Joululimppu – fiński chleb świąteczny
Joululimppu to tradycyjny fiński chleb świąteczny, który z powodzeniem przywołuje ducha Bożego Narodzenia. Jego charakterystyczny słodki smak i aromatyczna nuta sprawiają, że jest ciekawym dodatkiem do świątecznych posiłków. Przepis na Joululimppu łączy prostotę wykonania z bogactwem smaków, nadaje się więc zarówno dla doświadczonych piekarzy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pieczeniem chleba.
W tym przepisie zaczynamy od mąki pszennej chlebowej: dodajemy letniej wody, aby uzyskać idealną konsystencję ciasta. Melasy używamy dwa razy: 60 ml do ciasta i 20 ml do glazurowania, co nie tylko dodaje chlebowi głębi smaku, ale także pięknego, złocistego koloru. Sól i drożdże instant są kluczowe dla struktury i wyrastania ciasta, podczas gdy dodatek suszonej żurawiny i pestek dyni wzbogaca chleb o świąteczne akcenty. Nasiona kopru włoskiego nadają Joululimppu wyjątkowego, aromatycznego charakteru, który wyróżnia go na tle innych chlebów świątecznych. Oczywiście możecie użyć swoich ulubionych bakalii.
Nazwa tego chleba „Joululimppu” nie jest łatwa do wymówienia:) Czy ktoś z Czytelników może mówi po fińsku? Na szczęscie przepis jest prosty, no bo kto ma czas na skomplikowane manewry w kuchni przed świętami. Taki bochenek samodzielnie upieczonego chleba może być prezentem na okołowigilijne spotkanie. Z pewnością zachwyci swoim wyjątkowym smakiem i aromatem, czystą esencją świątecznej atmosfery. W końcu pochodzi z krainy Świętego Mikołaja i reniferów…
Polecane przepisy na chleb z melasą
Smakuje Wam chleb o zdecydowanym smaku i wyglądzie? To polecam jeszcze pumpernikiel ze śliwkami również z dodatkiem melasy, jak i kakao. Jest przyjemnie wilgotny i ma bogaty smak. Pumpernikiel można też upiec na zakwasie żytnim. Spróbujcie koniecznie i napiszcie, jak smakował!
A jeśli szukacie inspiracji kulinarnych na święta Bożego Narodzenia, to polecam takie wypieki:
Pytania o domowy wypiek chleba
Zawsze możecie zadać mi pytanie w komentarzu pod przepisem lub napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
czy skórkę z pomarańczy można pominąć lub czymś zastąpić ?? bardzo jej nie lubię a chlebek mnie zaciekawił i chętnie bym go spróbowała 🙂
Proszę pominąć. Taką świeżo drobno otartą dodaje tylko pomarańczowego aromatu, który jest charakterystyczny dla tego chleba, ale skoro się nie lubi to nie ma innej rady 🙂
Czy podana temperatura pieczenia dotyczy ustawienia góra-dół, czy termoobieg?
Może być termoobieg chyba, że w Twoim piekarniku lepiej sprawdza się pieczenie metodą góra – dół.
Chciałbym uzyskać taki sam efekt, dlatego powiedz proszę jak Ty pieczesz?
Każdy piekarnik piecze nieco inaczej i ma inne parametry, dlatego zawsze warto dobrze zapoznać się ze swoim sprzętem. Mój poprzedni piekarnik zdecydowanie lepiej radził sobie na funkcji termoobieg, mój obecny radzi sobie równie dobrze z ustawieniem góra-dół. Większość chlebów piekę przez pierwszą połowę na termoobiegu z parą, drugą połowę góra-dół.
Upiekłem na Święta i cała moja rodzina stwierdziła, ze ten chleb to petarda!!! Połączenie kopru włoskiego z żurawiną: zaskakujące i smaczne.
Zrobiłem małą modyfikację, nie wiem czy dobrze: miałem w domu mocno wysuszone pestki dyni więc je namoczyłem wcześniej, a przez to zużyłem trochę mniej wody niż podałaś w przepisie.
A melasę, której jak się okazało nie miałem w domu zastąpiłem syropem daktylowym. Do posmarowania powierzchni jednak się nie nadawał bo się trochę kleił. Następnym razem zrobię już z melasą.
Dziękuję Ci za ten przepis:-)
Fantastycznie! Nie można oczekiwać więcej nad taki komentarz! Bardzo się cieszę, że Joululimppu smakował tak samo jak u mnie.
Chwyt z pestkami dyni to strzał w 10, a i syrop daktylowy był dobrym wyborem. Od melasy skórka też może się lekko kleić jeśli posmaruje się dosyć grubą warstwą.
Dziękuję za rekomendację 🙂