Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie

1. Do misy wysypujemy mąkę pszenną , dodajemy suszone drożdże instant, sól. Łączymy letnie mleko z wodą i wlewamy stopniowo do suchych składników. Wyrabiamy, aż będzie elastyczne.

wyrastanie
90 min
wyrastanie

2. Ciasto na chaczapuri z pieczarkami zostawiamy w misie, przykrywamy ściereczką. Stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 1,5 h.

przygotowywanie farszu
8 min
przygotowywanie farszu

3. Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki. Cebulę siekamy w kostkę. Całość podsmażamy na łyżeczce masła klarowanego, aż będą rumiane. Na koniec przyprawiamy solą i pieprzem do smaku, studzimy w miseczce. Do drugiej miski wsypujemy tarty ser.

formowanie
1 min
formowanie

4. Wrośnięte ciasto na chaczapuri z pieczarkami przekładamy na blat. Dzielimy na 8 części.

formowanie
1 min
formowanie

5. Pierwszą z nich wałkujemy na okrągły placek o grubości ok. 0,5 cm.

formowanie
1 min
formowanie

6. Na środku umieszczamy 1-2 łyżki pieczarkowego farszu, na to łyżkę sera, zostawiając brzegi wolne.

formowanie
1 min
formowanie

7. Następnie zawijamy brzegi ku środkowi, tworząc kieszonkę. Spłaszczamy ręką, by uzyskać placuszek, który możemy dodatkowo jeszcze delikatnie rozwałkować.

smażenie
30 min
smażenie

8. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Kładziemy pierwszy chlebek i smażymy przez ok. 2 minuty, przewracamy go na drugą stronę i smażymy kolejne dwie minuty. Odsączamy z tłuszczu przy pomocy ręcznika papierowego. Chaczapuri z pieczarkami gotowe!

Ocena czytelników: 4 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Asia 14 września 2019 o 12:58

    Ostatnio w piekarni gruzińskiej spotkałam farsz z pieczarek, ryżu i świeżej kolendry.. Warte wypróbowania 😁

  • Elżbieta 27 stycznia 2017 o 14:36
    Ocena:

    Zrobiłam. Właśnie odeszłam od stołu. Dałam 500 g pieczarek i dwie duże cebule. Farszu nie było za dużo. Oczywiście jeszcze doszedł ser. Smaczne. Ciekawa odmiana, jednak nie rzucająca na kolana.
    Jednak ilość… Podzieliłam na 8 części i nie było mowy, by placuszki miały aż 1 cm grubości! Musiałam zrobić na grubość 1 mm. A i tak, na patelni do smażenia naleśników mieściły mi się 2 na raz!
    Mąż jadł je z mięsnym sosem (wczorajsze resztki), a ja… z kilkoma rodzynkami do każdego kęsa. Po dwóch takich placuszkach jest się najedzonym nawet jeśli nie ma zupy.

    • Tosia 28 stycznia 2017 o 13:56

      Jeśli chodzi o farsz, to wszystko kwestia gustu, ale także np. rodzaju sera, jaki wybierzemy. Ja najbardziej lubię wersję z kurkami, ale moim zdaniem pieczarkowa też smakowita 🙂
      Co do ilości, wiele zależy jak elastyczne będzie ciasto i jak je rozwałkujemy.
      Chaczapuri podsmażamy na patelni pojedynczo 🙂
      Cieszę się, że mimo uwag smakowało. Pozdrawiam!

    • AlaPl 30 stycznia 2017 o 08:10

      Ja też nie zrobiłam ciasta na 1cm tylko cieniutkie 1-2mm, i wydaje mi się że byłby problem z usmażeniem grubszego. Podobnie jak Elę zaskoczyła mnie ilość i pożywność dania (z tej porcji to dla 10-osobowej rodziny 🙂 ). Ogólnie danie proste i smaczne!

      • Tosia 30 stycznia 2017 o 11:16

        Rzeczywiście, źle to sprecyzowałam, myślę, że lepiej by było gdyby w przepisie było umownie 0,5 cm. Wałkowałam na oko, bez linijki i może się pośpieszyłam pisząc 1 cm 🙂 Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
        Co do ilości, myślę, że jak już nam rośnie ciasto drożdżowe to szkoda, aby wyszły z tego 3 placuszki, lepiej więcej, zawsze można zamrozić 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej