Chleb do odrywania z jagodami i twarogiem
Początek sezonu jagodowego nie mógł rozpocząć się apetyczniej. Oprócz górki ręcznie ulepionych twarogów, z mojej kuchni wyszedł też dziś puszysty chlebek do odrywania. Do tej pory piekłam go już w kombinacji smakowej z pesto oraz z masłem orzechowym i powidłami. Tym razem, między płatami drożdżowego ciasta ukryłam nadzienie w postaci jagodowego twarogu. I chyba nie muszę tłumaczyć, że wyszło pysznie? 🙂 Przepis bardzo polecam!
Przepisy na domowe wypieki z owocami
Jeśli szukacie innych przepisów z wykorzystaniem owoców, to polecam słodkie bułeczki z owocami, cynamonowe zawijańce z jabłkiem, chleb do odrywania z jagodami i twarogiem, róże z jabłkiem i masłem orzechowym oraz chałkę ze śliwkami, jabłkiem i kruszonką.
Podzielcie się swoimi odczuciami na temat pieczenia
Jeśli upiekliście już chleb do odrywania z jagodami i twarogiem, chętnie poznam Wasze opinie. A może macie jakieś pytania odnośnie domowego wypieku pieczywa? Zawsze chętnie odpowiadam 🙂
Niestety tego przepisu wyjątkowo nie polecam. Zrobiłam wg proporcji z przepisu i chlebek pomimo, że ładnie wyglądał po upieczeniu, to w środku okazał się w połowie surowy. Składniki identyczne jak podane, czas pieczenia także (piekarnik elektryczny więc nie może być różnicy). Niestety był niezjadliwy i musiał zostać wyrzucony aby ktoś z domowników nie miał sensacji żołądkowych, a szkoda bo wyglądał smakowicie. Polecam więc dłużej piec, ale wtedy od góry zmniejszyć grzałkę przy końcu, bo po 30 min był już mocno przypieczony.
Szkoda bo jagody z własnej wyprawy do lasu a wylądowały w koszu.
No to dziwna sprawa, a jest Pani przekonana, że grzałka była ustawiona góra-dół? U mnie na takie chleby odrywane 30 minut w zupełności wystarczą, aby chlebek się odpowiednio dopiekł.
Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że przepis jest wskazówką dla kucharza, ale czasem warto sprawdzić samemu patyczkiem czy wszystko się upiekło jak należy, bo wbrew pozorom piekarnik piekarnikowi nie jest równy. Wystarczy, że ciasto wyrasta trochę dłużej, piekarnik się nie nagrzeje do końca, albo da się za dużo farszu i już efekt inny.
Pozdrawiam.
Cczym można zastąpić jagody, żeby cieszyć się pysznym chlebem o tej porze roku?
Jagodowy latem wyszedł wspaniale 🙂
Może to być np. świeża żurawina, jakaś konfitura, albo mrożone owoce np. wiśnie 🙂 Można też zrezygnować z twarogu i wykorzystać np. karmelizowane jabłka jak w tym przepisie: https://smakowitychleb.pl/jogurtowe-buleczki-kamelizowanym-jablkiem/
Dobry wieczór!
Śledzę Wasz blog od pewnego czasu i z wypiekami (nomen omen) na twarzy eksperymentuję z wypiekami, czerpiąc obficie inspirację z Waszych pomysłów, za co z serca dziękuję!
Odnośnie do powyższego wypieku z jagodami. Zdaję sobie sprawę z tego, że granica pewnie nie będzie czytelna, ale biorąc pod uwagę ilość użytego cukru i charakter gotowego smakołyku chyba już raczej powinniśmy mówić/pisać o cieście jagodowym, a nie o chlebie 😉
Jakie masz na ten temat zdanie?
Namawiam Cię na refleksję, bo osobiście jestem dość stanowczym przeciwnikiem cukru i słodyczy (u nas w domu nie je się ich w ogóle), za to bardzo cenimy pełnoziarniste wypieki i staramy się sporo pożywienia przygotowywać we własnym zakresie.
Pozdrawiam ciepło!
Dobry wieczór.
Nie, moim zdaniem 4 łyżki cukru w cieście to trochę za mało, aby nazywać wypiek ciastem, bo najwięcej słodyczy dają mu owoce. Tym bardziej, że w piekarni też można dostać słodkie wypieki, które ciastem nie są np. maślane bułeczki czy chałkę.
Na blogu jest wiele przepisów, są zdrowe, na zakwasie, z mąką razową, orkiszową, z ziarnami, więc nie widzę problemu w tym, że czasem pojawi się słodki przepis, który interesuje wiele osób. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, więc Pana też zachęcam do przyglądania się przepisom, które Pana interesują.
Ja również jestem przeciwna słodyczom, ale tym kupnym i przetworzonym, nie widzę nic złego, aby upiec lekko słodkawy chlebek raz na jakiś czas. Wszystko jest dla ludzi, chyba, że ktoś musi przestrzegać rygorystycznej diety z różnych powodów.
Pozdrawiam 🙂
PYCHA! Jak zwykle zresztą!!!! Polecam!
Cieszę się, że smakowało 🙂
A czy zamiast drożdży suchych można dać drożdże świeże?, jeśli tak to ile ???:-)
Nie wiem czy to Pani odpowiadałam już przypadkiem na Facebooku 🙂
To będzie ok. 10-15 gram świeżych drożdży, wcześniej trzeba przygotować z nich zaczyn.
Wygląda bajecznie 🙂
Ależ smakowity pomysł na chleb!
Świetny przepis! Muszę go wypróbować, wygląda meega apetycznie!
Cieszę się, że się podoba i zachęcam do spróbowania 🙂