Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Pomieszaj ze sobą w misce zakwas, 200 g mąki, zioła i sól. Dolej ciepłą wodę i dobrze wymieszaj drewnianą łyżką. Ciasto powinno mieć bardzo lepką konsystencję, przypominającą konsystencję samego zakwasu.
wyrastanie
240 min
wyrastanie
2. Miskę przykryj materiałową szmatką i odłóż w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika) na 4 godziny.
drugie wyrastanie
460 min
drugie wyrastanie
3. Po upływie tego czasu, do ciasta dodaj kolejne 200 g mąki i zagniataj aż będzie miało jednolitą, elastyczną konsystencję. Prostokątną, małą formę do pieczenia wysmaruj tłuszczem i obsyp otrębami, aby chleb się nie przykleił (możesz zamiast nich użyć bułki tartej, lub mąki z pełnego przemiału). Umieść ciasto w formie, ugnieć i przykryj formę materiałową szmatką. Wstaw do ciepłego miejsca na co najmniej 8 godzin, a najlepiej na noc. Ciasto powinno urosnąć do wysokości foremki. Najlepiej rozgrzać piekarnik do 60 stopni, wyłączyć i umieścić w nim chleb z lekko otwartymi drzwiczkami.
pieczenie
45 min
pieczenie
4. Po upływie czasu leżakowania chleba rozgrzej piekarnik do 220 stopni. Wstaw formę z chlebem. Po 10 minutach posmaruj chleb z góry, używając pędzelka, bardzo zimną wodą (najlepiej wrzucić do wody lód). Powtarzaj tę czynność co 10 minut. Piecz chleb przez 45 minut. Odstaw do ostygnięcia.
Ocena czytelników: 0 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • wiesława 21 marca 2013 o 23:42

    A to dzisiejszy drugi mój chlebek spróbuję na śniadanko ale wygląda obiecująco 🙂
    Mógł być troszkę wyższy ale co tam 😉

  • Marta 15 grudnia 2012 o 19:24

    Witam.
    Dzisiaj po raz pierwszy wyszedł mi chlebek na zakwasie, szczerze mówiąc bałam się go piec bo jeden mi nie wyszedł a wydaje mi się że zakwas był nieudany. Ten był doskonały ale tak jak radzicie dodałam jedną płaską łyżeczkę drożdży na wszelki wypadek. Przez noc urósł fantastycznie i upiekł się wspaniale. Trochę bałam się tych wypieków na zakwasie ale myślę że następny będzie jeszcze bardziej udany. Pozdrawiam.

  • Róża 14 września 2012 o 10:46

    Co to jest ,,aktywny zakwas żytni?,,

  • Aleksandra 24 sierpnia 2012 o 16:43

    już się biorę za przygotowywanie go 🙂 szkoda tylko, że trzeba tak dłuugo czekać, ale grunt, że nie 18 albo więcej godzin, jak niektóre 🙂 będzie na kolację idealny ^^

    • Śliwka 24 sierpnia 2012 o 23:43

      Proszę koniecznie podzielić się wrażeniami! No i zrobić zdjęcie, bo za zdjęcia czekają nagrody w naszym konkursie:)

  • Jola 23 lipca 2012 o 17:05

    Witam
    Kiedyś dawno kilka razy upiekłam chleb na zakwasie i muszę przyznać, że wszystkim w domu bardzo smakował. Jednak miał jedna zasadniczą wadę – długo się go robiło (te wszystkie godziny oczekiwania) a po upieczeniu znikał w błyskawicznym tempie 😉
    Do przygotowania chleba używałam mąki żytniej jednak tu czytam o jakiejś mące pszennej chlebowej. Nigdzie w sklepach nie widziałam takiej mąki. Gdzie (w jakich sklepach) można ją kupić i czym różni się od zwykłej mąki? Mam wielką ochotę spróbować upiec chleb ziołowy na zakwasie. Jeżeli nie kupię nigdzie tej mąki chlebowej to czy można zastąpić ją mąką pszenną pełnoziarnistą? A jeżeli tak to czy użyć jej tyle samo co w przepisie maki chlebowej?
    Pozdrawiam
    Jola

    • Śliwka 24 lipca 2012 o 14:39

      Mąka pszena chlebowa to nazwa dla mąki typ 650 i trochę powyzej ( do zapoznania się z rodzajami mąki zapraszam do naszego „Niezbędnika” na stronie). Kupuję ją w większych sklepach typu Bomi czy Carrefour. Zwykle nie są bezpośrednio nazwane chlebowymi, należy patrzeć na „typ” na opakowaniu. Jeśli nie mamy takiej mąki, możemy zastąpić ją zwykłą mąką pszenną (np. tortową). Pełnoziarnista mąka pszenna może inaczej się zachowywać, ale nie ma przeszkód. Należy tylko zwracać uwagę na wskazówki dotyczące konsystencji.Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej