Pane carasau – płaskie chlebki z Sardynii
Lubię czerpać inspiracje z kuchnii różnych stron świata. Dotyczy to także wypieku domowego chleba.
Szczególną słabość mam do wszelkiego rodzaju płaskich chlebków jak roti, naan czy pita, które są już na blogu. Przyszedł czas na może mniej popularne w Polsce chlebki, ale na pewno znane w Sardynii i prawdopodobnie wypiekane w co drugim włoskim domu na wyspie.
Pane carasau nazywane też papierem nutowym, tradycyjnie piecze się w piecu opalanym drewnem. Jeśli nie macie dostępu do takiego pieca, to nie macie się czym przejmować. Swoje chlebki upiekłam w piekarniku, nastawiając po prostu wysoką temperaturę i program termoobieg.
Najczęściej podaje się je świeżo upieczone, polane oliwą i posypane gruboziarnistą solą oraz przyprawami. A także z dobrej jakości serem i kiełbasą.
Zachęcam do spróbowania pane carasau, bo to ciekawa alternatywa dla np. pszennych tortilii i smaczny spód po minipizzę 🙂
Inne przepisy na domowe płaskie chlebki
Wszystko zjedzone? Po więcej pysznych przekąsek zapraszam na stronę z podpłomykami. Od siebie gorąco polecam tę domową wersję pomidorowego podpłomyka– w całej kuchni roznosi się aromat pomidorów połączonych z orzeźwiającą bazylią.
Jeśli masz dodatkowe pytania o pieczenia chleba – zadaj proszę w komentarzu.
Ciekawy przepis, trzeba spróbować. Oczywiście to nie to co oryginał ale gdy mam ochotę na prawdziwy to wsiadam w samolot i lecę na Sardynię, gdy na pizzę to do Neapolu, a na kremówki to do Wadowic. Ale czasami musimy sami sobie coś przygotować i nie mamy czasu na podróże.
Droga Tosiu,
Po dlugich i ciezkich poszukiwaniach znalazlem do kupienia w Polsce oryginal wyrobu na http://www.bellavitasardynia.pl Import z Sardynii piekarz musi byc naprawde dobry bo chlebek jest pycha juz probowalem. Skoro teraz kazdy w Polsce moze go kupic to czy masz moze przepisy z wykorzystaniem chlebka ?
Po polaniu chleba Carasau oliwa i dodaniu soli otrzymujemy Pane Guttiau 🙂 Ponadto w polowie procesu nalezy placuszek wyjac z pieca ( kiedy pod wplywem ciepla wyglada w piekarniku troche jak nadmuchana poduszka) i rozwarstwic na dwie czesci. Chlebek powinien byc cieniutki i chrupiacy. Bez rozwarstwienia otrzymamy cos na ksztalt chrupiacej Pity a nie o to chodzi. Oryginalny wyrob znalazlem w Krakowie w Delikatesy 13-tka na Rynku glownym nr.13. W domowych warunkach nie mozna osiagnac prawidlowej temperatury wypieku ( ciut ponad 400 stopni ) nie ma jak oryginal.
Wiadomo, że w domowych warunkach trudno osiągnąć o idealne, oryginalne chlebki, ale przepis został zaprezentowany dla osób, które chciałyby ten smak odtworzyć 🙂
Co o jest semolina? gdzie można ją kupić .O matko jaka jestem głodna 🙂
Witam.
Semolina to mąką otrzymywana z pszenic durum, z niej robi się makaron 🙂 Ja kupuję ją w sklepach typu Kuchnie Świata, ale można śmiało ją zastąpić kaszą manną. Myślę, że gdyby użyła Pani tylko mąki pszennej (i ilość podanej semoliny zastąpiła mąką) to przy podanych wskazówkach i tak otrzymałaby Pani cieniutko wypieczone chlebki.
Życzę udanych wypieków i pozdrawiam.