Przepis

przygotowywanie składników
30 min
przygotowywanie składników
1. Dynię kroimy, lekko solimy i opcjonalnie skrapiamy oliwą. Pieczemy w temperaturze 190 stopniach C przez ok. 30 min. lub do chwili, gdy będzie miękka. Warto wybrać dynię hokkaido ze względu na jej intensywny kolor oraz jadalną skórkę. Świetnie sprawdzi się też dynia piżmowa, ale tę należy obrać przed lub po upieczeniu. Upieczoną dynię studzimy i rozgniatamy widelcem na puree.
Wyrabianie ciasta
15 min
Wyrabianie ciasta
2. Mąkę pszenną chlebową przesiewamy do misy. Dodajemy sól, drożdże suszone oraz puree z dyni. Stopniowo dolewamy 175 ml wody i zagniatamy ciasto na bułeczki. Ilość dolanej wody może ulec zmianie ze względu na dodatek dyni – różne rodzaje dyni mogą mnieć mniejszą lub większą zawartość wody w miąższu.
pierwsze wyrastanie
45 min
pierwsze wyrastanie
3. Wyrobione ciasto na przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45-60 min. do wyrośnięcia. Ciasto na dyniowe bułeczki powinno podwoić swoją objętość.
formowanie bułeczek
5 min
formowanie bułeczek
4. Wyrośnięte ciasto dzielmy na 6 równych części i formujemy okrągłe bułeczki dyniowe.
drugie wyrastanie
20 min
drugie wyrastanie
5. Bułeczki dyniowe obwiązujemy luźno czterema sznurkami i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 min. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C. Napuszone bułeczki smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy białym i czarnym sezamem. Etap posypywania można pominąć lub posypać bułeczki czarnuszką lub np. siemieniem lnianym.
pieczenie bułeczek
20 min
pieczenie bułeczek
6. Bułeczki dyniowe pieczemy przez ok. 20-25 min. w temperaturze 180 stopni C, na złoty kolor. Po upieczeniu bułeczki studzimy na kratce, następnie usuwamy sznurki i wciaskamy po jednym migdale na czubek bułeczki, który pięknie imituje ogonek dyni. Opcjonalnie można użyć też pestek dyni lub innych orzechów.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita lekko solona
Smakowita lekko solona
Do pieczywa chrupkiego, do pełnoziarnistych chlebów na zakwasie, czy do delikatnych bułeczek? Smakowita lekko solona inspiruje smakiem wyselekcjonowanych ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej