Przepis

wyrabianie
2 min
wyrabianie
1. Mąki wsypujemy do misy, dodajemy aktywny zakwas, orzechy, melasę, kakao i sól. Wlewamy wodę i wyrabiamy krótko ciasto, jedynie do połączenia składników.
wyrastanie
360 min
wyrastanie
2. Prostokątną formę smarujemy oliwą i posypujemy bułką tartą lub wykładamy pergaminem. Zwilżamy dłonie wodą i przekładamy ciasto, wyrównując wierzch. Posypujemy orzechami i delikatnie je dociskamy. Formę przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 5-6 godzin.
pieczenie
40 min
pieczenie
3. Wyrośnięty pumpernikiel pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 40 minut. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Eva 3 sierpnia 2021 o 07:45
    Ocena:

    Zapomniałam o gwiazdkach 🙂

  • Eva 3 sierpnia 2021 o 07:44

    Dzień dobry. Upiekłam, wyszedł smaczny. Polecam.

  • Marcin 7 września 2020 o 00:01

    Witam, na jaka wielkosc formy podane sa powyzsze składniki? Przepis wyglada obiecujaco 🙂
    Pozdrawian

    • Tosia 5 października 2020 o 13:51

      Niestety nie pamiętam, stary przepis i nie mam już tej formy. To była taka prostokątna forma na brownie, mniej więcej 18×22 cm, ale pumpernikiel można śmiało upiec też w małej keksówce.

  • Ewa 11 marca 2015 o 14:12
    Ocena:

    Robiłam już kilka razy. Chlebek jest PRZE-PYSZ-NY! Pozdrawiam 🙂

  • Ewa 30 stycznia 2015 o 09:50

    Dzień dobry! Chciałabym przygotować chleb (na zakwasie) wieczorem i upiec rano. Czy mogę zostawić gotowe ciasto do wyrośnięcia na 7-8 godzin?

    • Tosia 30 stycznia 2015 o 12:12

      Dzień dobry.
      To wszystko zależy od przepisu, bo czasem gdy chleb na zakwasie wyrasta zbyt długo to wychodzi przerośnięty i kwaśny, ale 7 godzin to jeszcze powinno być ok, zależy też od temperatury w domu i różnych czynników. Ja bym zaryzykowała 🙂
      Ewentualnie można zrobić tak, że ciasto wkłada się w formie do lodówki, to spowalnia proces wyrastania, potem 30 minut przed pieczeniem, czyli rano, trzeba ciasto doprowadzić do temperatury pokojowej i można piec.
      Pozdrawiam.

  • marta 29 stycznia 2015 o 13:36

    Witam. Upieklam obydwa chlebki zarówno na zakwasie jak i na drożdżach, są doskonałe choć różnią się trochę od siebie. Sama nie wiem który lepszy, bardzo lubię pumpernikiel i myślę że ten na drożdżach bardziej przypomina ten ze sklepu. Bardzo dziękuję za przepisy właśnie teraz rośnie następny na zakwasie. Pozdrawiam.

    • Tosia 29 stycznia 2015 o 15:38

      Dzień dobry 🙂
      Cieszę się, że oba wypieki smakowały. Rzeczywiście, ten drożdżowy w smaku chyba bardziej przypomina drożdżowy, pewnie też dlatego, że pumpernikiel raczej piecze się na drożdżach. W wersji na zakwasie jest eksperymentalny i trochę inspirowany prawdziwym pumpernikiel.
      Pozdrawiam serdecznie,

  • gin 10 stycznia 2015 o 16:08

    Ja niespecjalnie lubię pumpernikiel, ale takiego domowego to bym spróbowała 🙂

  • Aga 10 stycznia 2015 o 09:56

    A jakie właściwości ma melasa w tym przepisie? Można ją czymś innym zastąpić lub pominąć? Gdzie można kupić melasę?

    • Tosia 11 stycznia 2015 o 18:15

      Melasę trzcinową lub buraczaną można kupić w marketach lub w sklepach z ekologiczną żywnością. Nadaje ona chlebowi nie tylko słodkawego smaku, dzięki czemu razowy chleb na zakwasie nie jest kwaśny, ale także koloru i wpływa na konsystencję miąższu, który jest dosyć zwarty i przypomina pumpernikiel ze sklepu. Można ewentualnie z melasy zrezygnować i dodać odrobinę miodu, wtedy będzie to po prostu razowiec na zakwasie, zupełnie inny, ale na pewno smaczny 🙂

  • Agnieszka 8 stycznia 2015 o 18:49

    „Pumpernikiel z orzechami na zakwasie”- Bardzo przepraszam, ale nie widzę w przepisie zakwasu, czy tak ma być?

    • Tosia 8 stycznia 2015 o 20:08

      Bardzo przepraszam za moją pomyłkę, proporcje przygotowywałam z głowy i nie zapisałam ich na kartce, będąc pewna, że nie zapomnę. Noi zapomniałam napisać o zakwasie, ale było go 200 g, tego jestem pewna, już poprawiłam. Reszta bez zmian. Dziękuję za czujność i pozdrawiam 🙂

  • Magda 8 stycznia 2015 o 18:27

    Uwielbiam pumpernikiel,jeszcze nigdy go nie piekłam.Moje pytanie – czy on wyrośnie bez drożdży,zakwasu?
    Chciałabym go spróbować.Pozdrawiam

    • Tosia 8 stycznia 2015 o 20:08

      Bardzo przepraszam za moją pomyłkę, proporcje przygotowywałam z głowy i nie zapisałam ich na kartce, będąc pewna, że nie zapomnę. Noi zapomniałam napisać o zakwasie, ale było go 200 g, tego jestem pewna, już poprawiłam. Reszta bez zmian. Dziękuję za czujność i pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej