Przepis

przygotowywanie składników
480 min
przygotowywanie składników
1. Wieczór wcześniej przygotuj zaczyn i odstaw na 8 godzin w misce (powinien mieć kleistą konsystencję), przykrywając szmatką.
wyrabianie
2 min
wyrabianie
2. Do zaczynu dodaj resztę mąki (wszystkie 3 rodzaje). W ciepłej wodzie rozpuść sól i dokładnie pomieszaj. Dodaj wodę do zaczynu z mąką i wyrabiaj ciasto aż będzie elastyczne i nie będzie lepić się do palców.
wyrastanie
180 min
wyrastanie
3. 15 centymetrową metalową formę wysmaruj tłuszczem a następnie obsyp pełnoziarnistą mąką, aby ciasto chlebowe się nie przykleiło. Wsadź ciasto do formy i odłóż w ciepłe miejsce na 3 godziny. Ciasto powinno znacznie urosnąć.
pieczenie
30 min
pieczenie
4. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni, niedługo przed upływem tego czasu. Piecz chleb przez ok. 30 minut. Ostudź przed krojeniem.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Katarzyna 10 kwietnia 2017 o 11:23

    Wg przepisu należy zrobić zaczyn. a później zaczyn w ilości 200g dodać do ciasta właściwego. Z tego rozumiem, ze nie cały zaczyn należy wykorzystać do ciasta właściewego?

    Wczoraj piekłam chleb z tego przepisu i dałam cały zaczyn i musiałam dosypywać mąki, ponieważ kleił się okropnie do ręki.

  • Adrian 8 października 2015 o 07:43

    Można zamiast pszennej chlebówki użyć żytniej 720?

  • Sonia 31 sierpnia 2013 o 23:06

    Pyszny chleb, pięknie pachnie, miąższ ma fajną konsystencję, nie kruszy się. Jest to jeden z moich ulubionych przepisów. Godny polecenia 🙂

  • Bogusia 14 lutego 2013 o 13:17

    Witam a jak zrobić zakwas a potem z niego zaczyn? Probowałam już wg pewnego przepisu ale mąka którą mam razowa żytnia wygląda jakby głównie składała się z otrębów i moż dlatego 3 razy zakwas pleśniał na trzeci dzień

    • Śliwka 17 lutego 2013 o 23:02

      Dzień dobry,

      Wskazówki jak wyhodować zakwas żytni znajdzie Pani pod tym linkiem: https://smakowitychleb.pl/zakwas-zytni-krok-po-kroku/
      Jeżeli chodzi o zaczyn, który jest pierwszą fazą robienia chleba na zakwasie, przy każdym przepisie podajemy wskazówki jak go zrobić. Zwykle polega to na połączeniu zakwasu i kolejnej porcji mąki i wody.
      Mąka żytnia razowa wygląda jakby była zrobiona z otrębów, to dlatego, że jest z pełnego przemiału, ale to jest pozytywny znak. Proszę się nie zniechęcać i spróbować od nowa, śledząc wskazówki. Pleśnienie mogło być wywołane zamykaniem zakwasu, tak że nie miał dostępu do powietrza.

      Pozdrawiam

  • Jaana 1 lutego 2013 o 22:22

    Witam,
    właśnie próbuję nauczyć się wypieku chleba razowego na zakwasie. Ale mam tylko jeden rodzaj mąki do ciasta podstawowego: mąkę pszenną pełnoziarnistą, natomiast zaczyn zamierzam zrobić z maki żytnie,. (zakwas mam wyhodowany na mace pszennej).
    Czy taki chlebek ma szanse powodzenia?
    Foremki kupiłam ceramiczne, glazurowane. Czy to może wpłynąć na temperaturę lub czas pieczenia?

    • Śliwka 5 lutego 2013 o 23:40

      Dzień dobry,

      Oczywiście chleb pszenno-żytni ma dużą szansę powodzenia! przy dobrze wyhodowanym, aktywnym zakwasie pszennym można dodać część mąki żytniej do ciasta, natomiast dużo lepszym pomysłem będzie w większości oparcie się na mącę pszennej (i w przypadku zaczynu i ciasta właściwego). Proszę po prostu bardziej niż proporcjami, kierować się opisaną konsystencją ciasta, a na pewno wyjdzie z tego pyszny chleb.

      Co do foremek, z pewnością ceramiczne foremki bardziej trzymają ciepło i mogą sprawić, że chleb szybciej „dojdzie”. Najlepszą metodą jest sprawdzanie go co jakiś czas, przez włożenie do środka drewnianego patyczka. Jeśli nie przyklei się do niego ciasto, oznacza to, że chleb jest właściwie wypieczony.

      Pozdrawiam.

  • Gosia 9 grudnia 2012 o 23:39

    Czy można zrobić ten chlebek ale wszystkie składniki razy dwa aby móc włożyć do większej formy 23x9cm?? A czy mogę użyć zakwasu żytniego razowego??

    • Śliwka 11 grudnia 2012 o 22:44

      Wydaje mi się, że nie powinno być problemów, choć nie piekłam go nigdy w tej formie w wersji podwójnej. Do tego przepisu dodaje się właśnie zakwasu z mąki żytniej razowej, więc jak najbardziej. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej