Przepis

przygotowywanie składników
4 min
przygotowywanie składników

1. Do misy przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy suszone drożdże lub zaczyn*, sól. Letnią wodę łączymy z oliwą lub olejem. *Jeśli wybieramy drożdże świeże to robimy zaczyn: kruszymy je do miseczki, dodajemy 2 łyżki mąki pszennej, dodajemy 40 ml letniej wody (ilość odejmujemy z przepisu) i mieszamy. Po kilku minutach otrzymujemy aktywny zaczyn.

wyrabianie
5 min
wyrabianie

2. Do suchych składników wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto na chleb ręcznie lub mikserem przez ok. 5 minut, aż będzie elastyczne.

pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie

3. Ciasto na uniwersalny chleb pszenny zostawiamy w misie na godzinę pod przykryciem w ciepłym miejscu.

formowanie
10 min
formowanie

4. Jeśli decydujemy się na chleb formowany, wyrośnięte ciasto wyciągamy z miski na oprószony mąką blat. Formujemy krągłą kulę zbierając boki ciasta ku środkowi. W przypadku chleba z keksówki nie musimy starannie formować ciasta. Wystarczy, że nadamy mu podłużny kształt.

drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie

5. Uformowany bochenek umieszczamy w okrągłej formie np. w wiklinowym koszyku lub sitku wyłożonym ściereczką i oprószonym mąką. Przekładamy do środka ciasto złączeniem ku górze. Do keksówki przekładamy ciasto złączeniem do dołu. Niezależnie od kształtu chleby przykrywamy ściereczką i postawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut.

nacinanie
5 min
nacinanie

6. W zależności od wybranego kształtu postępujemy tak: Wyrośnięte ciasto formowane przerzucamy na wyłożoną pergaminem blachę. Wierzch nacinamy według fantazji. Natomiast chleb w keksówce smarujemy lekko oliwą czy olejem.

pieczenie
40 min
pieczenie

7. Chleby pieczemy metodą góra-dół w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220 stopni przez 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni przez kolejnych 20 minut.

Ocena czytelników: 5 z 7 ocen

Wasze komentarze

  • kris 27 lutego 2024 o 09:32
    Ocena:

    Chlebek wychodzi super , ja tam lubię posmak drożdżowy , bo to mi przypomina smak chleba pieczonego w piecu sprzed 50 lat . Uważam , że każdy chleb naturalny ma taki posmak – dla mnie inny się nie liczy . Jak ktoś tego nie lubi to piekarnicze spulchniacze ( z Chin) są bezsmakowe . Dziękuję – trafiłem na Twój przepis i piekę dla swojej rodziny , na zmianę z chlebkiem z dodatkiem płatków owsianych i siemienia lnianego . Pozdrawiam serdecznie .

  • MONIA 7 maja 2023 o 15:23
    Ocena:

    Hej. Dziękuję za super stronkę i poradnik. Mam pytanie co zrobić żeby chlebek nie smakował drożdżami tylko tak bardziej hmmmm chlebkiem 🤔 gdzieś chyba popełniam błąd,już 2 wypieki i nadal czuć drożdże..wychodzi taka bardziej buła niż chlebek 😩

  • MONIA 6 maja 2023 o 18:30
    Ocena:

    Wypróbowałam dziś ten przepis..upiekłam mój pierwszy chlebek , skórka wyszła fajna w smaku,chlebek wyrósł ale intensywnie czuć drożdże 🤔, co wpływa na ten smak? Składniki były podane tak jak w przepisie..

    • Małgosia 6 maja 2023 o 23:46

      Być może ciasto rosło zbyt intensywnie, w bardzo ciepłym pomieszczeniu. W takiej sytuacji dobrze jest skrócić czas wyrastania i/lub zmniejszyć ilość drożdży mniej więcej do 5g.

