabiania wlewamy też oliwę.

pierwsze wyrastanie
120 min
pierwsze wyrastanie

2. Po kilku minutach przekładamy wyrobione ciasto do oprószonej mąką misy i przykrywamy ją ściereczką. Stawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.

drugie wyrastanie
120 min
drugie wyrastanie

3. Po wyrośnięciu ciasta przekładamy je na oprószony mąką blat. Wyrabiamy ciasto przez 2-3 minuty, ciągnąc boki ciasta ku środkowi i odwracając je według wskazówek zegara i powtarzając czynność. Na koniec ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o bokach ok. 20x30 cm i o grubości 1,5 cm. Naciągamy ciasto na wałek i przenosimy je ostrożnie na blachę (u mnie wyłożoną pergaminem). W cieście robimy palcem dziurki mniej więcej w centymetrowych odstępach. W dziurkach umieszczamy plasterki oliwek. Blachę z ciastem przykrywamy ściereczką i stawiamy w cieple na 2 godziny.

pieczenie
30 min
pieczenie

4. Po tym czasie pieczemy focaccię w rozgrzanym piekarniku o temperaturze 220 stopni, przez 30 minut. Upieczony chlebek studzimy przed podaniem.

Smakowita Owsiana
Wyobraź sobie delikatny smak owsa, idealnie kremową konsystencję i moc odżywczych ziaren.
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej