Mamy różnych czytelników serwisu Smakowitychleb.pl

Niektórzy z Was chętnie do nas piszą miale lub komentują wpisy. Kiedy dowiadujemy się o tym, że nasze przepisy są testowane i się udają jesteśmy bardzo zadowolone. Bez takich wieści trudno by nam było zamieszczać przepisy regularnie, a wiedza o tym, że ktoś z nich korzysta wpływa na nas motywująco.

Pojawiają się też różnego rodzaju pytania i prośby. Staramy się być za każdym razem pomocne, a wiele spraw musimy odłożyć "na potem", by w końcu mogły się one doczekać realizacji.

Tak było w przypadku np. przepisów na chleby Dukana (przepis tu i tu), które stworzyłam metodą prób i błędów, specjalnie z myślą o czytelnikach na tej diecie. Tym razem postanowiłam spełnić prośbę Pani Janiny, której synowie są na diecie bezglutenowej.

Zdaję sobie z tego sprawę, że musi to być bardzo kłopotliwe, aby zastąpić tradycyjny chleb osobom będącym na takiej diecie.

Jak to się mówi "Nie ma rzeczy niemożliwych", a w tym przypadku jest to akurat prawdą. Całe szczęście, że mąkę można uzyskać nie tylko ze zbóż (jak np. pszenicy i żyta), które są zabronione w diecie bezglutenowej.

Dlatego do opracowania przepisu na chleb z myslą o takich osobach użyłam mąki ryżowej, ziemniaczanej i odrobiny mąki gryczanej. Wiem też, że w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością można dostać specjalne mieszanki mąk bezglutenowych. Swoją mieszankę stworzyłam z mąk, które miałam w kuchennej szafce, a pamiętam, że kupiłam je w markecie.

W przepisie ilość mąki ryżowej i ziemniaczanej można ze sobą zamienić, równie dobrze można też zrezygnować z mąki gryczanej i zastąpić ją np. mąką kukurydzianą. Ważne jest to, aby trzymać się proporcji między mąkami, a letnim mlekiem, bo te dwa najważniejsze składniki, które wpływają na konsystencję ciasta.

Chleb wyszedł z chrupiącą skórką i miękkim środkiem. Smakował mi, więc sądzę, że to może być naprawdę dobra alternatywa dla tradycyjnego pszennego, czy żytniego chleba.

chleb bezglutenowy

Chleb bezglutenowy
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
 
Składniki
 • 150 g mąki ryżowej
 • 100 g mąki ziemniaczanej
 • 70 g mąki gryczanej
 • 2 łyżeczki suszonych drożdży
 • 300 ml letniego mleka
 • jajko
 • łyżeczka soli
 • łyżeczka cukru
Instrukcja
 1. W garnuszku gotujemy mleko, aby było letnie.
 2. Mąki łączymy ze sobą. Dodajemy drożdże, cukier i sól.
 3. Mieszamy ze sobą składniki i wlewamy mleko, cały czas wyrabiając ciasto łyżką lub miskerem.
 4. Gdy składniki się połączą dodajemy jajko i dalej mieszamy.
 5. Po kilku minutach przekładamy do miski i przykrywamy ściereczką lub folią.
 6. Misę stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
 7. Następnie wyrośnięte ciasto przekładamy do formy wysmarowanej masłem (u mnie okrągła, ale może być keksówka).
 8. Zwilżamy wodą dłonie i wygładzamy powierzchnię ciasta.
 9. Formę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na jeszcze 45 minut.
 10. Chleb pieczemy z 190 stopniach przez 35-45 minut. Chleb będzie gotowy w momencie, aż skórka się zarumieni, a po wbiciu w ciasto wykałaczki, będzie ona sucha.
 11. Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika i studzimy przez podaniem.
podpis Tosi
Ocena czytelników: 4.91 z 11 ocen