Pełnoziarniste bułeczki na zakwasie
Sekret tych bułeczek tkwi w procesie fermentacji na zakwasie – bez dodatku drożdży. Delikatny posmak zakwasu doskonale współgra z dodatkiem nasion słonecznika, a odrobina miodu subtelnie przełamuje ich wytrawny smak. To pieczywo, które idealnie nadaje się na śniadanie, zwłaszcza jeśli chcesz zacząć dzień od porcji energii i smaku.
Z podanych składników upieczecie 6-8 bułeczek, w zależności od tego, jak podzielicie ciasto.
Jak upiec pełnoziarniste bułeczki na zakwasie?
Pełnoziarniste bułeczki na zakwasie to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie jakość domowego pieczywa. Czym różnią się od klasycznych bułeczek na drożdżach? Przede wszystkim, zakwas żytni, którego używamy do ich wypieku, sprawia, że bułeczki zyskują charakterystyczny, delikatnie kwaśny posmak oraz wyjątkową strukturę. Są bardziej sycące niż tradycyjne bułeczki, a jednocześnie pozostają lekkie i miękkie w środku.
Co prawda ciasto na bułeczki pełnoziarniste potrzebuje więcej czasu na wyrastanie – około czterech godzin, ale dzięki temu procesowi bułeczki zyskują w smaku. Można również przygotować ciasto wieczorem, zostawić w lodówce na noc i upiec świeże bułeczki rano. W ten sposób masz możliwość cieszenia się ciepłym pieczywem na śniadanie, bez konieczności wstawania o świcie.
Bułeczki z mąki pełnoziarnistej
Pełnoziarniste bułeczki z nasionami słonecznika to idealne pieczywo na rozpoczęcie dnia. Bogate w błonnik, minerały i witaminy, dostarczają energii na długie godziny. Dzięki połączeniu mąki pełnoziarnistej i zakwasu, bułeczki są lekkie, a jednocześnie sycące. To pieczywo, które doskonale smakuje zarówno z miodem, jak i z wytrawnymi dodatkami takimi jak ser, wędliny czy warzywa.
Jeśli ten przepis przypadł Wam do gustu, sprawdźcie też inne propozycje na pełnoziarniste bułki, np. ziarniste bułeczki na zakwasie, bułki na zakwasie z pieczonym czosnkiem, bułki orkiszowe z miodem albo bułki jogurtowe na zakwasie.
Wolicie przepisy na drożdżach? Mam i takie sprawdzone przepisy! Zobaczcie pomysły na bułki tygrysie albo jogurtową ciabattę z pomidorkami.
Jak smakowały domowe bułeczki?
Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach! Chętnie przeczytam, jak smakowały Wasze domowe wypieki. Jeśli macie jakieś pytania o pieczenie domowego chleba i bułe – również możecie je zadać.
Dzień dobry,
czy jeżeli chciałbym zastosować opcję z lodówką to czy po wyrobieniu ciasta poczekać dwie h uformować bułki i wtedy do lodówki czy można od razu po wyrobieniu uformować bułki i wstawić do lodówki? nie wiem jakiej konsystencji będzie ciasto po wyrobieniu i czy da się od razu je uformować, stąd moje pytanie.
Przepis dopuszcza taką metodę wyrastania. Ciasto powinno być dość zwarte, ale nie suche. Jak zawsze polecam dolewać wodę stopniowo do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Mamy różnej gęstości zakwasy, a i mąki różnie chłoną płyny. Bułeczki formujemy po wstępnym wyrastaniu ok 2h (w zależności od mocy zakwasu, temperatury itp. Dopiero na drugie wyrastanie możemy wstawić je do lodówki (oczywiście muszą być szczelnie przykryte, żeby nie wyschły).
ile kcal ma jedna bułka przy podziale ciasta na 8?
Powinno wyjść około 225kcal.
Wychodza zwarte, ciezkie, ale mega pyszne. Kroje je na malutkie kromeczki ,jak chleb,a nie na pol jak zazwyczaj kroi sie bulki. W ten sposob latwiej sie je zjada 🙂
Żeby u góry na bułeczce były ziarenka to trzeba ja posmarować mlekiem żeby nie odpadły?
Bułeczki są wyborne! Pulchne, delikatne, mniam!
Witam czy mogę zamiast bułek z tego ciasta upiec chleb? I ile wtedy piec?
Tak 🙂
Myślę, że ok. 40 minut.
Super przepis, u mnie bułeczki na Wielkanoc 😊 w kształcie króliczków.
Bułeczki są wyśmienite.
Muszę tylko popracować nad formowaniem.
Dziękuję za przepis.
Cieszę się, życzę kolejnych udanych wypieków 🙂
Witam,
Mniam bułeczki, wyrośnięte i pachnące. Aczkolwiek zmieniłam mąkę na orkiszową (która była bazową) i mąki pszennej (ok 50 g), pozostałe składniki wg przepisu i wg mnie jest ok. Na pewno wykorzystam przepis jeszcze nie jeden raz. Polecam:)
Witam
Czy zamiast mąki pszennej mogę użyć pełnoziarnistej żytniej albo żytniej razowej?
Z samej mąki pełnoziarnistej żytniej bułki wyjdą bardzo zbite, pomieszałabym ewentualnie pół na pół z pszenną 🙂
Witam,
bułeczki wyszły ładne i smaczne, no prawie – trochę skorupiaste 😉 w środku jest ok, ale zastanawiam się czy można coś zrobić, żeby nie było takiej skorupy – piec krócej? 18 min? Piekarnik był na 200 st bez żadnego grilla czy termoobiegu. Czytałam gdzieś że pomaga żaroodporne naczynko z wodą. Bułki robione z mąki żytniej pełnoziarnistej , tak samo zakwas.
Dzień dobry,
Lekko skorupiasty efekt to niestety nie wina piekarnika, a tego, że wykorzystała Pani mąkę żytnią pełnoziarnistą. Z samej mąki żytniej trudno cokolwiek uformować i tak się niestety zachowuje, że wychodzą z niej popękane i zbite wypieki, zdecydowanie lepiej radzi sobie w formie chleba w formie. Lepiej się tu sprawdzi mąka pszenna pełnoziarnista lub orkiszowa.
Naczynko z wodą lub kostkami lodu jest super jak chcemy uzyskać efekt chrupiącej i rumianej skórki, bardziej w temacie chleba na zakwasie, bo bułki mogłyby wyjść jeszcze twardsze.
To dobrze, że piekarnik był bez grilla, wypieki pieczemy metodą góra-dół, jeśli inaczej, zaznaczam to w przepisie 🙂
Z lżejszych i bardziej udanych bułek na zakwasie proponuję wypróbować te https://smakowitychleb.pl/fit-bulki-zakwasie/ lub te https://smakowitychleb.pl/trojkatne-bulki-pszenno-zytnie-na-zakwasie/
Pozdrawiam!
Witam. Czy mogę wstawić do lodówki do wyrastania i zostawić na noc ?
Dzień dobry,
Można tak zrobić, ale rano trzeba jeszcze bułki doprowadzić do temperatury pokojowej i dopiero wtedy do piekarnika 🙂
Dzięki. Używam wagę elektroniczną i dzbanek z miarką. Szkoda, że w Pani przepisach rzadko jest zaznaczone jaką ma być konsystencja ciasta przed wyrastaniem. Jestem początkującym piekarzem, więc trudno iść po wyczuciu. Mam jeszcze pytanie, ile lonu zastępuje jedno jajko. Bo ostatnio dodałam do pszennych bułeczek na pszennym zakwasie siemię lniane, trochę gumiaste wyszły. Nawiasem mówiąc, jestem wdzięczna za Pani blog! Wszystko się zaczęło od Pani przepisów, i prawie wszystko udało się super nawet na młodziutkim zakwasie.
Pozdrawiam
Galina Branicka
Myślę, że czubata łyżka siemienia lnianego + 2-3 łyżki wody to już będzie jedno jajko 🙂
Witam! Piekłam wczoraj bułeczki i też wyszły placki ?. Wszystko mierzyłam dokładnie. Jakie ma być ciastu przed pierwszym wyrastaniem? Plastyczną kulką czy massą klejącą się?
Dzień dobry,
To dziwna sprawa, bo przy takich proporcjach i pełnoziarnistej mące to nie powinno się wydarzyć. Ciasto ma być od początku plastyczne. A jaką ma Pani miarkę do wody:?
Jeśli zdecydowałaby się Pani na powtórkę to proponuję kontrolować konsystencję ciasta przy wyrabianiu i dać wody tyle, aby ciasto było plastyczne. Wtedy przy formowaniu i wyrastaniu nie ma szans się rozjechać na boki 🙂
Czy można przy przygotowaniu bułek pominąć miód? Albo zastąpić go jakimś slodzikiem?
Można zastąpić np. syropem klonowym, czy z agawy, ale nie ma takiej potrzeby. Można ze słodkiego elementu w ogóle zrezygnować.
Polecam dodać do ciasta żółtko i ubite białko, będą lżejsze, tak bym teraz postąpiła z tym przepisem z perspektywy czasu 🙂
A ja również po raz drugi piekę i trzymam się dokładnie przepisu ale kiedy bułeczki leżą na blaszce drugie dwie godziny rozlewają się na placki, jaki tego powód ? czy poprostu tylko dodać mniej wody? ciasto jest w miarę klejące…
Można spróbować dać odrobinę mniej wody, przy formowaniu bułeczek podsypywałam ciasto odrobiną mąki, może też stąd ta różnica. Chodzi o to, aby ciasto było sprężyste i nadawało się do formowania kształtnych bułeczek, jeśli ciasto nie jest zbyt mokre to też nie będzie się rozlewać na boki w trakcie wyrastania, nie może więc być zbyt klejące, ale też nie powinno być suche, raczej jak plastelina 🙂
400 g mąki pełnoziarnistej ale czy żytniej czy pszennej?
Oba rodzaje się tutaj sprawdzą, czasami też można kupić po prostu mąkę pełnoziarnistą i jest tam wtedy mieszanka różnych zbóż, dlatego nie zaznaczyłam jakiej. Konsystencja ciasta się nie zmieni, a faktura różnych mąk pełnoziarnistych powinna być podobna.
Pozdrawiam 🙂
Pszennej mąki. Uformowanie bułek w 100% z mąki żytniej wymaga odpowiedniej „bułkowej” formy, gdyż mąka żytnia nie tworzy tak zwartej struktury jak pszenna.
Z samej mąki żytniej rzeczywiście trudno uformować bułki i pisałam o tym mnóstwo razy na blogu. Ale tutaj chodziło o mieszankę 3 pełnoziarnistych mąk, wtedy się uda.
Bardzo dobre bułeczki, chociaż mi tradycyjnie wyszły „krowie placki”. Czy może po prostu chodzić o to, że dodaję za dużo wody? Zazwyczaj dodaję mniej niż jest w przepisie, ale ciasto wychodzi lejące. Jaka powinna być prawidłowa konsystencja ciasta?
Ciasto powinno być plastyczne, a przez to przyjemne do formowania kształtnych bułeczek, więc coś poszło nie tak. Jeśli zmienia Pani proporcje, dodaje mniej wody, a i tak jest lejące to tym bardziej gdzieś musi być błąd.
Czy używa Pani wagi kuchennej? To bardzo ważne, aby nie zaburzyły się proporcje. Inny pomysł to zbyt wodnisty zakwas wpływa na lejące ciasto.
Właśnie zazwyczaj tak mi wychodzi… Używam wagi kuchennej, jak najbardziej. Przy robieniu zakwasu już mniej używam wagi, bardziej na oko i też podejrzewałam, że może być zbyt wodnisty. Ale tym razem był naprawdę gęsty… Postaram się tutaj włączyć trochę precyzji… Kiedy robię pieczywo na samych drożdżach też mi czasem wychodzi podobnie… Dla mnie to zagadka. Może po prostu spróbuję użyć mniej wody i skupić się bardziej na konsystencji? Będę próbować i zobaczymy, co wyjdzie. Dzięki za rady 🙂
Kwestia mąki.