Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. W misce pomieszaj ze sobą mąkę (350 g), drożdże i sól. Wlej wodę i pomieszaj całość łyżką. Ciasto powinno mieć lepką, ale jednolitą konsystencję. Rozgrzej piekarnik do 50 stopni (przez ok. 15 minut).
pierwsze wyrastanie
180 min
pierwsze wyrastanie
2. Przykryj miskę materiałową ściereczką, wyłącz piekarnik i wsadź do niego miskę, zostawiając lekko uchylone drzwiczki. Daj ciastu wyrosnąć przez ok. 3 godziny (powinno podwoić objętość).
wyrabianie
4 min
wyrabianie
3. Po upływie tego czasu dodaj do miski 120 g mąki i rozpocznij zagniatanie chleba. Zagniataj, aż chleb \\\"połknie\\\" całą mąkę (na początku może się wydawać, że się od niej \\\"odkleja\\\" ale po chwili zagniatania tworzy z mąką jedną całość). Podnieś ciasto, podsyp w środku miskę lekko mąką i w niej uformuj okrągły bochenek. Na tacce połóż materiałową ściereczkę, odsyp ją na środku obficie mąką i przełóż na nią delikatnie bochenek. Podnieś rogi ściereczki ku górze i przykryj ciasto.
drugie wyrastanie
60 min
drugie wyrastanie
4. Ponownie rozgrzej piekarnik do 50 stopni, wyłącz i wsadź tackę z owiniętym ściereczką ciastem. Nie domykaj piekarnika. Daj bochenkowi urosnąć jeszcze przez ok. 1 godzinę (lub więcej, jeśli masz czas).
pieczenie
40 min
pieczenie
5. Pół godziny przed upływem czasu wyrastania bochenka przygotuj żeliwny garnek. Garnek powinien być dość mały, aby ciasto urosło bardziej w górę niż rozlało się na boki. Spróbuj użyć garnka o podobnej średnicy jak wyrośnięty bochenek. Odkręć od niego wszystkie plastikowe elementy (np element służący do chwytania pokrywki), przykryj pokrywką i wsadź do piekarnika (na tę okoliczność możesz przenieść wyrastający bochenek do innego ciepłego miejsca (na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika). Rozgrzej piekarnik do 250 stopni z garnkiem w środku. Po upływie pół godziny, wyjmij ostrożnie garnek, koniecznie używając materiałowych rękawic, lub innych ochronek aby się nie poparzyć. Podnieś pokrywkę, delikatnie podnieś szmatkę z wyrośniętym chlebem i powoli, nad samym dnem garnka, zsuń go do garnka. Przykryj pokrywką i wsadź garnek z powrotem do piekarnika. Piecz przez ok. 30 minut a następnie ostrożnie podnieś pokrywkę (używając rękawic ochronnych) i piecz jeszcze przez 10- 15 minut, aż skórka zbrązowieje. Wyjmij bochenek z garnka i krój po ostudzeniu.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Jacek 20 lipca 2024 o 18:02

    Dzień dobry, a czy testowała Pani chleb mieszany np., pszenno-żytni na zakwasie i drożdżach w wersji szybkiej i wolnej (wyrastanie całą noc) ? Oczywiście pieczenie w garze.
    Pozdrawiam
    Jacek

    • Małgosia 20 lipca 2024 o 18:53

      Zdarzało mi się nieraz dodawać szczyptę drożdży do ciasta z zakwasem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w takiej sytuacji to drożdże przejmują rolę substancji spulchniającej ciasto, co dla niektórych może być problemem. No i trzeba też uważać, bo takie ciasto w sprzyjających warunkach naprawdę łatwo przegarować.

  • Marek 25 marca 2017 o 02:06

    Witam 🙂
    Dlaczego nie ma przepisu na chleb pszenny pieczony w zeliwnym garnku na tej stronie? Jakis problem techniczny? Prosze to sprawdzic, poniewaz jestem zainteresowny przepisem na ten chleb.

    Dziekuje i z powazaniem,
    Marek

  • Greg 13 stycznia 2017 o 23:05

    Na stronie nie wyświetla się przepis. Gdzie można go znaleźć?

  • Gajowczyk 12 czerwca 2014 o 13:45

    Proszę, podaj jednak wysokość garnka w cm 🙂 zastanawiam się nad kupnem

    • Śliwka 23 czerwca 2014 o 22:49

      Nie mam go niestety przy sobie, ale miał mniej więcej 15-20 cm wysokości:) Pozdrawiam

  • Andrzej 5 marca 2014 o 13:01

    Witam

    mam pytanie 🙂 na dokładnie tą ilość ciasta jaką średnice i wysokość ma żeliwny garnek, który stosujesz.

    Pozdrawiam serdecznie

    • Śliwka 13 marca 2014 o 23:52

      Mam kilka garnków i stosuje je w zależności od wielkości bochenka. Stosuję się do zasady, że zawsze garnek musi być nieco mniejszy niż bochenek, dzięki temu chleb nie rozleje się na boki, a urośnie do góry:) Pozdrawiam

    • Śliwka 17 marca 2014 o 21:36

      Stosuję różne garnki, w zależności od wielkości wyrośniętego chleba. Zwykle staram się dobrać taki, który ma nieco mniejszą średnicę niż chleb, aby chleb wyrósł do góry, nie na boki. Moje garnki mają mniej więcej średnicę 22-25 cm. Pozdrawiam!

  • Magdalena 12 maja 2013 o 12:13

    Witam, a jakbym chciała uzyć świeżych drożdzy to w jakich proporcjach mniej więcej mogłabym to zrobić do upieczenia chleba w garnku???

    • Śliwka 13 maja 2013 o 09:56

      1 łyzeczka suszonych drozdzy to ok 12 g drozdzy swiezych. Prosze wiec uzyc ok 8 g drozdzy swiezych, pamietajac aby wczesniej rozpuscic je w cieplej wodzie. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej