Chleb pszenny z siemieniem lnianym – zdrowie zamknięte w ziarnach
Chleb pszenny z siemieniem lnianym to doskonały przykład połączenia tradycyjnego wypieku z nutą nowoczesnej dietetyki. Siemię lniane jest znane ze swoich licznych właściwości zdrowotnych. Dodanie go do chleba nadaje mu lekko orzechowego smaku, dodatkowo wpływa także na jego konsystencję i przyjemną teksturę. Zachęcam Was do wypróbowania tego domowego pszennego chleba z dodatkiem ziarna lnu.
Siemię lniane – superfoods w domowej piekarni
Dodanie siemienia lnianego do pszennego chleba to nie tylko sposób na wzbogacenie jego smaku, ale również na uzupełnienie diety w cenne składniki odżywcze. Siemię lniane jest bogate w kwasy omega-3 i błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego. Włączenie siemienia lnianego do domowej diety ma wiele korzyści.
Sekret doskonałego chleba pszennego z siemieniem lnianym – drożdże
Jak wiadomo drożdże stanowią serce chleba drożdżowego – decydują o jego teksturze, objętości oraz charakterystycznym smaku. W moich przepisach często polecam użycie drożdży suszonych instant. Dla mnie jest to zdecydowanie wygodniejsze, chociażby ze względu na przechowywanie, zawsze mam zapas kilku paczek w kuchennej szufladzie. Dodanie drożdży suszonych (instant) bezpośrednio do mąki, soli i wody rozpoczyna proces wyrabiania ciasta, dzięki temu przygotowanie chleba jest bardzo szybkie. Drożdże suszone są niezawodnym wyborem w mojej kuchni, ale oczywiście wszystkie moje przepisy możecie przygotować ze świeżymi drożdżami. Wszystkim miłośnikom świeżych drożdży przypominam o odpowiednim przeliczeniu ich ilości na potrzeby przepisu.
Eksperymentujcie i dzielcie się doświadczeniami!
Koniecznie pochwalcie się, jak Wam smakował chleb pszenny z dodatkiem siemienia lnianego! A może macie do polecenia inne dodatki, które czynią Wasze pieczywo jeszcze smaczniejszym? Po wypróbowaniu mojego przepisu koniecznie dajcie znać w komentarzu, jak się Wam się udał domowy pszenny chleb z siemieniem lnianym.
Inne przepisy na domowe pieczywo
Jeśli lubicie siemię lniane, to skuszą Was też trójkątne bułeczki z siemieniem lnianym i podpłomyki z siemieniem lnianym. Miłośnikom kuchni bliskowschodniej przypadną do gustu te pełnoziarniste chlebki pita.
Amatorom drożdżowych wypieków rekomenduję szybki chleb na drożdżach instant czy uniwersalny chleb pszenny. Trochę trudniejszy, ale bardzo ciekawy wypiek to portugalski chleb wodny. Warto go upiec!
Już któryś raz robię ten przepis i zawsze chleb wychodził pyszny ale nie wyglądał tak jak na obrazie przy przepisie, dopiero teraz ogarnęłam że siemię lniane razem z wodą na ważyć 100 gramów. Teraz dałam mniej siemienia. Mąki zmieniam za każdym razem bo lubię bardziej zdrowe i zawsze wychodzi. I też piekę w blaszce żeby był ładny kształt przy czym wtedy muszę przepis dać podwójny
Czy ten chleb można upiec w maszynie do chleba?
Można, proponuję jednak zmniejszyć ilość drożdży do 4g.
Wczoraj zrobiłam ten chleb i jest przepyszny! A tak poza tym ile kalorii ma ten chleb?
Cieszę się, że smakuje. Kaloryczność tego chleba nie różni się znacząco od innych chlebów z ziarnami. Cały bochenek ma około 1700kcal
Chleb wyszedł za słomy mimo zachowanych proporcji przepisu 🙁
Sprawdzę to ponownie.
Bardzo fajny i czytelny przepis 😉 chlebek wyszedł pyszny, dodałam jeszcze czarnuszki i pestek dyni, pychotka 😉
Chlebuś pychota !!!!!!! Dziękuję za przepis i będę korzystać z innych …udał się w 💯 procentach i polecam go 👍 pozdrawiam Tosiu 🌹
Cieszę się 🙂
Witam.A ja ciekawa jestem tych eksperymentow z wieksza iloscia siemienia (o ktorych pani pisze przed przepisem) jesli byly to gdzie znajde przepis?
Dzień dobry!
Wszystkie przepisy z siemieniem lnianym z bloga znajdują się tutaj: https://smakowitychleb.pl/?s=siemi%C4%99+lniane
Może któryś przepis wpadnie w oko 🙂
Super pomysl ten chleb.
Bardzo mi smakowal, gratuluje pomyslu.
Brawo
Czemu nie ma gwiazdek???! Właśnie miałam napisać, że pięć to za mało, a tu w ogóle nie ma! No to w takim razie daję dziesięć imaginarnych gwiazdek! Zrobiłam ten chleb z mąki orkiszowej, wodę zastąpiłam praktycznie w całości kefirem. Siemię lniane jest genialnym pomysłem, miąższ jest cudownie mięciutki i wilgotny. Chyba najlepszy chleb, jaki upiekłam z tej strony, a wypróbowałam z dobrych kilkadziesiąt. Moim zdaniem lepszy nawet od nocnych i tych na zaczynie (drożdżowych, bo na razie jestem na tym etapie).
Jeszcze pytanko: czy te 220 stopni i długi czas pieczenia to ze względu na tę dodatkową wilgotność? Chodzi mi o to, czy jak bym dodała taką mazię z siemienia do jakiegoś innego przepisu, to wtedy mam piec dłużej i w 220 stopniach? Tak mnie to siemię urzekło, że najchętniej dodawałabym go do każdego następnego chleba!
O, to ciekawy komentarz, bo to jeden z pierwszych przepisów na blogu 🙂
Wysoka temperatura nie ma nic wspólnego z siemieniem lnianym, jest jedynie po to, aby skórka wyszła rumiana i chrupiąca. Można śmiało zmniejszyć do 200 stopni, a czas pieczenia myślę, że na taki bochenek chleba wystarczy 40 minut, nawet przy niższej temperaturze. Starsze przepisy mają to do siebie, że czasem wymagają drobnej modyfikacji.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Chleb upiekłam w maszynie do pieczenia i wyszedł przepyszny. Stał się moim ulubionym chlebem 🙂
Bardzo dobry ten chlebek.wczoraj go upiekłam. Na kilka dni mi starczy. Faktycznie dzięki temu siemieniu lnianemu utrzymuje wilgoć.