Nie macie piekarnika? Nic straconego! Chaczapuri to szybkie chlebki z patelni, zrobienie ich jest wyjątkowo proste i przyjemne. Dziś w wersji z pieczarkami i serem. Idealnie nadają się na imprezę, albo piknik 🙂
Sprawdźcie też przepis na chaczapuri imerytyńskie, a także chaczapuri adżarskie, czyli zapiekane chlebki-łódeczki z jajkiem.
Drożdże są ważnym składnikiem chaczapuri z pieczarkami. W przepisie wskazałam drożdże suszone instant, które wystarczy wymieszać z mąką, solą i wodą, aby powstało z tego ciasto. Nie ukrywam, że ze względu na czas, przechowywanie oraz świadome kontrolowanie konsystencji ciasta – zdecydowanie chętniej używam w kuchni drożdży instant, czyli suszonych. Na nich opiera się większość przepisów Smakowitego Chleba. Nie powinno to jednak stanowić problemu dla osób, które wolą korzystać z ich świeżej formy. Jeśli chcecie użyć świeżych drożdży, to musicie przeliczyć ich ilość. Zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?„.
Używając drożdży świeżych warto zrobić wcześniej zaczyn. Na szczęście nie jest to trudne, a wymaga od nas spędzenie zaledwie 5-15 minut dłużej w domowej piekarni niż w przypadku wersji instant. Więcej na temat zaczynu drożdżowego w poradniku „Jak zrobić zaczyn drożdżowy?„.
Ostatnio w piekarni gruzińskiej spotkałam farsz z pieczarek, ryżu i świeżej kolendry.. Warte wypróbowania 😁
Super, jadłabym!
Zrobiłam. Właśnie odeszłam od stołu. Dałam 500 g pieczarek i dwie duże cebule. Farszu nie było za dużo. Oczywiście jeszcze doszedł ser. Smaczne. Ciekawa odmiana, jednak nie rzucająca na kolana.
Jednak ilość… Podzieliłam na 8 części i nie było mowy, by placuszki miały aż 1 cm grubości! Musiałam zrobić na grubość 1 mm. A i tak, na patelni do smażenia naleśników mieściły mi się 2 na raz!
Mąż jadł je z mięsnym sosem (wczorajsze resztki), a ja… z kilkoma rodzynkami do każdego kęsa. Po dwóch takich placuszkach jest się najedzonym nawet jeśli nie ma zupy.
Jeśli chodzi o farsz, to wszystko kwestia gustu, ale także np. rodzaju sera, jaki wybierzemy. Ja najbardziej lubię wersję z kurkami, ale moim zdaniem pieczarkowa też smakowita 🙂
Co do ilości, wiele zależy jak elastyczne będzie ciasto i jak je rozwałkujemy.
Chaczapuri podsmażamy na patelni pojedynczo 🙂
Cieszę się, że mimo uwag smakowało. Pozdrawiam!
Ja też nie zrobiłam ciasta na 1cm tylko cieniutkie 1-2mm, i wydaje mi się że byłby problem z usmażeniem grubszego. Podobnie jak Elę zaskoczyła mnie ilość i pożywność dania (z tej porcji to dla 10-osobowej rodziny 🙂 ). Ogólnie danie proste i smaczne!
Rzeczywiście, źle to sprecyzowałam, myślę, że lepiej by było gdyby w przepisie było umownie 0,5 cm. Wałkowałam na oko, bez linijki i może się pośpieszyłam pisząc 1 cm 🙂 Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Co do ilości, myślę, że jak już nam rośnie ciasto drożdżowe to szkoda, aby wyszły z tego 3 placuszki, lepiej więcej, zawsze można zamrozić 🙂