Chleb piknikowy
Chleb piknikowy to smakowita opcja jedzenia chleba na dworze. Lato i słoneczna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a co za tym idzie – organizowaniu pikników. Do wiklinowego koszyka lub plecaka warto zapakować coś pysznego, a przy tym przemyślanego, aby jedzenie przeżyło drogę na piknik. Na pewno znajdą się tam słodkie przekąski jak brioszka z czekoladą czy przytulone bułeczki z żurawiną.
Zamiast tradycyjnych kanapek świetnie sprawdza się nadziewany chlebek do odrywania. W trakcie podróży wystarczy go owinąć w pergamin, folię lub schować do pudełka. A w trakcie posiłku nie potrzebny jest nawet nóż – chleb piknikowy można odrywać palcami. Takie dodatkowe doświadczenie wspólnej chwili i smaku.
W przypadku chleba piknikowego z nadzieniem wybór farszu jest szeroki i zależy od naszej wyobraźni oraz dostępnych składników. Możemy wykorzystać to, co mamy pod ręką, tworząc oryginalne i smaczne połączenia. W opisanej wersji farszem są podsmażone pieczarki z dodatkiem chilli, cebuli, czosnku, suszonych pomidorów i papryki, otulone w Smakowitej paście z ziaren fasoli z papryką. Taka kompozycja gwarantuje wyrazisty smak i aromat, którym można cieszyć się na łonie natury.
Podobnie jak w opisanej propozycji chleb piknikowy można upiec z różnorodnymi nadzieniami, dostosowanymi do naszych gustów. Może to być np. wersja ze szpinakowym farszem, z pesto, kapustą i grzybami lub nawet wariant na słodko z dodatkiem jagód i twarogu albo smakowitego masła orzechowego z powidłami. To smaczny i wygodny sposób na cieszenie się posiłkiem na świeżym powietrzu podczas letnich spotkań i pikników.
A jeśli lubicie odrywać pyszne pieczywo jak ja, to upieczcie ten perski chleb Barbari – jest prosty i pyszny. Dla wielbicieli płaskich chlebków świetny będzie też przepis na szybkie podpłomyki.
Zaczyn ze świeżych drożdży do chleba
Przypominam, że przy pracy ze świeżymi drożdżami warto wcześniej przygotować zaczyn (rozczyn drożdżowy). To wcale nie jest skomplikowane i przynosi wiele korzyści, m.in. aktywację drożdży. Dodatkowy czas potrzebny w domowej piekarni do przygotowania zaczynu to zaledwie 5-15 minut, które z pewnością są warte inwestycji w jakość domowego pieczywa. Chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat aktywacji drożdży i osiągnięcia doskonałego efektu wypieku? Znajdziecie to w poradniku Smakowitego Chleba, gdzie opisuję proces tworzenia zaczynu drożdżowego. Zapraszam do lektury artykułu Jak zrobić zaczyn drożdżowy?
Zamiana drożdży suszonych na świeże
Jeśli w swojej kuchennej szufladzie macie drożdże suszone instant, które wystarczy wymieszać z mąką, solą i wodą, aby powstało z tego ciasto na chleb piknikowy, to musicie przeliczyć ich ilość. Jak to zrobić – wyjaśniam w smakowitym poradniku „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?„.
Jaki duży prostokąt i jaka duża keksówka ?
Z tym prostokątem to od nas zależy jak chcemy mieć grube ciasto. Keksówka klasyczna ok. 10-12 cm x 23-35 cm.
Zrobilam wczoraj z podwojnej porcji. Wyrosl jak szalony, wyszly mi 3 korytka! Jest pyszny, do piwa na wieczór – jak znalazł ☺
Cieszę się, że smakował 🙂
Bombowy 🙂 Postanowiłam, że to właśnie ten będzie moim pierwszym odrywańcem 😉 Z przyjemnością zrobię każdą inną opcję.
Super! 🙂
cudowny, smaczny, prosty!
Cieszę się, że się podoba 😉
Wyszedł wspaniały !! Dzisiaj znowu robię !!!
Po pierwszym wyrośnięciu chyba muszę dodać mąki aby wywałkować, bo jest bardzo ciągnące się. Nie zaszkodzi dodatkowa mąka ????
Nie zaszkodzi, pod warunkiem, że nie dostanie się surowa mąka jakby do wewnątrz ciasta, ale z wierzchu można podsypywać, szczególnie przy wałkowaniu 🙂
Wygląda wspaniale! Świetny pomysł na przekąskę. Jak by to wyszło z jakąkolwiek inną mąką? (nigdy nie piekłam chleba)
Można wykorzystać mąkę orkiszową jasną lub wymieszać pół na pół z pełnoziarnistą 🙂