Bułeczki maślane
Bułeczki maślane na słodko, tzw. brioszki, to przede wszystkim zapach. A zapach świeżo upieczonego pieczywa, unoszący się w kuchni to dla mnie jeden z najprzyjemniejszych, jakie mogę poczuć. Oczywiście w smaku też są doskonałe, ale najpierw je poczujecie. Później rozpływają się w ustach i wywołują obietnicę „będę je robić częściej”. Koniecznie sprawdźcie, czy na Was też tak zadziałają.
Dlaczego warto piec bułeczki maślane w domu?
Decydując się na własnoręczne przygotowanie bułeczek maślanych, nie tylko zapewniam sobie i moim bliskim alternatywę dla sklepowych słodkości, ale tworzę również domową atmosferę. Jednocześnie te bułeczki to również gwarancja jakości składników. Z mąki, cukru, masła i mleka, czyli tego, co zazwyczaj mamy w domu, możemy wyczarować naprawdę pyszną przekąskę albo słodkie, weekendowe śniadanie.
Tajemnica idealnych śniadań
Przygotowanie bułeczek maślanych to proces, który wymaga odrobiny cierpliwości, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję. Zaczynając od mieszania składników, przez wyrabianie ciasta, aż po moment, gdy wyjmujemy złociste bułeczki z piekarnika. Samo wykonanie ich według przepisu jest bardzo proste. Musimy tylko dać ciastu urosnąć, żeby drożdże zadziałały tak, jak powinny. Każda bułeczka będzie wówczas delikatna i puszysta.
Te bułeczki, choć nie są „przepisowymi” brioszkami, bywają tak nazywane. Brioszka, znana również pod francuskim terminem „brioche”, to lekko słodkie, bogate w masło i jajka ciasto drożdżowe. Sami przyznacie, że opis pasuje idealnie.
Możecie te bułeczki serwować na wiele sposobów. Z dżemem lub konfiturą, a także z twarożkiem czy czekoladowymi kremami. Smakosze lubią jeść takie bułeczki również na słono – ciesząc się z połączenia różnych smaków w jednym daniu. Eksperymentujcie!
Podzielcie się wrażeniami
Nie ma dla mnie większej radości niż dzielenie się pasją do pieczenia z innymi. Czy Wy również macie swoje ulubione przepisy na słodkie bułeczki? Czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z domowym pieczywem? Jestem niezmiernie ciekawa Waszych doświadczeń, porad oraz sekretów, które sprawiają, że Wasze bułeczki są wyjątkowe.
Szukacie przepisów na słodkie wypieki? Polecam brioszkę z czekoladą, chlebek z malinami i chałkę cytrynową.
Właśnie za chwilkę bułeczki wylądują w piekarniku, niestety nie znalazłem informacji czy mają się piec z termoobiegiem, czy bez?
Zaryzykuję i zrobię bez 😉
Termoobieg podnosi temperaturę o 20 stopni, tylko tyle robi.
Jeśli zalecany jest w danym przepisie (zazwyczaj przy chlebach na zakwasie) to jest to zaznaczone w przepisie. Tutaj nie jest, czyli pieczemy góra-dół 🙂
Dlaczego moje bułeczki są twarde. Co nie tak robię?
Powodów może być wiele: za dużo mąki, za mało wody, niewyrośnięte ciasto, nieaktywne drożdże, zbyt niska temperatura wyrastania, źle wyrobione ciasto.
Prosty i szybki przepis buleczki pyszne ?szybko zniknęły zanim dobrze wystygly?
Robiłam dziś 😉
Przepis obłędny!!Bułeczki smakują zupełnie jak u mojej babci,lata temu.Babcia robiła jeszcze z serem.Probowalam wczoraj zrobić,dodajac ser jak do naleśników,ale nie wyszły takie dobre.Pisałaas,ze robisz czasem z serem.Mozesz napisać, jaki dokładnie ser dodajesz?
To trochę stara receptura, na blogu jest nowszy przepis i udoskonalony na bułeczki maślane, polecam: https://smakowitychleb.pl/idealne-buleczki-maslane/
Jeśli chodzi o ser, z przepisu podanego wyżej wystarczy przed pieczeniem zrobić wgłębienie dnem szklanki i dodać twaróg wymieszany z żółtkiem i cukrem.
Można też zrobić jak w tym przepisie, ale zamiast owoców dać twaróg: https://smakowitychleb.pl/buleczki-z-owocami/
Powodzenia 🙂
Przepraszam za błędy. Telefon automatycznie zmienia niektóre wyrazy na inne. 🙂 i wychodzi zupełnie co innego niż chciałam napisać.
Witam! Zamierzam niedługo upiec bułeczki z tego przepisu. Mam tylko jedno pytanie. Otóż, czy zamiast rodzynek nie można na przykład dodać czekoladę? W sensie taką utartą na małych oczkach. Posypałbym wtedy kiedy w przepisie trzeba posypać rodzynkami. Czy nie rozpuści się ona tak, że wkleję się na papier do pieczenia?
Można tak zrobić, chociaż bardziej polecam groszki czekoladowe :€
Witam. Wszystkie skladniki zgodnie z przepisem. Po 35 minutach w misce ciasto nawet nie drgnelo. Brak jajka?? Sceptycznie podchodzilem do tego przepisu od samego poczatku, ale skusily mnie oceny przepisu. Totalna klapa.
Dzień dobry,
Jajko nie ma absolutnie nic do rzeczy, bo wcale się go nie dodaje do klasycznego chleba i bułek, to jakiś mit.
Jeśli ciasto nie urosło to znaczy, że drożdże nie zaczęły pracować. Dał pan świeże czy suszone? Kolejna sprawa to płyn, być może był za zimny, albo w domu było za zimno, aby ciasto wyrosło, a wiadomo nie od dziś, że drożdże potrzebują ciepła. Przy okazji polecam nowszy przepis na bułeczki maślane: https://smakowitychleb.pl/idealne-buleczki-maslane/ Chociaż ten też jest ok, trzeba jednak stworzyć dla ciasta odpowiednie warunki.
Przepyszne bułeczki!!! Zrobiłam wczoraj na dzisiejsze śniadanie 🙂
Jeżeli jednak ktoś ma w planach te bułki zjeść np. z serkiem, który jest lekko słony lub z twarożkiem zalecam dodanie w przepisie mniejszej ilości cukru, bo bułeczki wychodzą słodkie (idealne do dżemów).
Cieszę się, że wyszły, chociaż to stary przepis, a na blogu jest już dopracowana receptura na idealne bułeczki maślane, bardzo polecam: https://smakowitychleb.pl/idealne-buleczki-maslane/ 🙂
moje ciasto trochę wyszło za bardzo kruchę, coś chyba źle robię.
Składniki musiały być źle odmierzone, bo jak kruche to za mało wody. Ale to w ogóle jest stary przepis z początków bloga, a w tym tygodniu pojawiła się znacznie lepsza receptura na bułeczki maślane https://smakowitychleb.pl/idealne-buleczki-maslane/ , więc zachęcam do śledzenia nowych przepisów 😉
Dziękuję za świetny przepis! Bułeczki się udały za pierwszym razem. Czy ma Pani przepis na podobne bułeczki na zakwasie?
Cieszę się 🙂 Co do bułeczek na zakwasie, na blogu są różne przepisy, akurat na maślane nie, ale ja polecam tę recepturę: https://smakowitychleb.pl/trojkatne-bulki-pszenno-zytnie-na-zakwasie/
Bułeczki super wyglądają i bardzo smakują,polecam bardzo gorąco.
Dziekuje za przepis! Zawsze udane buleczki dzisiaj mnie nie wyszly, bo nie moglam znalezc tej strony,
skorzystalam z innego … ale ten jest najlepszy!
Cieszę się, że ten przepis lubi Pani najbardziej i szkoda, że go Pani nie znalazła jak trzeba było. Może sobie zapisze Pani gdzieś link? 🙂
Polecam też maślane orkiszowe: https://smakowitychleb.pl/orkiszowe-buleczki-maslane/
Pozdrawiam
Polowa juz zjedzona, idealne- mi wyszlo 9 szt i dodalam kruszonke:-)
Bułeczki wyszły świetne!!! Pierwszy raz je piekłam, i chyba będę musiała piec niedługo jeszcze raz, bo rodzince zasmakowały 🙂 Miałam jedynie mały problem- zrobiłam 6 bułeczek z ciasta- wyszły duże i ciężkie, przez co trzeba było pokombinowac, żeby dopiekły sie w środku, a nie zostały surowe. Na szczęście jakoś wyszło.
Polecam!
Cieszę się, że się udały 🙂 Można śmiało podzielić ja na więcej kulek i upiec nawet w wersji mini, wtedy na pewno szybciej się dopieką i będą lżejsze.
Pozdrawiam serdecznie.
Hej właśnie czekam az mi ciasto wyrośnie mam nadzieje ze wyjda bo robie je pierwszy raz
Trzymam kciuki, aby się udały 🙂
Super sprawdzony, prosty, szybki i pyszny przepis – polecam – moja rodzina wyła z zachwytu.
Bardzo się cieszę, pozdrawiam 🙂
wyszły wyśmienite w smaku. podzieliłam na 8 części i sądzę, że śmiało można zrobić więcej sztuk. niestety przypiekły mi się zbyt mocno od spodu 🙁 czy można zmniejszyć trochę temperaturę i wydłużyć czas o kilka minut?
Oczywiście. Każdy piekarnik jest inny i należy trochę innego traktowania. Dlatego jeśli Pani piekarnik za bardzo przypieka od doły, można śmiało zmodyfikować przepis i piec je trochę dłużej w niższej temperaturze 🙂
Pyszne a zarazem moje pierwsze bułeczki w życiu :)) Jedyne co zmienie następnym razem to ilość cukru, dla mnie zdecydowanie za słodkie 😉 Pozdrawiam i ciesze sie ze odkryłam tą stronę 🙂
Następnym razem może Pani zmniejszyć ilość cukru np. o 20 g, nie wpłynie to bardzo na strukturę ciasta. Pozdrawiam i życzę udanych wypieków 🙂
🙂 udane w 100%
Właśnie chcę zrobić te bułeczki, ale mam pytanko, czy ciasto faktycznie jest bez jajka lub choćby żółtka?
W tym przepisie rzeczywiście nie występują jajka. Można użyć żółtko wymieszane z łyżeczką mleka do posmarowania wierzchu wyrośniętych bułeczek (przed pieczeniem).
Pozdrawiam.
Wyszły pyszne i cudnie pachnące masłem.pozdrawiam
Dziękuję za wiadomość, bardzo mnie to cieszy. Pozdrawiam!
Tosia ! 🙂
Bułeczki robiłem pierwszy raz i wyszły genialne !!! 😀 Super przepis. Rosną aż miło , pachnie w całym domu , pyszne 🙂 i jak wyżej – szybcitko znikają ! hehehe
Bardzo się cieszę, że się udały i tak jak pisałam wyżej, wcale się nie dziwię, że szybko zniknęły 🙂
Pozdrawiam.
Witam.
Bułeczki piekę średnio co 2-3 dni. Są pyszne, zajadamy się z mężem , a on wspomina takie bułeczki z młodości. Znikają szybko szczególnie na śniadanie z dżemem do porannej kawy. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Bardzo mnie to cieszy. U mnie też szybko znikają na śniadanie 🙂
Pozdrawiam.