Dzisiaj postanowiłam iść na żywioł i zrobić dwa różne chleby na zakwasie. Bardzo praktyczne jest to, że możesz zrobić dwa razy więcej zaczynu, podzielić go na pół i przygotować dwa mocno różniące się od siebie bochenki. Dlatego dzisiaj postawiłam na puszysty pszenny, który pokazywałam wam w ostatnim wpisie i razowy z dodatkiem mąki pełnoziarnistej (czyli coś dla bardziej dbających o linię).
Z racji użycia długiej formy do niezbyt dużej ilości ciasta, można powiedzieć, że wyszło mi coś na kształt bagietki. Kształt, kształtem, ale każda kromka tego chleba jest po prostu pyszna! Następnym razem wypróbuję ten przepis z dodatkiem ziaren i coś czuję, że będzie to strzał w dziesiątkę.
Wg przepisu należy zrobić zaczyn. a później zaczyn w ilości 200g dodać do ciasta właściwego. Z tego rozumiem, ze nie cały zaczyn należy wykorzystać do ciasta właściewego?
Wczoraj piekłam chleb z tego przepisu i dałam cały zaczyn i musiałam dosypywać mąki, ponieważ kleił się okropnie do ręki.
To jeden z pierwszych przepisów na chleb na zakwasie na blogu sprzed kilku lat, więc na blogu jest kilkaset lepszych receptur. Polecam szczególnie nowsze receptury.
Jeśli chodzi o konsystencję ciasta razowego – to normalne, że się lepi do ręki, taka specyfika mąki.
Czy możesz polecić kilka przepisów z tych nowszych i lepszych? Chodzi mi o takie na zakwasie ale jak najbardziej proste dla początkujących piekarzy. 🙂
Ok 🙂
Można zamiast pszennej chlebówki użyć żytniej 720?
Tak, chociaż pewnie będzie trzeba dodać więcej wody i ciasto, bo mąka żytnia jej więcej absorbuje.
Polecam też klasyczny chleb żytni z mąki żytniej typ 720: https://smakowitychleb.pl/prosty-chleb-zytni-na-zakwasie/ oraz taki razowiec: https://smakowitychleb.pl/razowiec-na-zakwasie/ 🙂
Pyszny chleb, pięknie pachnie, miąższ ma fajną konsystencję, nie kruszy się. Jest to jeden z moich ulubionych przepisów. Godny polecenia 🙂
Witam a jak zrobić zakwas a potem z niego zaczyn? Probowałam już wg pewnego przepisu ale mąka którą mam razowa żytnia wygląda jakby głównie składała się z otrębów i moż dlatego 3 razy zakwas pleśniał na trzeci dzień
Dzień dobry,
Wskazówki jak wyhodować zakwas żytni znajdzie Pani pod tym linkiem: https://smakowitychleb.pl/zakwas-zytni-krok-po-kroku/
Jeżeli chodzi o zaczyn, który jest pierwszą fazą robienia chleba na zakwasie, przy każdym przepisie podajemy wskazówki jak go zrobić. Zwykle polega to na połączeniu zakwasu i kolejnej porcji mąki i wody.
Mąka żytnia razowa wygląda jakby była zrobiona z otrębów, to dlatego, że jest z pełnego przemiału, ale to jest pozytywny znak. Proszę się nie zniechęcać i spróbować od nowa, śledząc wskazówki. Pleśnienie mogło być wywołane zamykaniem zakwasu, tak że nie miał dostępu do powietrza.
Pozdrawiam
Witam,
właśnie próbuję nauczyć się wypieku chleba razowego na zakwasie. Ale mam tylko jeden rodzaj mąki do ciasta podstawowego: mąkę pszenną pełnoziarnistą, natomiast zaczyn zamierzam zrobić z maki żytnie,. (zakwas mam wyhodowany na mace pszennej).
Czy taki chlebek ma szanse powodzenia?
Foremki kupiłam ceramiczne, glazurowane. Czy to może wpłynąć na temperaturę lub czas pieczenia?
Dzień dobry,
Oczywiście chleb pszenno-żytni ma dużą szansę powodzenia! przy dobrze wyhodowanym, aktywnym zakwasie pszennym można dodać część mąki żytniej do ciasta, natomiast dużo lepszym pomysłem będzie w większości oparcie się na mącę pszennej (i w przypadku zaczynu i ciasta właściwego). Proszę po prostu bardziej niż proporcjami, kierować się opisaną konsystencją ciasta, a na pewno wyjdzie z tego pyszny chleb.
Co do foremek, z pewnością ceramiczne foremki bardziej trzymają ciepło i mogą sprawić, że chleb szybciej „dojdzie”. Najlepszą metodą jest sprawdzanie go co jakiś czas, przez włożenie do środka drewnianego patyczka. Jeśli nie przyklei się do niego ciasto, oznacza to, że chleb jest właściwie wypieczony.
Pozdrawiam.
Czy można zrobić ten chlebek ale wszystkie składniki razy dwa aby móc włożyć do większej formy 23x9cm?? A czy mogę użyć zakwasu żytniego razowego??
Wydaje mi się, że nie powinno być problemów, choć nie piekłam go nigdy w tej formie w wersji podwójnej. Do tego przepisu dodaje się właśnie zakwasu z mąki żytniej razowej, więc jak najbardziej. Pozdrawiam