Zakwas ryżowy
Chyba wszyscy uwielbiamy spożywać domowy, świeżo wypieczony chleb. Niestety niektórzy są uczuleni na gluten, obecny w najpopularniejszych mąkach, które możecie dostać w sklepach np. pszennej, żytniej, orkiszowej. Ale czy alergicy muszą sobie odpuszczać na zawsze przyjemność stworzenia własnego chleba na zakwasie? Oczywiście, że nie!
Na rynku dostępne są nietypowe mąki, bezglutenowe, otrzymywane z produktów, których nie podejrzewalibyśmy czasem o możliwości otrzymania z nich mąki. Do takich mąk należą między innymi mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana, mąka z ciecierzycy czy mąka amarantusowa. Każda z nich ma swoje niepowtarzalne właściwości i smak, ale przede wszystkim nie uczula glutenowych alergików. Takie mąki możecie znaleźć w ekologicznych sklepach. Najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą, która mąka nadaje się najlepiej do pieczenia chleba i jakie ma właściwości.
Z jednej z tych bezglutenowych mąk – mąki ryżowej – z powodzeniem można stworzyć zakwas, na którym naturalnie urośnie chleb. W przepisie, który podaję poniżej wystarczy poczekać kilka dni na aktywność zakwasu, a nie wymaga on (tak jak tradycyjnie zakwas żytni czy pszenny) dokarmiania ani dodatkowych czynności.
Składniki na zakwas ryżowy:
- 160 g mąki ryżowej
- 150 ml wody gazowanej
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny lub dowolnej kiszonki naturalnej
Jak zrobić zakwas ryżowy?
1. Wszystkie składniki zakwasu dokładnie mieszamy w czystym i wyparzonym słoiku. Powinniście uzyskać masę o konsystencji gęstej owsianki lub budyniu. Zakręcamy lekko słoik i odstawiamy na 3-4 dni. Każdego dnia możemy wymieszać zakwas, ale nie jest to konieczne. Masa może się
lekko rozwarstwić, ale to naturalne przy tego rodzaju mąkach.
2. Po upływie 3-4 dni zakwas powinien wyrosnąć i mieć widoczne pęcherzyki powietrza. Powinien też mieć charakterystyczny, kwaśny zapach. To znak, że jest gotowy i można przystąpić do pieczenia chleba.
Zakwas ryżowy jest zakwasem bezglutenowym, ale pracuje się z nim bardzo podobnie jak z każdym innym zakwasem. Zakwas na bazie mąki ryżowej wykazuje dobrą aktywność, a chleb na nim dobrze wyrasta i dzieje się to nawet szybciej niż w przypadku zakwasu gryczanego. Wydaje się też być nieco
bardziej kwaskowy o wyraźniejszym zapachu niż wspomniany wyżej gryczany.
Jak widzicie zakwas można wyczarować również z nietypowego rodzaju mąki, nie tylko żytniej czy pszennej, ale również bezglutenowej, aby mogli się nim cieszyć uczuleni na gluten. Zakwas możecie przygotować w podobny sposób również z innej mąki bezglutenowej. Zachęcam do eksperymentów.
Jak przechowywać zakwas ryżowy?
Z gotowego zakwasu odkładamy 2 łyżki do czystego słoika, dokarmiamy 4-5 łyżkami mąki, dolewamy wodę i dodajemy szczyptę dukru. Odstawiamy na 3-4 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie wstawiamy do lodówki. To będzie świetny starter do przygotowania następnej porcji zakwasu. Przed planowanym kolejnym pieczeniem ogrzewamy zakwas, dosypujemy 150 g mąki ryżowej i około 150 g wody gazowanej oraz cukier i odstawiamy do
wyrośnięcia. Na tym etapie możemy już pominąć sok z cytryny lub kiszonki. Możemy dodać go, jeśli zauważymy spadek aktywności naszego zakwasu. Gdy zacznie opadać, będzie gotowy do ponownego użycia. Jeśli przez dłuższy czas nie planujemy pieczenia, warto co 1-2 tygodnie dokarmić zakwas, zgodnie z instrukcją powyżej, by utrzymać go w dobrej kondycji.
Zakwas ryżowy przechowujemy w lodówce pod przykryciem. Ja preferuję normalnie zakręcony słoik. Dzięki temu zapobiegamy zanieczyszczenia zakwasu niepożądanymi drobnoustrojami i zapachami z wnętrza lodówki.
Przepisy z mąką ryżową
Idealny przepis na chleb na zakwasie ryżowym (bezglutenowy) znajdziesz tutaj. Więcej przepisów na pieczywo z mąką ryżową (nie tylko bezglutenowych) jest tutaj.
Jeśli natomiast nie udało Ci się jeszcze wyhodować zakwasu, a już marzysz o pieczywie z mąki ryżowej, to możesz upiec chleb ryżowy (nie jest bezglutenowy) czy bułeczki ryżowe. Polecam też bułki tygrysie z mocno chrupiącą skórką przygotowaną na bazie pasty ryżowej.
Pytania dotyczące domowej hodowli zakwasu
A jeśli macie pytania, to zadajcie je w komentarzu na dole. Chętnie też dowiem się, jak udają sie Wasze domowe wypieki 🙂
Czy można zamiast soku z cytryny dodać kwasek cytrynowy
Nie, można dodać soku spod naturalnej kiszonki, Kwasek cytrynowy to nienajlepszy pomysł.
Witam, czy to może być mąka z białego ryżu czy z brązowego ?
Obie będą OK.
Witam, mam 2 pytania 🙂
1. Czy musi być użyty cukier brązowy czy można zwykły biały?
2. Czy jeśli chce zrobić od razu 2, 3 bochenki 500g to ilość zakwasu z powyższego przepisu również podwajam, potrajam?
Można użyć białego cukru. Jeśli ilość zakwasu wystarcza na bochenek o wadze 500g, to składniki należy pomnożyć, jeśli chcemy uzyskać więcej bochenków chleba.
Witam
Czy zakwas mogę Robić tak samo tylko że zamienić mąki zamiast ryżowej dac kukurydziana.
Co zrobić jak zakwas nie zacznie fermentować (dokarmiać jak normalny).
Można zamienić mąkę ryżową na kukurydzianą i dalej postępować zgodnie przepisem. Zakwas w sprzyjających warunkach powinien zacząć fermentować w ciągu 3-4 dni. Można przedłużyć o 1 dzień, ale później dobrze byłoby odrzucić część i dokarmić dodając szczyptę cukru.
Czy z zakwasu ryżowego można upiec również chleb pszenny. Mam sporo zakwasu i chciałabym spróbować upiec dla domowników. Jeżeli tak to który przepis mógłby poradzić sobie z tym zakwasem. Dopiero zaczynam wypiek chleba i zaczęłam od zakwasu. Dziękuję
Czy cukier które zna zstąpić erytrolem?
Nie mam doświadczenia z erytrolem, trudno doradzić
Wydaje mi się, że nie. Zawsze przy wypiekach drożdżowych każdy mówił, ze zamienniki cukru nie działają z drożdżami tak jak cukier, ale może się mylę. Skoro zakwas to dzikie drożdże to stad taka sugestia 🙂
Jeżeli da Pani zamiennik cukru to proszę dać znać jak wyszło 🙂
Osobiście też nie próbowałam takiej modyfikacji. Podobnie jednak jak Pani mam obawy, że zamiennik może zupełnie wywołać inną reakcję niż cukier.
Nie można zamienić na nic innego, drożdże nie są wstanie rozłożyć ksylitolu, erytrolu itp. Dobra informacja jest taka, że cukier jest rozkładany w całości i my już go nie jemy 🙂
Dzięki za merytoryczny komentarz 🙂
Witam
Czy wode gazoeana moge zwykła zastapic?
Gazowana lepiej będzie fermentować, ale można spróbować zastąpić
Wczoraj wieczorem zaczęłam robić zakwas wedle tego, co jest w przepisie. Dziś widzę, że jest strasznie rozwarstwiony. Czy jest to zła przesłanka? Co robić? To pierwszy raz, gdy wzięłam się za pieczenie jakiegokolwiek chleba. Proszę o pomoc.
Rozwarstwił się, proszę po prostu wymieszać 🙂
Minęły 3 dni, zakwas pachnie kwaśno (ewidentnie „zakwasowo”), jednak na razie nie bąbelkuje. Stał w niedokręconym słoiku, kilka razy go otwierałam i mieszałam, czy to może mieć wpływ na proces fermentacji?
Wszystko może mieć wpływ na jego rozwój, zapach kwaskowaty to dobry znak. Poczekałabym cierpliwie. Zakwas bezglutenowy też nie bąbelkuje tak spektakularnie jak żytni, więc może z nim wszystko ok 🙂
Witam,
Mam jedną wątpliwość co do tego przepisu na zakwas ryżowy. Jeśli się mylę to proszę o korektę. We wszystkich innych przepisach na zakwas, jest mowa o tym, aby jedynie przykryć go szmatką lub gazą, a w tym przepisie pisze Pani, żeby go ZAKRĘCIĆ. Czy to jedyny zakwas, który się szczelnie zakręca?
Mąka beglutenowa zachowuje się zupełnie inaczej od żytniej czy pszennej, zakwas ten nie musi aż tak „oddychać” aby bąbelkować.
Witam, mam pytanie. Jak przechowuje sie potem zakwas? Robię pierwszy raz, upieke chleb i wstawialm to co zostanie do lodowki? Czy nadal w cieple?
Gotowy zakwas trzymamy w lodówce, tak jak i żytni, czy pszenny.
Dokarmiamy kilka godzin przez pieczeniem 🙂
Dzień dobry,
Proszę o pomoc. Chcialabym upiec chleb ale z mąki owsianej. Czy jest to możliwe? Bo w internecie znalazłam tylko chleby owsiane z tysiącem innych mąk dodatkowo, a ja chcialabym owsiany na zakwasie 🙂 czy z tej mąki wyjdzie chleb? 😉
Tak! 🙂
Oto przepis: https://smakowitychleb.pl/chleb-w-100-owsiany/
Aga!
Nie jestem dziewczyną, ale powiem Ci jedno. Zakwas to nie mąż, czy dziecko. Możesz się z nim rozstać na zawsze. Daj upust i ulżyj sobie. Zrób nowy zakwas i ot historia cała.
Wiem też z doświadczenia, że więcej mąki można stracić ratując zakwas, chociaż przy żytnim, to już mały sentyment był, ale jak już powiedziałem powyżej- to nie członek rodziny.
Nowy, z początku będzie jak kochanek, a potem zmienisz itd.
Pozdrawiam Romi alias Marysia
Hej dziewczyny, może coś poradzicie. Mój zakwas ryżowy ma już 3 lata. Przez pierwsze 2 lata piekłam chleb co 3-4 dni i działał super, następnie zaczęłam piec więcej chleba ale raz na tydzień i zakwas bardzo spowolnił, nie wyrasta już mi przez noc tak dobrze, nawet nie podwaja swojej objętości, a jak czekam dłużej to się robi tylko bardziej rzadki i kwaśny. Czy to znaczy, że muszę już zrobić nowy, czy da się go jakoś odratować – jeśli tak to co robić? Pozdrawiam!
Moj zakwas jest bardzo gęsty, ciężko go wymieszać, czy on się rorzedzi podczas pracy?
Proszę przu dokarmianiu następnym razem dać po prostu więcej wody, aby miał konsustencję gęstej śmietany.
Witam,
Chciałam zrobić chleb na zakwasie ryżowym ale mam kilka pytań jeśli chodzi o zakwas. Czy jeżeli chciałabym go dożywić to muszę wszystkie składniki dodać czy wystarczy tylko woda i mąka ryżowa? I drugie pytanie- czy zakwas ma mieć tak specyficzny i dziwny zapach? Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry,
Tak, każdy zakwas ma specyficzny zapaszek 🙂
Gotowy zakwas dokarmiamy tylko mąką i wodą.
A przepis na taki chleb jest na blogu: https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie-ryzowym/
Droga Tosiu.
Czy zamieniając cukier w zakwasie z ksylitolem (lub innym słodzikiem zastępującym cukier), a cytrynę z octem ryżowym, uda mi się zrobić taki zakwas?
Poszukuję wszędzie przepis na chleb ryżowy, bez cukru (cukrzyca), drożdży,bezglutenowy oraz cytrusów (bardzo silna alergia). Opublikujesz przepis na taki chlebek? Bardzo źle znoszę odstawienie pieczywa 🙁 Próbuje przerobić twój przepis na bułeczki ryżowe, by choć minimalnie sobie to wynagrodzić.
Pozdrawiam 🙂
Nie mam pojęcia jak z ksylitolem, wiem, że zachowuje się różnie, ale go nie stosuję, spróbuj. Ocet ryżowy można zastąpić.
Jak uda się z zakwasem to proponuję ten przepis https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie-ryzowym/
Jeśli nie to mogę polecić na tę chwilę podpłomyki https://smakowitychleb.pl/bezglutenowe-podplomyki/ i chleb czystoziarnisty https://smakowitychleb.pl/chleb-czystoziarnisty/
Pozdrawiam i powodzenia 🙂
Ksylitol niszczy drożdże, również te dzikie w zakwasie, dlatego nie dodaje się ksylitolu do ciast drożdżowych i na zakwasie, bo nie urosną.
Dzień dobry, mam pytania co do zakwasu ryżowego jak pieczenia potem na nim chleba 🙂
Czy ten zakwas dokarmia się w trakcie rośnięcia?
Czy jak piękę potem na nim chleb, to jakie należy przyjąć proporcje mąki ryżowej do innej mąki bezglutenowej (kukurydzianej, ziemniaczanej, z ciecierzycy)?
Do pieczena chleba wykorzystuję maszynkę i tam jest program do chleba bezglutenowego, w którym jest podane 425 ml wody na 500 g mąki podczas gdy w innych przepisach jest 300/325 ml na 500 g mąki. Czy jak użyję zakwasu ryżowego, to mam dodać tyle samo wody, co w przepisie czy zmniejszyć? O ile zmniejszyć? Przepis uwzględnia dodanie drożdży, które i tak zawsze dodaję, aby mi chleb wyrósł.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi 😉
Dzień dobry 🙂
Na co dzień nie piekę bezglutenowo, więc nie mam tak dużego doświadczenia w temacie jak z klasycznym pieczywem. Mogę jednak polecić dokładną recepturę na bazie zakwasu ryżowego jaką udało mi się opracować: https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie-ryzowym/
Pozdrawiam i zachęcam do spróbowania.
Dziękuję za odpowiedź 🙂 zrobiłam zakwas ryżowy z tego przepisu i on mi zwyczajnie spleśniał :/ zamknęłam słoik normalnie przykrywką. Co mogł być przyczyną?
To dziwna sprawa, a po którym dniu spleśniał? Przypuszczam, że mógł mieć za ciepło, bo stał np. wystawiony na słońcu i dlatego mogło się tak stać.
Zakwas raz na dobę można również wymieszać, to na przyszłość pomoże zapobiec takim sytuacjom 🙂
Po 4 dniach spleśniał, a dzień wcześniej wszystko było z nim dobrze 🙁 czy mogę użyć gazy zamiast zakrętki? Ponowię próbę w przyszłym tygodniu, abym mogła zużyć zakwas od razu po 3-4 dniach jak zacznie bąbelkować.
Widocznie dojrzał szybciej niż zazwyczaj, można spróbować z gazą po powiedzmy dobie 🙂
A jak zakwas wyjdzie to warto go włożyć do lodówki, przynajmniej kilka łyżek w słoju i potem dokarmiać przez pieczeniem.
Przepis na chleb na zakwasie bezglutenowym i kilka wskazówek również są na blogu: https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie-ryzowym/
Powodzenia!
Dziś dokarmiłem zakwas lecz do tych czas nie zauważyłem żadnych bąbelków
Witam
Zrobiłem zakwas tak jak pisze, ale oddzieliła się woda o reszty nie wiem czy to normalny proces (zakwas stoi w słoiku zakręconym w ciepłym miejscu)
Dzień dobry,
To całkiem normalne, że zakwas się rozwarstwia, wystarczy wymieszać lub dokarmić 🙂
Witam. Znów w prośbie. Zrobiłam zakwas,z tego przepisu. Bąbelki,a jakże! W pierwszej dobie. W drugiej wygląda jak zawiesina. Mąka (gładka,bez bąbelków) na dole,wody trochę na górze. Nie zamknęłam słoika. Przykryłam ściereczką. Czy to zrobiłam źle? Gdzie powstał bład,że się samo „zapsuło”? Tak potrzebuję bg zakwasu. A z innej mąki? Przepis taki sam?
Witam
Zakwas wyszedł ok , po przemieszaniu wygląda jak na Państwa zdjęciu .
Zaczynam wypiek chleba ryżowego z bananami .
Już jestem ciekaw jak to wyjdzie.
Z pytanami które się pojawią przejdę pod właściwy temat
Pozdrawiam
Trzymam kciuki 🙂
Witam,
Rozpoczynam po raz pierwszy wypiek z chleba bezglutenowego, zrobiłem zakwas ryżowy w słokiku zgodny z przepisem .Po 3 dniach zapach jest kwaskowaty babelków na powierzchni za bardzo nie widać ale pozawiły sie pęcherzyki /rozwarstwienia / patrzac z boku słoiczka.
Czy to wskazuje ,że wszystko idzie z planem ?
Dzień dobry,
Dopóki są bąbleki to wszystko idzie z planem. Jak zakwas się rozwarstwia (także ten żytni) to znaczy, że jest w nim za dużo płynu, wystarczy wymieszać, albo dokarmić odrobiną mąki, aby był bardziej gęsty.
Powodzenia!
Witam,
mam pytanie odnośnie zakwasu ryżowego. 5 dni temu postanowiłam przygotować zakwas ryżowy. Wsypałam do plastikowego pojemniczka mąkę ryżową, dolałam wody gazowanej i soku z cytryny. Codziennie rano mieszałam zakwas a wieczorem dodawałam łyżkę mąki i trochę wody (jeśli to było konieczne). Już na następny dzień pojawił się kwaśny zapach. Od dwóch dni pojawiają się delikatne bąbelki na wierzchu (przed przemieszaniem). Jednak zakwasu wciąż jest bardzo mało, wcale się nie rozrósł, wygląd też się raczej nie zmienił (wygląda po prostu jak mąka z wodą). Czy muszę spróbować od początku? Jak powinien wyglądać zakwas ryżowy?
Dzień dobry,
Zakwas ryżowy nie zachowuje się jak typowy zakwas żytni czy pszenny. Nie będzie się raczej podnosił, wychodził ze słoika i „żył”. Tutaj należy zwrócić przede wszystkim uwagę czy bąbelkuje i ma odpowiedni, kwasowy zapach. Najprawdopodobniej więc zakwas rozwija się prawidłowo.
Pozdrawiam,
Kochani!
piekłam chleb dotychczas na zakwasie i tez nie zawsze się udawał- mieszałam mąki i dodawałam duzo ziaren. Od 2 tygodni nie jem potraw z glutenem i chce upiec chleb na zakwasie gryczanym Trzymajcie kciuki!
Szuka dobrych przepisów na smaczne ciasta bezglutenowe- np. biszkopt, wafle itp.
Pozdrawiam Joanna
Witam:)
Mój zakwas stoi trzeci dzień, blisko kaloryfera i zrobił się pomarańczowy na powierzchni… czy powinnam się z nim pożegnać czy to normalne?
Zakwasy przyjmują czasem różne kolory i nie musi to oznaczać, że się zepsuły. Proszę go dalej obserwować pod kątem bąbelkowania i zapachu i spróbować na nim upiec chleb.
Witam. Pierwszy raz piekłam chleb bezglutenowy i mam pytanie czy on ma być wilgotny w środku po upieczeniu? Taki właśnie mi wyszedł i nie wiem czy za krótko go piekłam czy tak właśnie ma wyglądać. Pozdrawiam
Ten chleb jest z natury raczej wilgotny. Jednak może okazać się, że lepsze efekty uzyska sie, gdy postoi nieco dłużej w piekarniku. Proszę poeksperymentować:)
Witam. Czy dobrze zrozumiałem że zakwas ryżowy trzymamy w zakręconym słoiku ? Pytam, bo zakwas pszenny czy żytni przechowuje się w nie zamkniętym naczyniu.
Na ten zakwas znam przepis z zakręconym słoikiem i zawsze się sprawdzał. Nie wiem, dlaczego nie próbowałam z otwartym, ale chętnie się przekonam, czy też zda egzamin, także proszę o informację!:)
a czy przechowywać go w lodówce?
Gdy jest gotowy – tak.
Witam,
od jakiegoś czasu uczę się robić chleb bezglutenowy. Robię zakwas gryczany ( według waszego przepisu). Następnie mieszam różne mąki ( te, które mogę jeść) i wyrabiam chlebek. Wedle zaleceń babci dodaję jeszcze łyżeczkę suchych drożdży. Na początku chlebek wychodził rewelacyjny, ale ostatnio wychodzi mi nieco kwaskowy? Czy możecie mi podpowiedzieć, co mogę źle robić? Fakt, ze ostatnie dni były dość ciepłe.
Pozdrawiam
Faktycznie może okazać się, że zakwas nabrał większej kwasowości przy wyższej temperaturze. Może warto zmienić miejsce jego przechowywania na chłodniejsze?
Pozdrawiam,
Mam pytanie dotyczące sposobu pieczenia tego chleba. Starałam się zrobić wszystko tak, jak w opisie ale chleb wyszedł bardzo kwaśny i mało wyrósł. Co mogłam zrobić źle?
A jakich mąk użyła Pani do chleba? Dała Pani cały zakwas? Czy bąbelkował? Jeśli chodzi o chleb na zakwasie ryżowym to niestety nie rosną one tak bardzo jak inne chleby na zakwasie czy drożdżach. Pozdrawiam
Witam. Mam już swoje lata i przez długi czas męczę się z bolącym brzuchem i problemem z jelitami.Przeczytałam o Twoim zakwasie i uświadomiłam sobie chyba co mi szkodzi. Zaraz zabieram się za pieczenie chleba na Twoim przepisie. Mam nadzieję że mi pomoże. Bardzo dziękuje za przepis. Napiszę czy chleb się udał i pomógł będę szczęśliwa bo jest okropnie. Pozdrawiam Mika
od 5 lat piekę chleb na zakwasie – 66% mąki żytniej 2000 i 34% mąki pszennej razowej – zniknęły wszystkie poważne problemy jelitowe. Unikam także innych wysoko przetworzonych produktów żywnościowych
Panie Wojtku.
Trochę więcej szczegółów.
– jakie dodatki (drożdże, sól, itp
– wyrabianie
– garowanie ( wyrastanie) ( czas, temperatura, itp)
– pieczenie
Szkoda że na tym blogu nie są dostępne adresy mailowe osób komentujących – może nasze miłe kuchareczki to zmienią (chyba że nie pozwoli „demokratyczna Bruksela”.
Panie Tomku, to nie sprawa polityczna, a techniczna:) Po prostu takiej opcji w ustawieniach komentarzy nie ma, ale może Pan przecież się śmiało podzielić tutaj swoim adresem, jeśli zależy Panu na kontakcie z kimś konkretnym.
Nie widzę żadnego problemu technicznego. Pole „Mail” – wymagane, niewidoczne – kiedyś to się nazywało cenzurą. Ja domyślam sie powodów dla których wlasciciel bloga nie pokazuje adresów osób komentujacych. Osoba komentująca powinna miec do wyboru opcje czy jego adres będzie widoczny czy nie. Pozdrawiam.
Zrobiłem zakwas prawie tak samo. Zamiast cukru dalem łyżeczkę miodu. Wszystko było fajnie ale po trzech dniach przestały pokazywać się bąbelki. Teraz juz 6 dzień i zakwas choć pachnie fajnie to jednak jakby zamarł. Czy da się to jeszcze jakoś odratować czy juz raczej do wylania ?
Jeśli nie bąbelkuje i nie wykazuje aktywności może się niestety okazać, że nie nadaje się już do pieczenia i trzeba będzie przygotować nowy.
Pozdrawiam!
Chleb bezglutenowy na zakwasie- pieczony w maszynie
Od 2 miesięcy piekę chleb bezglutenowy w maszynie.
Na początku były pieczone tylko na drożdzach.
Ale to nie te smaki .Ciągle brakuje mi prawdziwego smaku chleba na zakwasie zytnim.
Od zeszłego tygodnia piekę na zakwasie wychodowanym na gryce .
Udaje się bez problemu w maszynie -więc polecam.
Jedna uwaga -chleba nie wyrabiam w maszynie .Przygotowuje gotowe ciasto w misce-dopiero na koniec wlewam do pojemnika w maszynie.Każdy chleb piekę 1,5 godziny.Wowczas są odpowiednio wypieczone.
Pozdrawiam
Brygida
Proszę piszecie że mąki można łączyć, cz mogę prosić o proporcje ile jakiej mąki powinnam użyć do takiego chleba?
Na ten zakwas powinno użyć się ok. 3 szklanek mąki. Należy tak połączyć składniki, aby uzyskać ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Pozdrawiam!
a pytanie takie czy da się taki chleb na zakwasie upiec w maszynie do pieczenia chleba na programie bezglutenowym (całość trwa około 2h mieszanie, rośnięcie i pieczenie)? Próbujemy z żoną różne zakwasy i nie udaje się 🙁 Czy ktoś ma doświadczenie w pieczeniu chleba bezglutenowego na zakwasie w maszynie do pieczenia (Moulinex).
Szczerze mówiąc nie mam doświadczenia w pieczeniu bezglutenowego chleba w maszynie. Może wskazówki znajdą się w instrukcji urządzenia?
Pozdrawiam!
Witam mam na imię Barbara i dopiero na starośc doszłam do wniosku, ze mam problem na mąki.. Ale mam również cukrzyce . Zaczełm piec chlebek na proszku bezglutenowym 1/ raz prawie nie wyrósł mi chyba coś zrobiłam nie tak. i ztym mam pytanie czy po wyrobieniu ciasta z proszkiem Muszę to ciasto zostawic do wyrośniecia i na jak długo. Będę wdzieczna za odpowiedz poz Barbara
Szczerze mówiąc nie mam doświadczenia jeśli chodzi o proszek bezglutenowy. Instrukcja użycia powinna znajdować się na opakowaniu.
Polecam Pani jednak chleb bezglutenowy na zakwasie ryżowym. Przepis na niego znajdzie Pani powyżej. Taki chleb powinien powoli rosnąć całą noc.
Pozdrawiam,
Witam,
ja mam pytanie do zakwasu ryżowego. Czego mogę dodać zamiast cytryny, której niestety nietoleruję?
Witam serdecznie.
Przepraszamy, że odpowiadamy dopiero teraz.
Nie próbowałyśmy tej metody, ale przypuszczamy, że zamiast cytryny można użyć octu ryżowego, który jest popularny w kuchni azjatyckiej.
Ja do mieszanki mąk dodaję jeszcze ok 20 dag gotowanych tartych ziemniaków. najpierw zostawiam do wyrośnięcia samą mąkę z zakwasem i wodą, potem dodaję ziemniaki i sól i jeszcze trochę czekam. chleb jest naprawdę pyszny.
Muszę kiedyś spróbować tej metody:) Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Już spieszę z pomocą. Do całej porcji zakwasu z przepisu na stronie proszę
dodać ulubioną mąkę bezglutenową (gryczaną, ryżową, kukurydzianą
amarantusową czy z ciecierzycy). Najlepiej dodać ok. 3 szklanki, a rodzaje
mąki można spokojnie mieszać. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej
śmietany, dlatego należy dodać do niego tyle wody, aby taką uzyskało. No i
oczywiście wspomniana przez Panią sól.
Ciasto proszę pomieszać łyżką i odstawić na noc. Powinno lekko urosnąć.
Po wyrośnięciu proszę przełożyć je do wyłożonej papierem do pieczenia
foremki i upiec (ok. godzinę w 200 stopniach).
Pozdrawiam,
Śliwka
Witam.
Zrobiłam zakwas ryżowy. Ślicznie pracował. Wymieszałam z mąką z amarantusa. podrosła trochę przez noc. Rano wyglądała zachęcająco – z małymi bąbelkami w środku. Włożyłam do blaszki, potem do piekarnika. I tu pełna klęska. Chleb wcale się nie upiekł w środku. Po godzinie w 190 stopniach z termoobiegiem miał bardzo twardą skórkę i zupełnie surowy (całkiem płynny) środek. Dopiekałam go jeszcze z pół godziny, ale był jak zaklęty – bardzo twardy na zewnątrz i zupełnie płynny w środku. Co zrobiłam źle? Bo przecież nie chodzi o to, że nie wyłożyłam blachy papierem…
Ciężko powiedzieć bez konkretów, ale wydaje mi się, że po prostu ciasto mogło być zbyt rzadkie. Może następnym razem warto dodać nieco więcej mąki, która „zepnie” całość w odpowiedni bochenek. Pozdrawiam.
Nie piecze się chleba tylko z mąki amarantusowej. Jest ona jedynie dodatkiem do innych mąk.
Dokładnie tak. Mąka amarantusowa może stanowić optymalnie 15% a maksymalnie 30% dodatku do innych mąk (najlepiej glutenowych). Żadne zagęszczanie, zimne ani gorące piekarniki niczego tu nie zmienią. Ona ma dużo tłuszczów i specyficzne białka, dużo amylozy i mało amylopektyny i na chleb się nie nadaje. Skutek zawsze wygląda tak samo – piękna wypieczona skórka i wypływające błoto w środku. Szkoda zachodu na próbowanie
Ja raz miałam podobny przypadek: też chleb nie dopiekł się w środku, a na zewnątrz super rumiana skórka. W moim przypadku popełniłam błąd przy pieczeniu, bo wstawiłam do nienagrzanego piekarnika. Chleb więc pięknie urósł i potem spadł, więc zrobił się taki zakalec. Może u Ciebie chodzi o termoobieg. Ciasta drożdżowe są wrażliwe na przeciągi.
Tak, faktycznie wyłapała Pani błąd, chleb zawsze wkładamy do nagrzanego piekarnika, także bezglutenowy.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Ja zawsze wstawiam chleb na noc do nagrzanego do 100stopni i wyłączonego piekarnika, rano włączam piekarnik i pieke licząc czas od nagrzania sie piekarnika, zawsze wychodzi wiec chyba z tym zakalcem cos innego zawiodło…
Moim zdaniem to średnia metoda, przede wszystkim 100 stopni to zdecydowanie za wysoka temperatura dla wyrastającego ciasta i również włączanie piekarnika z ciastem w środku. Wiele też zależy od rodzaju ciasta, piecze Pani tak bezglutenowe chleby?
Akurat wypieki na zakwasie ryżowym nie są łatwe, nie jest to tradycyjny zakwas, tutaj łatwo o zakalec.
Piekę chleb od wielu lat i ZAWSZE wkładam do zimnego piekarnika :). Piekę godzinę na 250 st.C z termoobiegiem i grzaniem od dołu i od góry.
Przypuszczam, że skórka nie wychodzi zbyt chrupiąca, albo przez to musi Pan piec kilkanaście minut dłużej 🙂
A piecze Pan chleb bezglutenowy, czy klasyczny?
Termoobieg wysusza pieczywo i podnosi temperaturę o 20 stopni, przypuszczam, że chleb musi wychodzić trochę suchy?
Piekę chleb klasyczny, a właściwie ultratradycyjny :). Na zakwasie, z dużą przewagą mąki żytniej, a czasami tylko z mąki żytniej. Mąka pełnoziarnista, grubomielona na domowym młynku do mąki. Jak na taką mąkę przystało, chleb jest wilgotny w środku, bardzo ciemny, ciężki i supersmaczny. Skórki chrupkiej nie ma, ale ja mam inne priorytety w stosunku do jakości chleba. To jedyny chleb który jemy, a że wypiekany każdego tygodnia to proces pieczenia odpowiednio uproszczony.
Przepraszam, że moje wypowiedzi wypadły w niewłaściwym wątku, w temacie ryżowego zakwasu. Wasza strona o chlebie jest jedną z najlepszych w polskim necie.
Tak, są 2 rodzaje mąki ryżowej: kleista i sypka( w zależności jaki gatunek ryżu został zmielony). Wiem to bo zjadłem zęby na tych mąkach , a wszystkie gatunki nabywalem z chińskich sklepów . Do pieczenia nadaje się tylko mąka sypka, bez żadnych lepików .
Jaka jest nazwa i gdzie kupowana maka ryżową?
Proponuję po prostu kupować w sklepach z eko żywnością lub w marketach 🙂
Piekłem dużo chlebów i ja nie przekładam chleba po wyrośnięciu zawsze zostawiam do wyrośnięcia w foremce a najlepiej jak rośnie w piekarniku i tam zostaje aż do upieczenia.Kiedyś przekładałem ciasto i przeważnie nie wyrastało.
Nie piecz na termoobiegu tylko gora dol
Termoobieg po prostu podnosi temperaturę o 20 stopni.
Ja mam piekarnik tylko z termoobiegiem
Witam,
stawiam pierwsze kroki w tej dziedzinie i od razu muszę upiec chleb bezglutenowy. Jestem kompletnie zielona i dlatego proszę o pomoc, co powinnam dodać do zakwasu, (poza solą) aby ostatecznie powstał chlebek? Przeglądałam przepisy na chleby na zakwasach, ale nie potrafię przenieść zasad z tych przepisów na chlebek ryżowy. Będę wdzięczna za wskazówki. I jeszcze pytanie, czy w taki sam sposób można upiec chleb z mąki ciecierzycowej albo z amarantusowej?
Pozdrawiam
Witaj Ola, jak pieczenie chleba bezglutenowego ? Cięzko nauczyć się piec taki chleb. Powiem Ci jak ja piekę. Na zakwasie ryżowym z różnych mąk. Jakie tylko chcesz 🙂 Po pierwsze zakwas musi być porządnie wyrośnięty, po drugie ciasto musi być luźne a nie zbite czy gęste, zostawiamy na 8-10 godzin do wyrośnięcia, najlepiej przy kaloryferze. Wlewam do naczynia żaroodpornego z pokrywą, wkładam do nagrzanego piekarnika przykryty, obok wstawiam miseczkę z wodą. Piekę 40 min w 200 stopni ściągam pokrywę i piekę jeszcze 20 min aby skórka się zrumieniła. Wyjmuję wypieczony i stygnie na kratce. Wychodzi pyszny, pachnie chlebem 🙂
Czy zakwas ryżowy mogę częściowo odkładać i zostawiać na następne pieczenie jak zwykły zakwas, czy za każdym razem muszę robić go od nowa i czekać 3-4 dni?
Mogę go przechować w lodówce po zrobieniu, tak jak zwykły zakwas – 2 tygodnie?
Dzien dobry,
Ja wykorzystałam cały, ale uważam, że nie ma przeszkód, żeby potraktować go analogicznie do typowego zakwasu żytniego.
Pozdrawiam
Witam. Mam pytanie… Do czego jeszcze można stosować taki ryżowy zakwas prócz wypieku chlebka? Chodzi mibo np żur?
Dzień dobry,
Tak, można spróbować ugotować ryżowy żurek 🙂
Albo usmażyć np. racuchy.