Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąkę pszenną i mąkę pszenną razową mieszamy z amarantusem, drożdżami i solą. Dodajemy miód lub syrop z agawy i stopniowo wlewamy letnią wodę, wyrabiając ciasto. Kontrolujemy konsystencję dodając więcej lub mniej wody, jeśli to konieczne. Ciasto powinno osiągnąć formę elastycznej, ale niezbyt suchej kuli. Potrwa to ok. 5 minut lub dłużej w zależności od energii włożonej w wyrabianie ciasta.
wyrastanie
90 min
wyrastanie
2. Formę keksówkę (o wymiarach 11x30 cm) smarujemy oliwą lub masłem i posypujemy mąką razową lub wykładamy papierem do pieczenia. Wyrobione ciasto na chleb z amarantusem dzielimy na 3 części, z których formujemy równej wielkości kule. Przekładamy je do formy, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 1-1,5 h do wyrastania.
pieczenie
40 min
pieczenie
3. Pod koniec wyrastania chleba rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni C. Wyrośnięte ciasto skrapiamy lekko wodą i posypujemy amarantusem lub mąką razową. Formę wkładamy do piekarnika. Chleb z amarantusem pieczemy przez 15 minut, następnie obniżamy temperaturę do 200 stopni C i pieczemy jeszcze około 20 minut lub do chwili, gdy skórka ładnie się zarumieni. Chleb z amarantusem po upieczeniu wyjmujemy z formy i studzimy na kratce kuchennej.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Majka 5 maja 2016 o 16:49
    Ocena:

    Z miodem zdecydowanie lepszy 🙂

  • Agnieszja 4 grudnia 2014 o 19:20

    Tosiu, upiekłam dziś ten chlebek, delikatny i miękki, rewelacyjny, będę go polecać dalej :-). Mam jednak jedno pytanie: czy można pominąć miód? Jakoś mi ta słodka nuta nie podpasowała, ale to oczywiście kwestia indywidualnego smaku. A jeśli go pominę, to czy inne składniki (np. sól) zmieniają swoje proporcje? Pozdrawiam serdecznie autorki mojego ulubionego bloga!!!

    • Tosia 5 grudnia 2014 o 09:21

      Pewnie, że można pominąć, dodatek miodu był tu tylko dla smaku, także nic oprócz tego się nie zmieni 🙂 Soli oczywiście można dodać trochę więcej, to już też kwestia indywidualna jak kto lubi, ważne, aby trochę jej było, inaczej wypiek nie ma smaku.
      Pozdrawiam 🙂

      • wiesława 29 czerwca 2015 o 20:03

        chciałabym wiedzieć amarantus gotujemy tak jak pisze na opakowaniu, czy dodajemy suchy?

        • Tosia 30 czerwca 2015 o 09:47

          Ten przepis powstał z myślą o amarantusie prażonym, czyli „poppingu”. Można jednak spróbować z gotowanym, wtedy najlepiej faktycznie skorzystać ze wskazówek z opakowania 🙂

  • Polhire 14 marca 2014 o 13:56

    A te 200 stopni to dla piekarnika z termoobiegiem, czy zwykłego?

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pasta z fasoli z jabłkiem i cebulą
Lubisz oryginalne, pełne smaku przekąski? SmakoWita pasta z ziaren fasoli z cebulą i jabłkiem sprawdzi się idealnie.
Więcej o tym wariancie
Ziarna fasoli
Fasola to jedna z najpopularniejszych roślin wśród strączków. Ze względu na różnorodność odmian i właściwości odżywcze, fasola znajduje zastosowanie w tradycyjnej, ale i w nowoczesnej kuchni.
Dowiedz się więcej