Mam dzisiaj nie lada gratkę dla tych z was, którzy uwielbiają mokry miąższ w chlebie. Taki typowy mięsisty, wilgotny miąższ, jakim charakteryzują się prawdziwe chleby na zakwasie. Bo ten nie dość, że jest robiony jedynie na zakwasie, to jeszcze na mące orkiszowej i ziemniakach. Czyli właściwie miąższ zaatakowałam z każdej strony, aby stworzyć coś idealnie mokrego.
W moim domu chleby na ziemniakach cieszą się wielką popularnością. Bo się po prostu nie starzeją. Jeśli nie macie takiej ilości domowników, aby skończyć bochenek w dwa dni, to jest pomysł dla was (chyba, że i tak skończycie go w dwa dni z łakomstwa, ale za to nie odpowiadam). I naprawdę wiem co mówię. Ostatni jaki zrobiłam leżał sobie spokojnie w chlebaku przez bity tydzień i wciąż smakował jakby dopiero co ostygł po wyjęciu z piekarnika.
Jest jedna rzecz, o której warto pamiętać stosując poniższy przepis na chleb orkiszowy z ziemniakami. Aby uzyskać dobry efekt, a nie zakalec, trzeba temu bochenkowi dać dobrze wystygnąć. Ja zostawiłam go wręcz na całą noc na wyjętej z piekarnika kratce.
witam 🙂 czy można użyć do przepisu dwóch rodzajów mąki? Mam orkiszową typ 500 i pszenną pełnoziarnistą.
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Można tak zrobić, ale mogą się trochę pomieszać proporcje wody
Witam! Upiekłam chleb, ale nie wiem czy dobrze wyszedł… Czytałam, że miąższ ma być wilgotny, ale mój wyszedł tak bardzo wilgotny i gumowy, że ciężko go pokroić (nóż przykleja się do miąższu). Trochę się boję, że po prostu się nie dopiekł.
(robiłam na zakwasie orkiszowym zamiast pszennego).
Czy można użyć mąkę orkiszową razową typ 2000?
Akurat w przypadku tego przepisu nie bardzo, bo mąką razowa zachowuje się inaczej niż jasna i tutaj cały przepis trzeba by zmienić, ale np. ten można modyfikować https://smakowitychleb.pl/prosty-chleb-orkiszowy-na-zakwasie/ i dodać do niego powiedzmy 150 g ziemniaków 🙂
A czy zakwas pszenny mozna zastapic zakwasem zytnim w tym przepisie?
Tak, można śmiało zastąpić zakwasem żytnim, proporcje bez zmian 🙂
A skąd wziąć zakwas przenny
Instrukcję jak go zrobić można znaleźć pod tym linkiem: https://smakowitychleb.pl/zakwas-pszenny-krok-po-kroku/
Pozdrawiam!
Mam tylko jedno pytanie:
Jakiego użyć papieru do pieczenia jeśli wszystkie które widziałam mają ograniczenie w temp. pieczenia 220″?
O! nie zwróciłam uwagi, że papiery mają ograniczenia:)
Nigdy na to nie zwracam uwagi i nie miałam z tym problemów, więc proszę się nie przejmować.
Pozdrawiam:)
A ja miałam i u mnie dymił i śmierdział przy 220 stopniach. 🙂
Z tego też powodu kupiłam dwie formy silokonowe, ale w nich znowu chleb rozchodzi się strasznie na boki, w ogóle kształtu nie trzymają. Widziałam na jakichś zdjęciach tu na blogu silikonową formę, jaskrawo zieloną, więc mam pytanie do autorek, czy to normalne, że forma w ogóle nie trzyma kształtu, czy te moje są jakieś lewe… Wsadzam ciasto do dwóch, ale i tak wychodzi rozpłaszczony dziwoląg, no i trzeba go wyjmować pod koniec, żeby boki nie były zupełnie blade. Choć i tak lepsze to imho od papieru, bo u mnie zawsze się krzyklejał i go potem z chlebem musiałam jeść, bo nie miałam cierpliwości, żeby bawić się w odrywanie tych wszystkich małych kawałeczków po upieczeniu.
A na przepis kliknęłam dzięki pięknej fotce, chlebek jak z obrazka, ach te dziurki!!
Używałam kilka razy silikonowej formy, ale właśnie nie podobał mi się kształt, moim zdaniem do wypieków chlebowych średnio się nadaje.
Mam swój ulubiony pergamin, który się nie dymi, nie zmienia koloru i nie śmierdzi. A smaruje zawsze delikatnie formę tłuszczem i potem wewnątrz jeszcze papier przed przełożeniem ciasta. Dzięki temu papier nigdy nie przykleja się do chleba.