Przepis

przygotowywanie zaczynu
360 min
przygotowywanie zaczynu
1. Przygotowujemy zaczyn na chleb orzechowy na zakwasie pszennym. 100 g mąki pszennej razowej mieszamy z zakwasem pszennym i 100 ml wody. Przykrywamy i odstawiamy na 6-8 godzin w ciepłym miejscu.
pierwsze wyrastanie
40 min
pierwsze wyrastanie
2. Wyrośnięty zaczyn na chleb orzechowy mieszamy z pozostałymi składnikami - na razie bez orzechów i soli. Gdy składniki się połączą, odstawiamy pod przykryciem na 30-40 minut.
drugie wyrastanie
180 min
drugie wyrastanie
3. Do wyrośniętego ciasta na chleb dodajemy sól oraz orzechy i zagniatamy elastyczne ciasto. Odstawiamy na około 2-2,5 godziny do drugiego wyrośnięcia. W czasie wyrastania składamy ciasto jak kopertę raz lub dwa razy w zależności od siły siatki glutenowej.
trzecie wyrastanie
120 min
trzecie wyrastanie
4. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószoną mąką stolnicę i formujemy bochenek o dowolnym kształcie. Odstawiamy do wyrośnięcia w koszyku na chleb lub w podłużnej foremce, wyłożonej czystą ściereczką na około 2 godziny. Chleb przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce w temperaturze pokojowej.
pieczenie
35 min
pieczenie
5. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 250 stopni. Pieczemy chleb w 250 stopniach przez 15-20 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez kolejne 20 minut lub do uzyskania odpowiedniego stopnia wypieczenia. Bochenek studzimy na kratce kuchennej.
Pasta z fasoli z jabłkiem i cebulą
Lubisz oryginalne, pełne smaku przekąski? SmakoWita pasta z ziaren fasoli z cebulą i jabłkiem sprawdzi się idealnie.
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej