Przepis:

Pamiętaj, korzystając z drożdży świeżych, należy przygotować z nich zaczyn.

Zobacz jak przygotować zaczyn »

wyrabianie
wyrabianie
1. Mąkę pszenną przesiewamy do misy. Dodajemy także mąkę ryżową. Mieszamy je z suszonymi drożdżami, cukrem i solą (w przypadku świeżych, rozpuszczamy je w małej ilości mleka). Mleko łączymy z wodą, wlewamy do rondelka i podgrzewamy, aż płyn będzie letni.
pierwsze wyrastanie
pierwsze wyrastanie
2. Powoli zaczynamy wlewać płyn i wyrabiać ciasto. Po kilku minutach zagniatania (mikserem lub ręką) ciasto osiągnie formę elastycznej kuli. Przekładamy ją do misy oprószonej mąką, przykrywamy folią spożywczą i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów.
drugie wyrastanie
drugie wyrastanie
3. Po 45 minutach, przekładamy ciasto na blat. Wyrabiamy minutę i formujemy podłużną bagietkę. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Pergamin przykrywamy folią aluminiową, na którą kładziemy ciasto. Z folii formujemy ścianki, które będą podtrzymywały bagietkę (widoczne na zdjęciu). Całość przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.
pieczenie
pieczenie
4. Wierzch wyrośniętej bułki smarujemy rozbełtanym jajkiem. Chlebek wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 10 minut w 200 stopniach. Zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut. Wyciągamy z piekarnika i studzimy na kuchennej kratce.
Smakowita
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen
Czas całkowity: 2 godz 5 min
Czas wyrastania: 1 godz 25 min
Czas wypieku: 40 min