Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Połącz ze sobą (najlepiej w misce, albo na stolnicy) mąkę, sól, drożdże i czosnek. Dokładnie pomieszaj. Ugotuj ziemniaki z 2 łyżeczkami soli, tak aby bardzo zmiękły. Odcedź i rozgnieć widelcem na puree. Odstaw do ostygnięcia. Gdy ostygną, dodaj je do wcześniej pomieszanych suchych składników i rozpocznij zagniatanie ciasta. Powoli dodawaj ciepłą wodę i zagniataj ciasto aż stanie się elastyczne. Zagniataj jeszcze przez kilka minut, aby napowietrzyć ciasto.
wyrastanie
90 min
wyrastanie
2. Wsadź ciasto do miski i przykryj miskę folią aluminiową. Odstaw w ciepłe miejsce (na przykład obok lekko rozgrzanego palnika) na ok. 1,5 godziny, aby podwoiło objętość.
drugie wyrastanie
60 min
drugie wyrastanie
3. Wyjmij ciasto, uformuj z niego bochenek (ja uformowałam lekko jajowaty, ale nie ma przeszkód, aby uformować inny kształt). Ułóż bochenek na wyłożonej papierem do pieczenia blasze od piekarnika. Odstaw ponownie w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę.
pieczenie
30 min
pieczenie
4. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 220 stopni. Gdy chleb wyrośnie, wsadź go do piekarnika i piecz aż bochenek zrobi się brązowy z zewnątrz, a po wsadzeniu w niego wykałaczki, nie przyklei się do niej ciasto.
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe, to rozkosz prosto z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej