Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąkę pszenną przesiewamy do misy, dodajemy drożdże suszone, topione masło i cukier. Stopniowo wlewamy letnie mleko lub wodę i wyrabiamy ciasto przez kilka minut.
pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie
2. Wyrobione, elastyczne ciasto przekładamy do misy, przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na godzinę. W tym czasie do miseczki przekładamy twaróg, dodajemy jagody oraz cukier i zgniatamy składniki widelcem, tak by twarożek zabarwił się na fioletowo.
formowanie
2 min
formowanie
3. Wyrośnięte ciasto na chleb do odrywania z jagodami i twarogiem przekładamy na oprószoną mąką blat. Wałkujemy na szeroki placek o grubości 0,5 cm. Dzielimy go na 12 części. Każdą część ciasta smarujemy twarożkiem i zginamy na pół.
drugie wyrastanie
40 min
drugie wyrastanie
4. Formę keksówkę (10x22cm) wykładamy papierem do pieczenia. Układamy zgięte na pół kwadraciki ciasta obok siebie, wypełniając całą keksówkę (patrz zdjęcie). Foremkę przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 40 minut.
pieczenie
pieczenie
5. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Wierzch chlebka smarujemy białkiem i wkładamy do pieca. Pieczemy przez 30 minut. Upieczony chlebek wyciągamy z formy, posypujemy cukrem pudrem i studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 3 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Marzena 17 sierpnia 2016 o 11:54
    Ocena:

    Niestety tego przepisu wyjątkowo nie polecam. Zrobiłam wg proporcji z przepisu i chlebek pomimo, że ładnie wyglądał po upieczeniu, to w środku okazał się w połowie surowy. Składniki identyczne jak podane, czas pieczenia także (piekarnik elektryczny więc nie może być różnicy). Niestety był niezjadliwy i musiał zostać wyrzucony aby ktoś z domowników nie miał sensacji żołądkowych, a szkoda bo wyglądał smakowicie. Polecam więc dłużej piec, ale wtedy od góry zmniejszyć grzałkę przy końcu, bo po 30 min był już mocno przypieczony.
    Szkoda bo jagody z własnej wyprawy do lasu a wylądowały w koszu.

    • Tosia 18 sierpnia 2016 o 19:51

      No to dziwna sprawa, a jest Pani przekonana, że grzałka była ustawiona góra-dół? U mnie na takie chleby odrywane 30 minut w zupełności wystarczą, aby chlebek się odpowiednio dopiekł.
      Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że przepis jest wskazówką dla kucharza, ale czasem warto sprawdzić samemu patyczkiem czy wszystko się upiekło jak należy, bo wbrew pozorom piekarnik piekarnikowi nie jest równy. Wystarczy, że ciasto wyrasta trochę dłużej, piekarnik się nie nagrzeje do końca, albo da się za dużo farszu i już efekt inny.
      Pozdrawiam.

  • Krasz 10 grudnia 2015 o 11:55

    Cczym można zastąpić jagody, żeby cieszyć się pysznym chlebem o tej porze roku?
    Jagodowy latem wyszedł wspaniale 🙂

  • Adam 26 listopada 2014 o 20:11

    Dobry wieczór!

    Śledzę Wasz blog od pewnego czasu i z wypiekami (nomen omen) na twarzy eksperymentuję z wypiekami, czerpiąc obficie inspirację z Waszych pomysłów, za co z serca dziękuję!

    Odnośnie do powyższego wypieku z jagodami. Zdaję sobie sprawę z tego, że granica pewnie nie będzie czytelna, ale biorąc pod uwagę ilość użytego cukru i charakter gotowego smakołyku chyba już raczej powinniśmy mówić/pisać o cieście jagodowym, a nie o chlebie 😉

    Jakie masz na ten temat zdanie?

    Namawiam Cię na refleksję, bo osobiście jestem dość stanowczym przeciwnikiem cukru i słodyczy (u nas w domu nie je się ich w ogóle), za to bardzo cenimy pełnoziarniste wypieki i staramy się sporo pożywienia przygotowywać we własnym zakresie.

    Pozdrawiam ciepło!

    • Tosia 27 listopada 2014 o 09:40

      Dobry wieczór.
      Nie, moim zdaniem 4 łyżki cukru w cieście to trochę za mało, aby nazywać wypiek ciastem, bo najwięcej słodyczy dają mu owoce. Tym bardziej, że w piekarni też można dostać słodkie wypieki, które ciastem nie są np. maślane bułeczki czy chałkę.
      Na blogu jest wiele przepisów, są zdrowe, na zakwasie, z mąką razową, orkiszową, z ziarnami, więc nie widzę problemu w tym, że czasem pojawi się słodki przepis, który interesuje wiele osób. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, więc Pana też zachęcam do przyglądania się przepisom, które Pana interesują.
      Ja również jestem przeciwna słodyczom, ale tym kupnym i przetworzonym, nie widzę nic złego, aby upiec lekko słodkawy chlebek raz na jakiś czas. Wszystko jest dla ludzi, chyba, że ktoś musi przestrzegać rygorystycznej diety z różnych powodów.
      Pozdrawiam 🙂

  • tojapatka 16 lipca 2014 o 23:08

    PYCHA! Jak zwykle zresztą!!!! Polecam!

  • Justa 7 lipca 2014 o 10:33

    A czy zamiast drożdży suchych można dać drożdże świeże?, jeśli tak to ile ???:-)

    • Tosia 7 lipca 2014 o 11:21

      Nie wiem czy to Pani odpowiadałam już przypadkiem na Facebooku 🙂
      To będzie ok. 10-15 gram świeżych drożdży, wcześniej trzeba przygotować z nich zaczyn.

  • wedelka 6 lipca 2014 o 23:05

    Wygląda bajecznie 🙂

  • Rena 6 lipca 2014 o 22:26

    Ależ smakowity pomysł na chleb!

  • Milena 5 lipca 2014 o 21:01
    Ocena:

    Świetny przepis! Muszę go wypróbować, wygląda meega apetycznie!

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej