Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie

1. Do misy wsypujemy mąki, dodajemy zakwas żytni, posiekane zioła (2-3 gałązki zostawiamy do ozdoby), sól. Wlewamy stopniowo letnią wodę z oliwą i wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem przez ok. 5 minut, aż będzie elastyczne.

wyrastanie
240 min
wyrastanie

2. Tak przygotowane ciasto na chleb z ziołami na zakwasie żytnim przekładamy do keksówki posmarowanej oliwą lub wyłożonej pergaminem. Wierzch wyrównujemy zwilżoną wodą dłonią lub łyżką i dekorujemy według uznania ziołami. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 4 godziny.

pieczenie
40 min
pieczenie

3. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Jeśli zależy nam na rumianej skórce, możemy wyrośnięte ciasto dodatkowo skropić z wierzchu oliwą. Chleb pieczemy metodą góra-dół 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy przez kolejnych 20 minut. Upieczony chleb z ziołami na zakwasie żytnim studzimy na kuchennej kratce.

Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Grzegorz 29 lipca 2024 o 07:57
    Ocena:

    Nie wiem jaki Pani Małgosia ma piekarnik ale u mnie czy to wcześniejsza kuchnia czy teraz nowa, 40 min to za mało, wczoraj piekłem 1h i również chleb nie końca jest dobry, kiedyś piekłem według przepisu 1h10min.

    • Małgosia 29 lipca 2024 o 22:03

      Proszę więc dostosować czas pieczenia do możliwości posiadanego sprzętu. Zarówno czasy wyrastania, jak i pieczenia należy zawsze skorygować.

  • Anna 25 stycznia 2023 o 10:55

    Czy mogę użyć mąki pszennej 750 ?

  • Violetta 31 lipca 2022 o 23:34

    upieklam ,wyglada pięknie ,teraz stygnie -natrudniejszy czas ,bo już by się zjadło pajde 🙂

  • Elżbieta 2 czerwca 2022 o 20:36

    czy każdy chleb musi być skłądany, choć w przepisie nie ma o tym ani słowa?

    • Małgosia 3 czerwca 2022 o 09:12

      Przy chlebach foremkowych nie jest to wymagany etap, ale uważam, że zawsze warto składać ciasto. Z reguły pozytywnie wpływa to na efekt końcowy.

  • Kasia 16 lutego 2022 o 22:08

    Dzień dobry. Czy i w jaki sposób mogę użyć zakwas suszony?

    • Małgosia 17 lutego 2022 o 07:38

      To zależy o jakim zakwasie suszonym mówimy. Jeśli jest to zakwas suszony własnoręcznie, to należy go uprzednio namoczyć i dokarmić (nawet kilkukrotnie), aby się uaktywnił i dalej stosować już normalnie. Jeśli natomiast mowa o zakwasie dostępnym na półkach sklepowych w saszetkach, to jest to raczej dodatek smakowy do domowego pieczywa. Na nim ciasto nie wyrośnie i należałoby raczej zastosować jeden z przepisów na bazie drożdży i tylko dosypać tego proszku zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
      Polecam np ten https://smakowitychleb.pl/cebulowy-chleb-pszenno-zytni/ – dodatki można zmienić na zioła.

  • Natalia 18 sierpnia 2021 o 11:17

    Dzień dobry, czy można wyrobić ciasto wieczorem, żeby przez noc wyrosło i rano tylko upiec? Chciałabym mieć świeży chleb na śniadanie 🙂

    • Małgosia 18 sierpnia 2021 o 11:44

      Na czas wyrastania proszę wstawić foremkę z ciastem na jedną z niższych półek lodówki. Rano chleb powinien być gotowy do pieczenia. Ja osobiści lubię piec chleb na bazie zakwasu wieczorem. Taki bochenek krojony dopiero po całkowitym wystygnięciu jest wyborny.

  • Ania 16 lutego 2021 o 14:20

    Witam, chlebek wygląda wspaniale. Przymierzam się do zrobienia, ale proszę o wymiary keksówki 😉 pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej