Przepis

przygotowywanie zaczynu
480 min
przygotowywanie zaczynu
1.Składniki na zaczyn pomieszaj w miseczce. Odstaw na ok. 6-8 godzin pod przykryciem folii aluminiowej.Po upływie czasu leżakowania zaczynu powinien on być lekko spieniony i bąbelkować. Upiecz główkę czosnku aż zrobi się miękki. Z każdego ząbka wyciśnij czosnek do miski, odkładając skórkę.
wyrabianie
5 min
wyrabianie
2.W dużej misce pomieszaj zaczyn, mąki, sól, czosnek, zioła i powoli zacznij dolewać wodę. Dolewaj i zagniataj ciasto aż osiągnie jednolitą konsystencję.
wyrastanie
480 min
wyrastanie
3.Ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia 20 centymetrowej foremki. Uklep w foremce, przykryj materiałową szmatką i odstaw na co najmniej 8 godzin (najlepiej po prostu odstawić na noc).
pieczenie
45 min
pieczenie
4.Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw ciasto i piecz ok. 45 minut. Wyjmij z formy i z papieru. Ostudź.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Kasia 28 kwietnia 2014 o 19:33

    Hej Śliwko (; Bardzo apetyczny ten przepis i bardzo bym chciała upiec taki chleb, ale mam w domu mąkę orkiszową typ 650 (?) coś koło tego w każdym razie oraz mąkę pszenną do pieczenia chleba razową. Aha no i zakwas żytni. Czy jak użyję tych składników to jest szansa, że coś mi z tego wyjdzie? Pozdrawiam 😀

    • Śliwka 28 kwietnia 2014 o 20:29

      Hej:)
      Jeśli chodzi o zmianę mąki orkiszowej typ 500 na mąkę orkiszową typ 650 to nie ma żadnych przeciwwskazań. Te mąki mają bardzo podobne właściwości. Natomiast zamiana mąki pszennej chlebowej na razową i zakwasu pszennego na żytni sprawi, że ten chleb już będzie zupełnie inny. Ogólnie raczej sprawdza się zasada (od której oczywiście, eksperymentując można zrobić odstępstwa), że zakwas żytni lepiej współgra z mąką żytnią, dlatego jeśli nie ma możliwości użycia zakwasu pszennego, lepiej postawić na jakiś chleb żytni. Polecam nasze przepisy z mąką żytnią, które można znaleźć na przykład tu: https://smakowitychleb.pl/kategoria/maka-zytnia/
      Część z nich jest właśnie na zakwasie żytnim.
      I oczywiście, trzymając się proporcji jednego z tych bochenków, można spokojnie dodać pieczony czosnek i zioła.

      Pozdrawiam:)

  • dzisiaj 11 stycznia 2014 o 15:03

    Droga Śliwko, doskonały przepis za kt. dziękuję:-). Ps. Nasze polskie Święto Zmarłych a nie jakiś tam obcy i gułpi „halowen”:-(

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej