Przepis

przygotowywanie składników
15 min
przygotowywanie składników
1. Do miseczki wsypujemy płatki owsiane i nasiona babki płesznik. Zalewamy 300 ml gorącej wody, mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 10-15 minut.
wyrabianie
4 min
wyrabianie
2. Mąki mieszamy ze sobą w misie, dodajemy bakalie, aktywny zakwas, ugotowaną kaszę jaglaną, namoczone płatki owsiane z nasionami, miód oraz sól. Wlewamy powoli letnią wodę i mieszamy wszystko do połączenia składników.
wyrastanie
300 min
wyrastanie
3. Długą formę keksówkę (u mnie o wymiarach 12x38 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Zwilżamy dłoń wodą i przekładamy ciasto do formy, wyrównując wierzch dłonią. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 5 godzin.
pieczenie
50 min
pieczenie
4. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni, pieczemy chleb w formie przez 25 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez kolejne 25 minut. Po tym czasie wbijamy patyczek w ciasto, jeśli będzie suchy - chleb jest upieczony. Wyciągamy go z pieca i formy, studzimy na kuchennej kratce. Chleb najlepiej smakuje następnego dnia.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Ewa 7 września 2019 o 17:43

    Ponawiam pytanie Jarka. Ile płatków owsianych?

  • Jarek 10 kwietnia 2019 o 09:37

    Dzień dobry, jaka powinna być ilość płatków owsianych?
    W składnikach nie ma o nich mowy, a później pojawiają się w pkt.1 przygotowania…

  • karolina 3 grudnia 2016 o 11:16

    Witam. Wczoraj piekłam Pani chlebek, tylko w mniejszej formie, więc wyrósł wyższy. Niestety nie wydłużyłam czasu pieczenia, czego teraz trochę żałuje, ale to dlatego, że patyczek był suchy po wskazanym przez Panią czasie. Skórka po bokach jest upieczona, ale nie jest spieczona i chlebek jest w środku wilgotny, klejący. Czy taki ma być? Martwię się, że może się nie dopiekł, choć smakuje dobrze.
    Pozdrawiam 🙂

    • Tosia 4 grudnia 2016 o 17:52

      Dzień dobry,
      Przypuszczam, że chleb potrzebował może 5-10 minut dłużej w piekarniku, ale żytnie tak miewają, na pewno jest jadalny 🙂

  • Agata 15 lipca 2016 o 18:22

    Czy mąkę pszenną razową mogę zastąpić graham lub kukurydzianą? 🙂
    Pozdrawiam

  • Magda 28 listopada 2015 o 12:40

    Dzień dobry, zainspirował mnie ten przepis, ale mam pytanie odnośnie kaszy: 200g suchej czy ugotowanej? Bo jeśli ugotowanej, to ile wziąć
    wziąć suchej?

    • Tosia 28 listopada 2015 o 21:44

      Tak jak zaznaczyłam to w przepisie w składnikach – chodzi o ugotowaną kaszę 🙂
      Ja gotuję ją tak, że na szklankę suchej kaszy daję 2 szklani wody, dodaję sól i gotuję na małym ogniu ok. 15 minut. Czyli do momentu aż kasza wchłonie płyn. Potem po prostu odmierzam wagą kuchenną potrzebną część, a gotuję zawsze w różnych ilościach, bo wykorzystuję kaszę jednocześnie do różnych dań.

  • sylwia 4 listopada 2014 o 11:29

    Witam. Czy zamiast naki pszennej razowej moge dodav pszenna pelnoziarnista?

    • Tosia 4 listopada 2014 o 18:23

      Witam serdecznie.
      Tak, mąkę razową można śmiało zastąpić pełnoziarnistą, są podobnie zmielone 🙂

  • magda 3 maja 2014 o 19:57

    Witam, chcialam zapytac, upieklam chleb wedlug przepisu,chleb ladnie wyrosl, ale pod skorka zrobila sie dziura na calej dlugosci, skorka jest dobrze wypieczona, dodam rowniez,ze jest to pierwszy chleb z mojego wlasnego zakwasu zytniego, chcialam zapytac co zrobilam zle:(

    • Tosia 4 maja 2014 o 09:28

      Witam serdecznie,
      Dziura w chlebie i mocno przypieczona skórka oznacza zazwyczaj zbyt krótki czas wyrastania chleba lub brak mocy zakwasu. Prawdopodobnie zakwas jest jeszcze zbyt młody, aby poradzić sobie z tak skomplikowanym, ciężkim ciastem. Przy pierwszych wypiekach na zakwasie często zaleca się dodanie szczypty suszonych drożdży, to pozwala zakwasowi podnieść ciasto i ładnie wyrosnąć. Po którymś razie, zakwas będzie już na tyle dokarmiony, że będzie można zapomnieć o drożdżach.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂

  • Karina 11 kwietnia 2014 o 13:34
    Ocena:

    Chleb jest wspaniały. Najlepszym dowodem to fakt, że moje dzieci, które uwielbiają tylko białe pieczywo jadły go bez specjalnego wciskania. Robię go już 3 raz. Polecam go Karina.

    • Tosia 13 kwietnia 2014 o 20:36

      Bardzo się cieszę, że chleb zasmakował i był już pieczony kilka razy 🙂
      Polecam też inne przepisy z naszej strony.
      Pozdrawiam i życzę udanych wypieków!

  • Barbara 24 lutego 2014 o 18:02

    Chlebek piekę kolejny już raz. Moje modyfikacje polegają na dodaniu nieco więcej wody (ok. 50 ml) oraz zostawieniu chleba do wyrośnięcia na całą noc. No i zamiast papieru do pieczenia smaruję formę i wysypuję dno otrębami. Smakuje tak samo dobrze z babką płesznik jak z siemieniem lnianym, choć osobiście wolę wersję pierwszą, ale to rzecz gustu. Pozdrawiam i dziękuję za inspirujące przepisy:)

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej