Zawijańce z serem pleśniowym

Sama się sobie dziwię, że na pomysł serowych zawijańców wpadłam dopiero teraz! Jakiś czas temu zamieściłam przepis na ziołowe zawijańce i od tamtej pory piekłam je już chyba z 10 razy. Za każdym razem podczas pikników, grillowania z przyjaciółmi czy małych imprez, cieszyły się one ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego, ich środek w postaci ziołowego pesto i puszyste ciasto przypominające trochę pizzę na grubym spodzie to świetna kombinacja. Od dziś do mojego stałego repertuaru wejdą też zawijańce z podobnego przepisu na ciasto, ale z zupełnie innym dodatkiem.

Ja wykorzystałam ser pleśniowy typu camembert, ale możecie śmiało eksperymentować z podobnym do niego brie czy nawet gorgonzolą. Dla fanów serowych smaków mam jeszcze przepis na bułeczki serowo-cebulowe. Zupełnie inne dodatki, ale równie prosta receptura i domowe pieczywo gotowe.

Jak upiec zawijańce z serem pleśniowym?

Podaję 2 sposoby na ich upieczenie:

  • jako samodzielne bułeczki jak na pierwszym zdjęciu lub
  • przytulone razem w okrągłej blasze do pieczenia. Wychodzą wtedy jako bułeczki do odrywania. Można też je kroić wzdłuż i podawać jako mini kanapeczki :)
Chyba nie muszę Was dłużej namawiać? Kto upiekł - pisze komentarz! Miło mi było przeczytać od Czytelniczki taką opinię:
  • Przepyszny. Świetny przepis w oryginalnym składzie, ale że lubię wsadzić swe trzy grosze, to do ciasta dodałam ziół prowansalskich oraz posypałam czarnuszką.

Napiszcie, jak wyszły zawijańce z serem pleśniowym

Jeśli zdecydowaliście się wypróbować przepis na zawijańce z serem pleśniowym – nie zapomnijcie podzielić się swoimi doświadczeniami. Jakiego sera użyliście do nadzienia? Czekam na Wasze komentarze!

bułeczki z serembułeczki z serem pleśniowymrolada z serem pleśniowymzawijane bułeczki z serem pleśniowymślimaczki z serem

Zawijańce z serem pleśniowym
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 12
 
Skladniki
  • 400 g mąki pszennej
  • 50 ml oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
  • 150 ml letniej wody
  • łyżeczka soli
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży
  • łyżeczka cukru
  • 120 g ulubionego sera pleśniowego typu brie/camembert/gorgonzola
  • świeżo mielony pieprz
Instrukcja
  1. Mąkę łączymy z solą, cukrem i drożdżami.
  2. Zaczynamy wyrabiam mikserem (lub mieszamy drewnianą łyżka) i wlewamy oliwę. Cały czas wyrabiając ciasto, wlewamy także letnią wodę, powoli.
  3. Ciasto wyrabiamy przez 8 minut, aż osiągnie formę zgrabnej kuli (można to także zrobić ręcznie). Przekładamy je do misy, przykrywamy ściereczką i stawiamy w cieple na 45 minut.
  4. W tym czasie ulubiony ser kroimy w kosteczkę.
  5. Wyrośnięte ciasto kładziemy na oprószony mąką blat. Wałkujemy na prostokąt o grubości 0,5 cm.
  6. Na brzegu prostokąta kładziemy pokrojony ser (widoczne na zdjęciu, przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i zawijamy jak roladę w swoją stronę.
  7. Rulon dzielimy na 12 części, tworząc w ten sposób zawijańce. Można je upiec jako samodzielne bułeczki jak na piewszym zdjęciu lub w formie do pieczenia.
  8. Okrągłą formę smarujemy odrobiną masła. Wykładamy serowymi zawijańcami, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30-45 minut w cieple.
  9. Następnie wierzch bułeczek smarujemy rozbełtanym jajkiem z łyżeczką wody.
  10. Zawijańce pieczemy w rozgrzanym piekarniku, w temperaturze 200 stopni przez ok. 20 minut. Wierz bułeczek ma być lekko rumiany.
  11. Podajemy od razu na ciepło lub studzimy i na zimno.
Ocena czytelników: 2.5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Ania 16 kwietnia 2021 o 20:34
    Ocena:

    Przepyszny. Świetny przepis w oryginalnym składzie, ale że lubię wsadzić swe trzy grosze, to do ciasta dodałam ziół prowansalskich oraz posypałam czarnuszką. 🙂

  • Małgorzata 30 marca 2017 o 13:33

    Muszę spróbować z Lazurem pleśniowym. Myślę , że też będzie dobre 🙂

  • Klaudia 19 września 2012 o 14:50
    Ocena:

    Tosiu świetne te zawijańce, mam w domu fanów serka camembert a myślę, że przepis jest na moje siły 🙂

    • Tosia 22 września 2012 o 22:43

      Dusiu, na pewno byś sobie z nimi poradziła, skoro słodkie ciasto drożdżowe już za Tobą 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis