Nocny chleb z migdałami na zakwasie
Czasem lubię stać nad jednym chlebem kilka godzin i dopieszczać go co godzinę składaniem, zagniataniem i formowaniem. Zdarza się jednak tak, że nie mam na to czasu, a chciałabym zjeść porządny chleb na śniadanie. Wtedy dodaję do ciasta mało drożdży i pozostawiam na noc w lodówce, aby spowolnić proces wyrastania. A jeśli marzy mi się na rano chleb na zakwasie to dodaję do ciasta skromną ilość aktywnego zakwasu i zostawiam ciasto na noc w ciepłym miejscu. Dzięki temu po kilku godzinach bochenek nie jest zbyt kwaśny i przerośnięty, co w normalnych proporcjach prawdopodobnie by się z nim zdarzyło. Rano wystarczy upiec go w formie, w której wyrastał i cieszyć się smakiem i zapachem.
Do dzisiejszego nocnego chleba na zakwasie dodałam sporo mąki graham oraz karmelizowanych migdałów.
Więcej przepisów na chleby nocne
Jeśli lubicie ten sposób przygotowywania pieczywa, to upieczcie jeszcze nocny chleb ze szparagami. Polecam też nocny chleb okrągły.
Zakwas żytni do chleba nocnego na zakwasie
Żeby upiec nocny chleb z migdałami na zakwasie potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na chleb i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
Jakieś pytania o pieczenie chleba w domu?
W razie wątpliwości piszcie w komentarzu pod przepisem. Chętnie dowiem się też, jak smakowały Wasze nocne chleby:)
Kolejny super smaczny chlebek 🙂 Bardzo polecam!
Dzięki i pozdrawiam 🙂
Czy można zamiast mąki graham dać pełnoziarnistą 2000?
Tak, chociaż istnieje taka opcja, że ciasto będzie potrzebowało odrobinę więcej wody 🙂