Przepis

Przygotowanie narzędzi
5 min
Przygotowanie narzędzi

Przygotowujemy: dużą miskę, małą miseczkę, wagę kuchenną, łopatkę silikonową lub drewnianą łyżkę, folią spożywczą, bawełnianą ściereczkę, papier do pieczenia oraz ostry nóż lub żyletkę.

Przygotowanie zaczynu
5 min
Przygotowanie zaczynu

100 g mąki chlebowej mieszamy z 1/4 łyżeczki drożdży (1 g). Dolewamy 100 ml letniej wody i mieszamy łopatką lub drewnianą łyżką. Owijamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy na 6-8 godzin w temperaturze pokojowej.

Wyrabianie ciasta
10 min
Wyrabianie ciasta

Do dużej misy wsypujemy obie mąki. Dodajemy zaczyn, pozostałe drożdże (1 g), 250 ml letniej wody oraz sól. Sól najlepiej wysypać z boku miski (jeśli oprószymy nią zaczyn i drożdże spowolnimy w ten sposób rozrost ciasta). Zagniatamy przez 10-15 minut elastyczne i gładkie ciasto, w razie konieczności podsypując lekko blat kuchenny lub misę mąką. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy na 1,5-2 h do wyrośnięcia.

Formowanie bagietek
15 min
Formowanie bagietek

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 3 porcje po około 300 g i każdą lekko rozpłaszczamy dłonią. Formujemy bagietki zawijając do środka dłuższe boki ciasta. Sklejamy i delikatnie rolujemy na długość około 30 cm.

Przygotowanie bagietek do pieczenia
10 min
Przygotowanie bagietek do pieczenia

Na kawałku pergaminu układamy uformowane bagietki. Pomiędzy każdą bagietką tworzymy zakładkę z papieru. Dzięki temu zachowają odpowiedni kształt i nie skleją się ze sobą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 230 stopni C.

Nacinanie bagietek
2 min
Nacinanie bagietek

Ostrym nożem nacinamy wyrośnięte bagietki

Pieczenie
18 min
Pieczenie

Pieczemy bagietki około 18-20 minut – na złoty kolor. Jeśli to możliwe, pieczemy z funkcją pary lub wstawiamy na dno piekarnika naczynie żaroodporne z warstwą wody (1 cm) lub kostkami lodu.

I gotowe!
I gotowe!

... voila! Chrupiące, złote bagietki gotowe!

Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Joanna 22 kwietnia 2022 o 08:17

    Chciałabym zapytać czy ten zaczyn, który zostawiamy na 6-8 godzin powinien urosnac?(zwiększyć objętość?)
    Pytam ponieważ mój wygląda tak samo, czy to źle wróży?

    • Małgosia 22 kwietnia 2022 o 09:32

      Zaczyn po około 6-8 godzinach wyraźnie zwiększa objętość i staje się nieco bardziej płynny niż być na początku. Jeśli przefermentował to opadnie i jeszcze bardziej upłynni. Natomiast jeśli nie zmieniło się zupełnie nic w jego wyglądzie, zapachu, strukturze to może świadczyć o problemie z drożdżami i prawdopodobnie bagietki się nie udadzą.

  • Marian 27 kwietnia 2021 o 20:22

    Niestety bagietki wyszły mizerne ! ! ! ! !
    Robiłem „prawie” wszystko zgodnie z przepisem. Jedyne co zostało zmienione to wszystkiego było „po połowie” – czyli mąka chlebowa 720 200g, maka tortowa typ 450 (niestety mąka poznańska typ 500 nie do zdobycia) 75 g, woda 175 i drożdże suche około 1-1,5 g (ciężko zważyć na wadze 1 g drożdży) Wszystko poza tym zgodnie wykonane z przepisem (zaczyn zgodnie z przepisem tylko 1/2 składników, ciasto wyrobione zgodnie z przepisem ok.15minut, wyrastało zgodnie z przepisem, pieczone w piekarniku 25 minut). . . . . jednak po upieczeniu bagietki nie wyrosły tak jak na rysunku i skórka była raczej przypieczona ale sucha nie była taka chrupiąca jak wyglądana zdjęciu . . . . . . PYTANIE -co było źle wykonane/zrobione ? ? ? ? ? ? Proszę pomóc -doradź ! ! ! ! !
    Bagietki po upieczeniu nie przypominały w w niczym tych ze zdjęcia powyżej. Jestem załamany ! ! ! !

    • Małgosia 27 kwietnia 2021 o 20:55

      Jeśli drożdży było więcej niż w przepisie, a w pomieszczeniu bardzo ciepło, to bagietki mogły przerosnąć przez co nie wyrosły podczas wypiekania. Czy podczas pieczenia zadbano o odpowiedni poziom pary (kostki lodu na dnie lub funkcja pieczenia z parą)?

  • Ania 12 kwietnia 2021 o 08:23

    Czy moge zostawic ten zaczyn na noc (ok11 godzin)?

    • Małgosia 12 kwietnia 2021 o 15:47

      Jeśli nie ma innej możliwości, polecałabym zmniejszyć ilość drożdży o 1/4 lub dodać szczyptę soli (nie sypiemy bezpośrednio na same drożdże) do zaczynu i odstawić zaczyn w nieco chłodniejsze miejsce (ale nie do lodówki). To powinno nieco spowolnić czas fermentacji.

  • Ania 11 kwietnia 2021 o 21:15

    Wygladaja pieknie bardzo smakowicie, musze wyprobowac je ale czy z maki angielskiej plain white lub strong white bread flour wyjda tak samo?

    • Małgosia 12 kwietnia 2021 o 15:34

      Nigdy nie miałam do czynienia z mąką angielskiej produkcji. Proszę spojrzeć na etykiety, być może producent opisał jaki to typ i rodzaj mąki.

  • Joanna 29 stycznia 2021 o 23:35

    Czy można użyć mąki 650 albo 450 zamiast 500?

  • Barbara 9 grudnia 2020 o 22:29

    Aha, jeszcze jedno: dlaczego nie można drukować przepisów lub zapisać sobie na kompie ? Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Barbara 9 grudnia 2020 o 22:26

    Tęsknię za bagietkami, preclami, kajzerkami,… których nie mogę jeść, bo mam cukrzycę. Czy jak zamienię mąkę 650 na 2000 to tez będę mogła upiec chrupiącą bagietkę ?
    Bardzo dziękuję Tosiu za wszystkie porady, jesteś suuuuuper 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita Maślany Smak
Smakowita maślany smak
A może masz ochotę na chrupiącą bagietkę? Smakowita maślany smak sprawi, że poczujesz moc przyjemności prosto z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej