Chleb czosnkowy na zakwasie
Świeżo upieczony domowy chleb zawsze roztacza w kuchni przyjemny, kojący zapach, który przywołuje wspomnienia i tworzy ciepłą atmosferę. Ale co, jeśli do tego klasycznego zapachu dodamy intensywną nutę czosnku? Powstaje wtedy coś absolutnie niezwykłego – czosnkowy chleb, którego aromat kusi jeszcze przed pierwszym kęsem.
Czosnek, zarówno świeży, jak i suszony, idealnie komponuje się z pieczywem, nadając mu wyrazisty smak. W przepisie, który dziś proponuję, znajdziesz posiekany świeży czosnek oraz suszony czosnek niedźwiedzi. Jeśli nie będziecie mieć czosnku niedźwiedziego, możecie go zastąpić innymi ulubionymi ziołami, takimi jak rozmaryn czy szałwia. Te zamienniki wprowadzą delikatnie różne nuty smakowe, ale wciąż utrzymają chleb w kategorii wyrazistych, aromatycznych wypieków.
Nie masz jeszcze zakwasu? Sprawdź nasz poradnik, jak go przygotować.
Przepis na wyjątkowy smak
Chleb czosnkowy to świetny wybór nie tylko na codzienne posiłki, ale także na bardziej wyjątkowe okazje. Jego intensywny smak doskonale komponuje się z wieloma dodatkami – od prostych past, przez aromatyczne oliwy, aż po serowe dipy. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, zup, a nawet mięs z grilla.
Jeżeli zdecydujesz się na zamianę czosnku niedźwiedziego na inne zioła, wprowadzisz tym inne nuty smakowe. Rozmaryn doda wypiekowi wyrafinowanej, ziołowej nuty, a szałwia wprowadzi lekko ziemisty, ale wciąż delikatny smak. Każda z tych opcji sprawi, że chleb ten stanie się niepowtarzalnym dodatkiem do każdej potrawy albo pyszną przekąską.
Chleb z czosnkiem i ziołami – idealny na każdą okazję
Chleb czosnkowy pasuje zarówno do codziennych posiłków, jak i do bardziej eleganckich dań. Jego uniwersalność polega na tym, że można go podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Na gorąco będzie wspaniałym dodatkiem do zup, na przykład do kremu z pomidorów czy soczewicy. Natomiast na zimno świetnie sprawdzi się jako podstawa kanapek – zwłaszcza w połączeniu z delikatnymi serami, pomidorami czy sałatami.
Jeśli lubicie czosnkowe nuty w wypiekach, sprawdźcie koniecznie przepisy na czosnkowe supełki, odrywany chleb pietruszkowo-czosnkowy, zawijańce z czosnkiem niedźwiedzim i foccacię z czosnkiem i rozmarynem. A ze smakowych chlebów polecam też orkiszowy z ziołami i orkiszowy z kminkiem.
Czekam na Wasze komentarze!
Próbowaliście już chleba z tego przepisu? Jakie zioła wybraliście do swojego czosnkowego chleba? Czekam na Wasze opinie w komentarzach! Chętnie odpowiem również na pytania.
Niestety ciasto na początku bardzo klejące i nie wyrosło za bardzo 😪 Przy przełożeniu na stolnicę podsypałam jeszcze mąką i odstawiłam do wyrośnięcia na 2 h, umieściłam w cieplejszym miejscu. Może teraz ruszy 🙃
Jeśli ciasto jest klejące, prawdopodobnie wymaga dłuższego i skuteczniejszego wyrabiania. Czasami w takiej sytuacji pomaga autoliza (wymieszane lekko: mąka, zakwas i woda i odstawione na 20minut przed dalszą obróbką) i dalej składanie wyrobionego już ciasta zwilżoną dłonią. Ciasto na zakwasie powinno zwiększyć objętość o około 30% w pierwszej fazie. Jeśli nie wyrosło, należy wydłużyć czas fermentacji wstępnej lub wzmocnić zakwas.
Czy chleb wyjdzie z mąki pszennej typ 750?
Tak
Pyszny ?
Witam i bardzo dziękuję za ten przepis – chlebek wyszedł pyszny, z czosnkiem niedźwiedzim pachnie przepysznie. Muszę jednak nadmienić, że ciasto wyszło mi bardzo kleiste, choć wszystko zrobiłam dokładnie wg receptury. Czytałam wcześniej wypowiedzi Pani Tosi i postanowiłam podsypywać „do oporu” – aby ciasto wreszcie było elastyczne. Mąki (pszenna melvit typ 650) weszło jeszcze około 200g, gdy cisto wyrastało co godzinę składałam (i tak trzy razy), w wyniku tego wyrastania znów bardzo się rozluźniło, więc przełożyłam do foremki – tak wyrosło przez jeszcze 2h i upiekło się wg przepisu. Pyyyszne 🙂
Jeszcze raz napiszę bo wcześniej mi się przycisło nie to co trzeba ?Czy z keksówki mi te ciasto nie „wyjdzie „
Wyjdzie, wyjdzie 🙂
Witam serdecznie. Mam pytanie czy z keksówki 22 na 14 cm.
Tak, można ten chleb upiec też w keksówce, wtedy nawet już po pierwszym wyrobieniu ciasto może rosnąć w formie 🙂
Czy mąkę pszeną można zastąpić orkiszowa białą?
Tak, można 🙂
Witam
Czy można ten chleb upiec w foremce a jeśli tak, to czy trzeba je zostawiać w misie a potem przekładać do foremki, czy można od razu do foremki a potem odczekać te 4 godziny na wyrośnięcie?
Dzień dobry,
Tak, ciasto może wyrastać od razu w formie, 4-5 h wystarczą, warto kontrolować czy urośnie 🙂
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Niestety. Pierwszy przepis, który kompletnie mi nie wyszedł. Ciasto lejące a nie elastyczne (mimo dodania kilku łyżek mąki więcej). Chleb najpierw wyrósł, potem opadł i baaardzo długo piekł się (cały czas był w środku mokry). Nie mam pojęcia, co zrobiłam nie tak – nie wprowadzałam żadnych zmian do przepisu… 🙁
Przykro mi, że ten chleb nie wyszedł. Faktycznie, ciasto powinno być elastyczne, a nie lejące, więc już na tym etapie coś poszło nie tak. Czasem naprawdę warto jest podsypać ciasto bardziej mąką, ostatecznie konsystencja jest najważniejsza, a chleb wcale nie wyjdzie twardy, dopóki ciasto będzie wilgotne.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że następne przepisy (jak np. żytni z czarnuszką) będą się udawały 🙂
No tak…. Dzieci dziś powiedziały: ” mamo, a możesz na jutro zrobić ten chleb, który ci nie wyszedł”… No tak…. 😉
Na wstępie się przywitam i pochwalę znakomity blog. Upiekłem już kilka smakowitych bochenków korzystając z Waszych przepisów 🙂
Jednak ostatnio zabrałem się za pieczenie z użyciem koszyczka/durszlaka i natrafiłem na jakąś gorszą passę.
Korzystając z tego przepisu dodałem 250ml wody, 300g mąki pszennej typ 550 + 100g mąki pszennej razowej i ciasto wyszło bardzo klejące. Czy powodem jest niewłaściwy typ mąki, czy do przepisu wkradł się błąd?
Pozdrowienia 🙂
Karol
Dzień dobry,
Cieszę się, że już kilka chlebów z naszych przepisów się udało. Jeśli chodzi o tę recepturę, nie sądzę, aby był tu błąd. Jeśli ciasto się lepi, zawsze warto podsypać je dodatkowo mąką, aby było elastyczne, dodać nawet 50 g, ale raczej już nie więcej.
Czy korzysta Pan z wagi kuchennej? Drobna modyfikacja mogła odrobinę zmienić konsystencję ciasta, ale nie powinno być za bardzo klejące. Po pierwszym wyrastaniu można takie wpadki łatwo naprawić, formując ciasto i podsypując mąką.
Mam nadzieję, że jakoś pomogłam.
Pozdrawiam 🙂
A mi się przypalił ten chleb na termoobiegu :(( i jakoś słabo wyrósł. Ciasto było bardzo rozlewające się, musiałam użyć zwykłej foremki. Jaką powinno mieć konsystencję?
Podpiekanie w termoobiegu można skrócić do 10 minut, wtedy ustawiamy już pieczenie góra-dół, 200 stopni i dopiekamy 25 minut.
Ciasto powinno być plastyczne, elastyczne, letni płyn wlewamy do pozostałych składników powoli, jeśli ciasto się lepi, podsypujemy je mąką.
Zimą bywają trudne warunki do wyrastania ciasta, musi mieć ciepło i być przykryte. Czy użyty zakwas był na pewno dokarmiony i aktywny?
Pozdrawiam.
Witam mam pytanie odnośnie mąki czy mąka typ 650 i mąka chlebowa typ 650 to ta sama mąka????Posiadam kuchenną typ 650 i nie wiem czy mogę na niej piec…. 🙂
Pozdrawiam
Tak, ta sama, to tylko nazwa, proszę się kierować zawsze typem mąki 🙂
Powodzenia!
Witam, jest jakiś magiczny sposób na wyciąganie chleba z kosza wiklinowego? mi zawsze zostaje w nim cały wierzch 🙁 🙁
Witam serdecznie 🙂
Koszyk trzeba bardzo dobrze obsypać mąką, można go też posmarować oliwą i wtedy oprószyć. Ważne, aby ciasto nie było zbyt luźne, bo wtedy się przykleja.
Ja często wykładam go ściereczką oprószoną mąką lub pergaminem, wtedy nie ma z tym problemu 🙂
Pozdrawiam.