  • Zygmunt 6 grudnia 2022 o 18:09

    Rozpoczynam przygodę z pieczeniem. Mam takie pytanie jakiej wielkości ma być keksówka

  • Dziad Mar 19 kwietnia 2022 o 12:07
    Ocena:

    Zapomniałem dodać , że piekę z mąki chlebowej 750 , gdyż nie mogę trafić na podaną w przepisie 650 ..

    • Małgosia 19 kwietnia 2022 o 13:06

      Smakowita modyfikacja. Czarnuszka świetnie podbija smak pieczywa! A mąka chlebowa też świetnie się sprawdza w tym przepisie, a chleb na niej jest może nieco cięższy, ale przez to bardziej sycący. Jestem przekonana, że w jeszcze niejednym przepisie rodzina się zakocha 🙂

  • Dziad Mar 19 kwietnia 2022 o 11:59
    Ocena:

    Chleb bardzo smaczny , tylko że przez to mam kłopot , bo rodzina nie chce innego I muszę piec co drugi dzień . Zmodyfikowałem dodając 2 łyżeczki czarnuszki . Kitchen Aid też robi robotę więc dajemy radę .

  • Młody 8 lipca 2021 o 23:13
    Ocena:

    Łał. Nigdy nie robiłem chleba, a ten jest bardzo prosty. Smakuje i wygląda zupełnie jak dobry chleb z piekarni. Po prostu wow.

    • Małgosia 9 lipca 2021 o 09:47

      Cieszę się, że przepis się sprawdził! Pieczenie chleba uzależnia więc tak tylko dodam, że mamy wiele więcej przepisów na pyszne chleby 😉

  • MARCIN 2 listopada 2020 o 19:34

    Fajny prosty przepis zrobiłem na szybko choć piekę nie pierwszy raz…. ale żona goni mnie z kuchni bo ponoć to jej królestwo👍😄.. Więc szybko bez robota końcówka od robota do wkretarki, dlaczego? Bo do tego urządzenia mam b. szybki dostęp. Śmieszne może że narzędziem cokolwiek budowlanym ale liczy się czas i efekt. 15 min po przygotowaniu składników wszystko zrobione. Wszystkie składniki łącznie z zaczynem który b. lubię jak wyżej 15min. I po robocie trochę na partyzanta. Ale już połowy chleba nie ma synowie zjedli. No i wszyscy szczęśliwi ślady zatarte 2 połowa przed faktem dokonanym😄😬😬😬pewnie taką miała minę.

    • Blazej 6 maja 2021 o 14:10

      Panie Marcinie ,obiecuję ,że jak się spotkamy to stawiam pivko :0) ,właśnie już się martwiłem ,że przydałby się robot do urabiania większej ilości ciasta ,ale kuchnia malutka ,nie ma miejsca dla kolejnego grata ,a tu świetny pomysł !!!! Wiertarka jest ,mieszadło też kupię większe wiaderko i będziemy urabiać :0)))) Jeszcze raz dzięki

  • Marta 24 kwietnia 2020 o 19:56

    Dzień dobry,
    W przepisie drożdże pojawiają się dwukrotnie. Rozumiem, że powinno być ” 15g świeżych drożdży LUB
    7g suszonych”.
    Pozdrawiam!

    • Ola 27 kwietnia 2020 o 16:05

      Tak, tu jest wyjaśnienie: „Do misy przesiewamy mąkę, dodajemy suszone drożdże lub zaczyn*, sól. Letnią wodę łączymy z oliwą. *Jeśli wybieramy drożdże świeże to robimy zaczyn: kruszymy je do miseczki, dodajemy szczyptę soli, 2 łyżki mąki pszennej, dodajemy 40 ml letniej wody (ilość odejmujemy z przepisu) i mieszamy. Po kilku minutach otrzymujemy aktywny zaczyn.”

  • Ola 24 kwietnia 2020 o 10:46
    Ocena:

    Super przepis! Zrobię na pewno 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita Maślany Smak
Smakowita maślany smak
A może masz ochotę na chrupiącą bagietkę? Smakowita maślany smak sprawi, że poczujesz moc przyjemności prosto z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej