Jogurtowe bułeczki z karmelizowanym jabłkiem
Polskie jabłka cieszą się ogromną popularnością – zarówno jako pyszna, zdrowa przekąska, jak i składnik wielu dań oraz wypieków. Tym razem postanowiłam wykorzystać ich wyjątkowy smak do przygotowania delikatnych bułeczek jogurtowych. Jeszcze więcej aromatu zyskują właśnie dzięki karmelizowanym w miodzie jabłkom.
Bułeczki jogurtowe same w sobie są lekkie, puszyste i wilgotne. Ich neutralny smak idealnie komponuje się z intensywnie słodkimi, karmelizowanymi jabłkami. Krótkie smażenie jabłek na miodzie sprawia, że stają się one miękkie. Ich naturalna słodycz pięknie łączy się z subtelnością ciasta. To prawdziwie pyszny wypiek, który świetnie sprawdzi się na śniadanie, podwieczorek lub jako deser.
Idealny pomysł na jesienne wypieki
Bułeczki jogurtowe z karmelizowanym jabłkiem to świetny sposób na wprowadzenie sezonowych owoców do codziennych wypieków. Jabłka można przygotować na wiele sposobów. Możemy z nich zrobić mus albo dusić w cydrze, ale tym razem postawiłam na prostą, a zarazem pyszną metodę karmelizacji. Tak przygotowane jabłka tworzą na wierzchu bułeczek słodką, lekko chrupiącą warstwę, która doskonale kontrastuje z ich miękkim wnętrzem.
To wypiek, który nie tylko świetnie smakuje, ale także pięknie pachnie – aromat karmelizowanych jabłek i miodu roznosi się po całym domu, tworząc ciepłą, jesienną atmosferę. Te bułeczki można podawać na ciepło, zaraz po wyjęciu z piekarnika, ale równie dobrze smakują po ostygnięciu.
Wyjątkowy przysmak z jabłkami
Bułeczki jogurtowe z karmelizowanymi jabłkami to idealny wybór na każdą okazję. Sprawdzą się jako słodka przekąska na co dzień, ale również jako elegancki deser, który można podać na spotkaniu z przyjaciółmi lub rodziną. Ich przygotowanie jest proste, a efekt zachwycający.
Te bułeczki będą też idealnym wyborem na drugie śniadanie – dzięki użyciu jogurtu są delikatne i lekko wilgotne, a do tego długo utrzymują świeżość. Świetnie sprawdzą się w śniadaniówce do szkoły i pracy.
Jeśli szukacie innych przepisów z wykorzystaniem jabłek, to polecam cynamonowe zawijańce z jabłkiem, precle jabłkowe z cynamonem, róże z jabłkiem i masłem orzechowym oraz chałkę ze śliwkami, jabłkiem i kruszonką.
Podzielcie się swoimi wrażeniami z pieczenia bułeczek
Upiekliście już bułeczki z karmelizowanymi jabłkami? Jak smakowały? Chętnie poznam Wasze opinie i odpowiem na wszystkie pytania. Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.
Robiłam dzisiaj drożdżówki z powyższego przepisu, również musiałam dodać mąkę (około 100 gramów), bo ciasto było zbyt rzadkie. Zamiast sześć wyszło mi dziewięć całkiem sporych drożdżówek 😀 Ciasto nam smakowało, ale chyba wolę przepisy bardziej tradycyjne, czyli jajko i masło/olej zamiast jogurtu, wychodzi mi bardziej puszyste.
Ile ma być goździków, gałki i miodu? Nie widzę ich na liście składników 🙁
2 łyżki miodu, 2-3 goździki, 1/4 łyżeczki świeżo tartej gałki, ale pewnie już Pani upiekła bułeczki, można śmiało improwizować z przyprawami 🙂
Tosiu czy te proporcje są prawidłowe? Dzisiaj zabrałam sie do pieczenia i niestety ciasto na te piękne bułeczki lalo mi sie przez ręce. Każdy składnik dokladnie ważyłam (robię tak zawsze kiedy piekę cos po raz pierwszy). Dosypałam na oko całkiem sporo mąki zeby miało w miarę zwartą konsystencję. Szczerze – boję się że będą niezjadliwe ?.
Z tego co patrzę i pamiętam proporcje są ok, jak ciasto jest wilgotne to wcale nie znaczy, że się nie uda, ale nie powinno się bardzo lepić do rąk,bo trudno się wtedy formuje. Proponuję na przyszłość w takim wypadku skropić dłonie olejem, będzie łatwiej 🙂
Bułeczki świetne ☺ wyrosły że ho ho ho więcej mąki tylko dałam bo jugurt był wodnisty
Wiele zależy od tego jaki jogurt wybierzemy, czy go wymieszamy, czy dodamy „z wodą” itp, ale cieszę się, że się udało 🙂
Ten przepis okazał się dla mnie pułapką. Trzymałam się ściśle proporcji, po ładnym wyrośnięciu ciasto po prostu rozlało się po stolnicy i z najwyższym trudem uformowałam cokolwiek. Teraz widzę, że z 200 g jogurtu i 200 ml wody na 400 g mąki nie mogło wyjść nic innego jak ciasto w formie gęstej cieczy.
To dziwna sprawa, bo innym czytelnikom bułeczki wychodziły, nawet dzisiaj czytelniczka wstawiała zdjęcie udanych bułeczek na Facebooku, więc ja przepisu jestem pewna, bo piekłam je nie jeden raz i wiem co robię 🙂 Jogurt jest gęsty i jak się go wmiesza w mąkę to zachowuje się tak jakby w ogóle nie dodało się wcześniej płynu, a 200 ml wody to dobra ilość do elastycznych bułeczek, więc nie zgadzam się z Pani opinią. Może nie użyła Pani wagi kuchennej, użyła świeżych drożdży, zaburzyła w jakiś sposób proporcje. Jak ciasto się rozlewa to zawsze można je też podsypać odrobiną mąki.
Mam pytanie.Moja mama jest diabetykiem i od pewnego czasu przestawiamy się wszyscy na mąkę pełnoziarnistą,z korzyścią dla całej rodziny.Czy w tym przepisie mogę użyć takiej mąki lub mąki orkiszowej?a może jakiejś zdrowej mieszanki mąk zamiast zwykłej pszennej?ẻśli tak to w jakich proporcjach i czy muszę jakoś zmodyfikować przepis? dziękuję za odpowiedź.
Do formowania bułeczek i innych cud najlepiej się sprawdza jednak mąka pszenna, dzięki temu ciasto jest cudownie elastyczne, ale można spróbować zastąpić mąką pełnoziarnistą lub orkiszową. Proporcje prawdopodobnie będą takie same, ale w przypadku mąki orkiszowej może to być jedynie mąką jasna, z razowej nie da się uformować bułek.
Pozdrawiam 🙂
GNAM !!!!
Sandra
Mniam, bardzo smakowite bułeczki 🙂
Wyglądają wspaniale i tak tradycyjnie jakby wyszły spod babcinej ręki.
Dziękuję z udział w akcji i zachęcam do tworzenia kolejnych udanych przepisów z jabłkami w roli głównej.
Pozdrawiam