Bagietki na zaczynie poolish są wyjątkowe. Wyobraźcie sobie świeżo upieczone bagietki, o chrupiącej, pachnącej i złocistej skórce. Ich miąższ jest lekko porowaty i aromatyczny. Teraz możecie je przygotować w domu – sprawdźcie przepis mistrza piekarnictwa, Jeffreya Hamelmana. Bagietki z dodatkiem poolish wyszły niezwykle delikatne w smaku, bez charakterystycznego kwaskowatego posmaku zakwasu. Jeśli ta metoda Wam się sposoba, to zapraszam do przepisu na chleb Vermont według mistrza J. Hamelmana.
Zaczyn drożdżowy do bagietek
Bagietki na zaczynie poolish wymagają przygotowania rozczynu drożdżowego. Ten jest specjalny, bo długo wyrastający zaczyn poolish. Szczegółowe wskazówki są poniżej w przepisie, ale już teraz zasygnalizuję, że wystarczy mąkę pszenną wymieszać z letnią wodą i odrobiną suszonych drożdży. Całość po wymieszaniu – przykrywamy i odstawiamy na noc (ok. 10-14 h). Następnego dnia zaczyn drożdżowy jest gotowy do upieczenia na nim bagietek na zaczynie poolish (według J. Hamelmana).
Jeśli macie więcej pytań o zaczyn drożdżowy, to zapraszam do mojego poradnika „Jak zrobić zaczyn drożdżowy”.
Rozumiem, że zaczyn to Polish i do tego po przygotowaniu dodajemy 460 mąki i 2g drożdży i 300 wody i sól ????
Zgadza się.
Zrobiłam te bagietki i świeże wyszły pyszne, tylko że ja je upiekłam z myślą o zapiekankach i tutaj niestety ponownie zapieczone z dodatkami wyszły twarde. Nie wiem czy tak ma być?
Jeśli bezpośrednio po upieczeniu wypiek był zadowalający, to prawdopodobnie wszystko było ok. Jeśli bagietki mają być ponownie odpiekane, warto krócej je piec i najlepiej w zaparowanym piekarniku, wówczas skórka będzie delikatniejsza. Takie domowe bagietki jednak mają nieco inną konsystencję niż te sklepowe dmuchańce.
O rany, ale pycha. To trzeci przepis z Twojej strony jaki próbuje, i do trzech razy sztuka. Poprzednie dwa też były dobre, ale właśnie o takie bagiety mi chodziło. Normalnie przepyszne.
Nie sposób ich nie kochać, prawda?
Dzień dobry
Jak formować te bagietki? Na „roladę” z przepisu na bagietki francuskie, czy inaczej?
Pozdrawiam
Grzegorz
Sposób opisany przy bagietkach francuskich będzie w sam raz https://smakowitychleb.pl/bagietka-francuska/
lub ten https://smakowitychleb.pl/prosta-bagietka-z-5-skladnikow/
Większość bagietek formuję w ten sposób i się udają 🙂
Serwus,
robiłem dwa dni temu są pyszne, wydaje mi się iż pominęłaś uwagę o nawilżaniu,
ja w piekarnik w czasie nagrzewania wsadziłem brytfankę z wodą i w trakcie spryskiwałem, są na prawdę pyszne choć czasochłonne,
ja muszę popracować nad temperaturą i zainwestować w termometr zewnętrzny do piekarnika, bo ten na wyposażeniu chyba nieźle kłamie 😉
Cześć!
Robię ciasto wg przepisu J.H. gdzie na 600 g mąki przypada 300 g wody i 600 gram poolish’u lecz po wymieszaniu wszystkiego ciasto wydaje się luźne i nie wyrasta (wyrabiam w thermomixie). Po poskładaniu jest odrobinę lepiej jednak ciasto wciąż kiepsko rośnie. Dopiero po wstawieniu do pieca lekko podrasta jednak wydaje mi się, że nie jest to to. Robię z mniejszej ilości (200 g mąki – 3 g drożdży instant).
Czy coś robię nie tak? Może za krótko wyrabiam, wyrabiałem też ręcznie ok 5 min lecz efekt był ten sam.
Pozdrawiam serdecznie!
Nie wiem, wszystko brzmi jakby było ok, nie stoję z Panem w kuchni, więc nie umiem powiedzieć w ciemno. Wygląda to trochę tak jakby drożdże były nieaktywne, a może to drożdże suszone piekarskie, a nie instant i dlatego nie ruszają?
A próbował Pan z proporcji, które ja podałam?
Wyszły fantastyczne, wyglądają lepiej niż na zdjęciach do artykułu. Warto,mimo że zajmuje więcej czasu
Dziękuję za przepis? Chciałabym zrobić z tego przepisu chlebek, bo nie mam foremek na bagietki, a bez wyszły płaskie i szerokie, ale pyszne. Jak długo piec i w jakiej temperaturze w garnku? Pozdrawiam
Temperatura bez zmian, chociaż na ostatnie 10 minut obniżyłabym chyba do 220 stopni. Czas? trudno powiedzieć w ciemno, przypuszczam, że 35 minut 🙂
prosze o dokladne poprawienie przepisu:)
Zmieniłam na szczyptę drożdży w poolish, bo okazuje się, że nie dało się wpisać 1/8 i dlatego wyświetlało się jako 1 łyżeczka.
Tosiu, prosze popraw tez czas wyrastania: nie bedzie to 2 godz jak podajesz, tylko: 2 + 1,5 godz oraz 10-30 min po uformowaniu kul.
