Przepis

wyrabianie
6 min
wyrabianie
1. Mąkę pszenną wsypujemy do misy, dodajemy jogurt, cukier, suszone drożdże instant, cynamon i sól. Powoli wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto na bułeczki ręcznie lub mikserem przez ok. 5-6 minut
wyrastanie
60 min
wyrastanie
2. Po tym czasie ciasto powinno osiągnąć formę elastycznej kuli. Zostawiamy je w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na godzinę.
przygotowywanie farszu
10 min
przygotowywanie farszu
3. W tym czasie myjemy jabłka i kroimy je w kostkę (ja nie obierałam). Na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy jabłka, cynamon, gałkę muszkatołową i goździki. Podsmażamy 3 minuty, następnie dodajemy miód i smażymy jeszcze 2-3 minuty, aż jabłka się skarmelizują. Masę studzimy.
drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie
4. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Ciasto dzielimy na 6 części. Z każdej z nich formujemy bułeczkę, którą delikatnie spłaszczamy i przekładamy na blachę. Przykrywamy ściereczką na 30 minut.
przygotowywanie wierzchu
2 min
przygotowywanie wierzchu
5. Po tym czasie, na środku każdej bułeczki robimy wgłębienie spodem szklanki. Na środek wykładamy nadzienie, a boki smarujemy rozbełtanym jajkiem.
pieczenie
17 min
pieczenie
6. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku do temperatury 200 stopni przez 15-17 minut, aż będą rumiane. Gotowe bułeczki posypujemy cukrem pudrem.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Alicja 3 stycznia 2020 o 22:02

    Robiłam dzisiaj drożdżówki z powyższego przepisu, również musiałam dodać mąkę (około 100 gramów), bo ciasto było zbyt rzadkie. Zamiast sześć wyszło mi dziewięć całkiem sporych drożdżówek 😀 Ciasto nam smakowało, ale chyba wolę przepisy bardziej tradycyjne, czyli jajko i masło/olej zamiast jogurtu, wychodzi mi bardziej puszyste.

  • Magdalena 27 grudnia 2019 o 03:13

    Ile ma być goździków, gałki i miodu? Nie widzę ich na liście składników 🙁

    • Tosia 7 stycznia 2020 o 11:33

      2 łyżki miodu, 2-3 goździki, 1/4 łyżeczki świeżo tartej gałki, ale pewnie już Pani upiekła bułeczki, można śmiało improwizować z przyprawami 🙂

  • Joanna 14 maja 2017 o 12:15

    Tosiu czy te proporcje są prawidłowe? Dzisiaj zabrałam sie do pieczenia i niestety ciasto na te piękne bułeczki lalo mi sie przez ręce. Każdy składnik dokladnie ważyłam (robię tak zawsze kiedy piekę cos po raz pierwszy). Dosypałam na oko całkiem sporo mąki zeby miało w miarę zwartą konsystencję. Szczerze – boję się że będą niezjadliwe ?.

    • Tosia 15 maja 2017 o 16:56

      Z tego co patrzę i pamiętam proporcje są ok, jak ciasto jest wilgotne to wcale nie znaczy, że się nie uda, ale nie powinno się bardzo lepić do rąk,bo trudno się wtedy formuje. Proponuję na przyszłość w takim wypadku skropić dłonie olejem, będzie łatwiej 🙂

  • Agnieszka 9 marca 2016 o 11:05

    Bułeczki świetne ☺ wyrosły że ho ho ho więcej mąki tylko dałam bo jugurt był wodnisty

    • Tosia 9 marca 2016 o 12:16

      Wiele zależy od tego jaki jogurt wybierzemy, czy go wymieszamy, czy dodamy „z wodą” itp, ale cieszę się, że się udało 🙂

  • Maria 8 marca 2016 o 15:01

    Ten przepis okazał się dla mnie pułapką. Trzymałam się ściśle proporcji, po ładnym wyrośnięciu ciasto po prostu rozlało się po stolnicy i z najwyższym trudem uformowałam cokolwiek. Teraz widzę, że z 200 g jogurtu i 200 ml wody na 400 g mąki nie mogło wyjść nic innego jak ciasto w formie gęstej cieczy.

    • Tosia 8 marca 2016 o 22:13

      To dziwna sprawa, bo innym czytelnikom bułeczki wychodziły, nawet dzisiaj czytelniczka wstawiała zdjęcie udanych bułeczek na Facebooku, więc ja przepisu jestem pewna, bo piekłam je nie jeden raz i wiem co robię 🙂 Jogurt jest gęsty i jak się go wmiesza w mąkę to zachowuje się tak jakby w ogóle nie dodało się wcześniej płynu, a 200 ml wody to dobra ilość do elastycznych bułeczek, więc nie zgadzam się z Pani opinią. Może nie użyła Pani wagi kuchennej, użyła świeżych drożdży, zaburzyła w jakiś sposób proporcje. Jak ciasto się rozlewa to zawsze można je też podsypać odrobiną mąki.

  • Małgosia 9 listopada 2014 o 15:01

    Mam pytanie.Moja mama jest diabetykiem i od pewnego czasu przestawiamy się wszyscy na mąkę pełnoziarnistą,z korzyścią dla całej rodziny.Czy w tym przepisie mogę użyć takiej mąki lub mąki orkiszowej?a może jakiejś zdrowej mieszanki mąk zamiast zwykłej pszennej?ẻśli tak to w jakich proporcjach i czy muszę jakoś zmodyfikować przepis? dziękuję za odpowiedź.

    • Tosia 9 listopada 2014 o 23:38

      Do formowania bułeczek i innych cud najlepiej się sprawdza jednak mąka pszenna, dzięki temu ciasto jest cudownie elastyczne, ale można spróbować zastąpić mąką pełnoziarnistą lub orkiszową. Proporcje prawdopodobnie będą takie same, ale w przypadku mąki orkiszowej może to być jedynie mąką jasna, z razowej nie da się uformować bułek.
      Pozdrawiam 🙂

  • sandra 2 września 2014 o 13:41

    GNAM !!!!
    Sandra

  • gin 7 sierpnia 2014 o 01:11

    Mniam, bardzo smakowite bułeczki 🙂

  • Klaudia Ce 7 sierpnia 2014 o 00:12

    Wyglądają wspaniale i tak tradycyjnie jakby wyszły spod babcinej ręki.

    Dziękuję z udział w akcji i zachęcam do tworzenia kolejnych udanych przepisów z jabłkami w roli głównej.

    Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej