Prosta bagietka z 5 składników
Domowa bagietka jak z paryskiej piekarni, ale przygotowana w zaciszu własnej kuchni? Z wykorzystaniem zaledwie 5 składników? Tak, to możliwe! I wcale nie będzie wymagać od Was wielkich umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy 5 składników, podstawowe sprzęty (które zapewne macie w swojej kuchni) oraz odrobina cierpliwości, aby powstała ta prosta bagietka. Pomyślcie tylko, czy można sobie wyobrazić coś bardziej satysfakcjonującego niż chrupiąca bagietka, prosto z własnego piekarnika? Zatem do dzieła, musicie wypróbować ten przepis! Aby bagietki zachowały swój piękny kształt w trakcie pieczenia, zastosowałam prosty trik z przekładkami z papieru do pieczenia. Bon apetit!
Drożdże: serce bagietki
Wybór odpowiednich drożdży to podstawa. Czy wolicie drożdże instant, które znacznie upraszczają proces przygotowania ciasta, czy może preferujecie tradycyjne metody z zaczynem z świeżych drożdży? Każda metoda ma swoje zalety, a decyzja zależy od osobistych preferencji i dostępności składników. W przepisie wskazałam drożdże suszone instant, które wystarczy wymieszać z mąką, solą i wodą, aby powstało z tego ciasto. Nie ukrywam, że ze względu na czas, przechowywanie oraz świadome kontrolowanie konsystencji ciasta – zdecydowanie chętniej używam w kuchni drożdży instant, czyli suszonych. Na nich opiera się większość przepisów Smakowitego Chleba. Nie powinno to jednak stanowić problemu dla osób, które wolą korzystać z ich świeżej formy. Jeśli chcecie użyć świeżych drożdży, to musicie przeliczyć ich ilość. Zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?„.
Używając drożdży świeżych warto zrobić wcześniej zaczyn. Na szczęście nie jest to trudne, a wymaga od nas spędzenie zaledwie 5-15 minut dłużej w domowej piekarni niż w przypadku wersji instant. Więcej na temat zaczynu drożdżowego w poradniku „Jak zrobić zaczyn drożdżowy?„.
Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby pamiętać o właściwych proporcjach i dokładności – to one gwarantują idealne ciasto, a w efekcie – perfekcyjną bagietkę.
Inspiracje i wariacje na temat bagietki
Zainspirowani prostą bagietką z 5 składników może skusicie się na tę delikatną w smaku, ale z charakterem cebulowo-serowa bułkę paryską?
Jeśli jesteście fanami intensywnego smaku wypróbujcie koniecznie tą bagietkę z karmelizowanym porem i słonecznikiem. Może wolicie nieco słodszy smak? W takim razie wypróbujcie bagietkę z batatem i słonecznikiem. Pamiętajcie, że eksperymentowanie z dodatkami, takimi jak różne rodzaje mąk, nasiona, zioła czy nawet suszone owoce, otwiera przed nami nieograniczone możliwości tworzenia własnych, unikalnych wersji bagietek. 🙂
Napiszcie jak udała się prosta bagietka z 5 składników
Czy próbowaliście już przepisu na prostą bagietkę z 5 składników? A może macie jakieś własne triki i wskazówki, którymi chcielibyście się podzielić z resztą społeczności domowego pieczenia? Zachęcam do zostawienia komentarza poniżej. Czekam na Wasze opinie o tym przepisie!
Chciałabym zapytać czy ten zaczyn, który zostawiamy na 6-8 godzin powinien urosnac?(zwiększyć objętość?)
Pytam ponieważ mój wygląda tak samo, czy to źle wróży?
Zaczyn po około 6-8 godzinach wyraźnie zwiększa objętość i staje się nieco bardziej płynny niż być na początku. Jeśli przefermentował to opadnie i jeszcze bardziej upłynni. Natomiast jeśli nie zmieniło się zupełnie nic w jego wyglądzie, zapachu, strukturze to może świadczyć o problemie z drożdżami i prawdopodobnie bagietki się nie udadzą.
Niestety bagietki wyszły mizerne ! ! ! ! !
Robiłem „prawie” wszystko zgodnie z przepisem. Jedyne co zostało zmienione to wszystkiego było „po połowie” – czyli mąka chlebowa 720 200g, maka tortowa typ 450 (niestety mąka poznańska typ 500 nie do zdobycia) 75 g, woda 175 i drożdże suche około 1-1,5 g (ciężko zważyć na wadze 1 g drożdży) Wszystko poza tym zgodnie wykonane z przepisem (zaczyn zgodnie z przepisem tylko 1/2 składników, ciasto wyrobione zgodnie z przepisem ok.15minut, wyrastało zgodnie z przepisem, pieczone w piekarniku 25 minut). . . . . jednak po upieczeniu bagietki nie wyrosły tak jak na rysunku i skórka była raczej przypieczona ale sucha nie była taka chrupiąca jak wyglądana zdjęciu . . . . . . PYTANIE -co było źle wykonane/zrobione ? ? ? ? ? ? Proszę pomóc -doradź ! ! ! ! !
Bagietki po upieczeniu nie przypominały w w niczym tych ze zdjęcia powyżej. Jestem załamany ! ! ! !
Jeśli drożdży było więcej niż w przepisie, a w pomieszczeniu bardzo ciepło, to bagietki mogły przerosnąć przez co nie wyrosły podczas wypiekania. Czy podczas pieczenia zadbano o odpowiedni poziom pary (kostki lodu na dnie lub funkcja pieczenia z parą)?
Czy moge zostawic ten zaczyn na noc (ok11 godzin)?
Jeśli nie ma innej możliwości, polecałabym zmniejszyć ilość drożdży o 1/4 lub dodać szczyptę soli (nie sypiemy bezpośrednio na same drożdże) do zaczynu i odstawić zaczyn w nieco chłodniejsze miejsce (ale nie do lodówki). To powinno nieco spowolnić czas fermentacji.
Wygladaja pieknie bardzo smakowicie, musze wyprobowac je ale czy z maki angielskiej plain white lub strong white bread flour wyjda tak samo?
Nigdy nie miałam do czynienia z mąką angielskiej produkcji. Proszę spojrzeć na etykiety, być może producent opisał jaki to typ i rodzaj mąki.
Czy można użyć mąki 650 albo 450 zamiast 500?
Można użyć innej jasnej mąki pszennej. Nie zaburzy to pozostałych proporcji.
Aha, jeszcze jedno: dlaczego nie można drukować przepisów lub zapisać sobie na kompie ? Pozdrawiam serdecznie 🙂
Tęsknię za bagietkami, preclami, kajzerkami,… których nie mogę jeść, bo mam cukrzycę. Czy jak zamienię mąkę 650 na 2000 to tez będę mogła upiec chrupiącą bagietkę ?
Bardzo dziękuję Tosiu za wszystkie porady, jesteś suuuuuper 🙂
Z razowej wyjdzie niestety zbita ta bagietka 🙁