Szkoda, ze w jednym przepisie az tyle bledow.
Blog bardzo fajny, duzo przydatnej wiedzy, ale traci sie zaufanie jesli od 2013 roku !!! nie zostaly skorygowane bledy.
Pozdrawiam z Australii
Barbara
Po boku przy każdym kroku jest podany dobry czas np. wyrastanie zakwasu – 720 minut
A kwestię innych chochlików z przepisie już wytłumaczyłam wyżej 🙂
Pozdrawiam i mimo wszystko zachęcam do dalszych wypieków z przepisami z bloga!
Witam, w przepisie na zaczyn poolish podalas 1 „lyzeczki” drozdzy suchych instant i tyle wlasnie uzylam robiac zaczyn wczoraj. Dzisiaj w komentarzach doczytalam, ze drozdzy ma byc 1/8 lyzeczki. Czy moja bagietka bedzie dobra? Szkoda, ze nie poprawilas tego w przepisie.
Barbara
Przepis wcześniej był napisany poprawnie. Od jakiegoś czasu mamy nową odsłonę bloga i stare przepisy są przenoszone w nowy widok, prawdopodobnie wtedy wkradł się chochlik, którego nie zauważyłam. Ale nawet z 1 łyżeczką bagietka się uda 🙂
Wszystkie przepisy są super! Od kilku miesięcy piekę twoje wyroby?I moim domownikom bardzo smakują.
Cieszę się 🙂
Czy ktoś próbował upiec na zaczynie poolish drożdżowe ciasto?
Tak, piekłam i wychodzi super. Robiłam też pączki: https://smakowitychleb.pl/pieczone-paczki-na-zaczynie-poolish/
Witam 🙂
Bagietki wyszły pyszne i chrupiące.
Są troszkę grubsze niż na zdjęciach, ale mają taką samą strukturę wewnątrz.
Ja posłużyłam się termoobiegiem, temperatura 230 C (gdyż piekarnik nie ma wyższej) i 30 min.
Przy okazji chciałabym się spytać czy używasz przy pieczeniu termoobiegu, czy też pieczenie góra – dól ?
Czy na prezentowanych wyżej zdjęciach do wypieku bagietek, zostały użyte formy ?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam serdecznie 🙂
Bardzo się cieszę, że bagietki smakowały. Często je piekę według takich proporcji i muszę powiedzieć, że różnie wychodzi z ich grubością. Wiele zależy od ich uformowania, czy przed wyrastaniem są krótkie czy długie, później temperatura i czas wyrastania. Do bagietek ze zdjęć nie używałam formy. Czasem, aby za bardzo się ciasto nie rozrosło na boki to trochę skracam czas wyrastania, w pierwszym etapie np. do 1,5 h, w drugim do godziny.
Zawsze piekę metodą góra-dół, a jeśli inaczej, zaznaczam to w przepisie.
Pozdrawiam i powodzenia przy kolejnych wypiekach 🙂
Witam,
dziękuję za podpowiedź 🙂
Chciałabym się spytać (jeśli to nie tajemnica), jaki typ posiada mąka pszenna chlebowa użyta do wypieku bagietki na zaczynie poolish ?
Pozdrawiam i życzę udanych świątecznych wypieków 🙂
Ja często używam mąki o typie 650 to tak zwana bułkowa, chociaż niewiele różni się od klasycznej chlebowej o typie 750 🙂
Wesołych świąt i chrupiących wypieków!
Dzień dobry
Gdzie można kupić taką bułkową mąkę 650? Ja używam mąki ekologicznej z młynów nadbużańskich typ 750 Do pieczenia chleba jest doskonała, jednak bułki z niej upieczone są trochę za ciemne i mało delikatne. Pozdrawiam Sebastian
Dzień dobry.
Mąkę o typie 650 kupuję zazwyczaj w sklepie eko, trudno jednak przewidzieć czy w każdym jest. Na pewno pojawia się w marketach, widziałam w Piotrze i Pawle taką, w Tesco, nawet w Lidlu i Biedronce można taką dostać.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
Właśnie piekę bagietki na żytnim zakwasie, jestem ciekawa efektu 🙂
Czy do bagietek na zaczynie poolish, można użyć nie suszonych drożdży , jeśli tak to ile ?
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Tak modyfikacje są prawie zawsze dozwolone, ilość suszonych drożdży mnożymy raz 2 i otrzymujemy potrzebną ilość świeżych drożdży. Chociaż w przypadku zaczynu poolish trudno to obliczyć, bo ilości drożdży są naprawdę minimalne.
Do zaczynu dałabym dosłownie łyżeczkę świeżych drożdży, a do ciasta właściwego zaczyn dodatkowo 4-5 g drożdży, czyli pewnie łyżkę.
Pozdrawiam 🙂
Bardzo lubię piec na poolish, a taką bagietką nie pogardzę!
Pozdrawiam
BELLISSIME, veramente stupende!
grazie
Sandra
Prosiłabym nieśmiało o uzupełnienie składników poolish…..
Nie ma problemu, od początku były podane, ale widzę, że ramka z przepisem tak rozłożyła składniki, że zrobił się bałagan i jest to nieczytelne.
Oto składniki Poolish:
150 g mąki pszennej chlebowej
150 g wody
1/8 łyżeczki suszonych drożdży instant
Pozdrawiam i przepraszam za problem techniczny 🙂