Przepis

przygotowywanie składników
30 min
przygotowywanie składników
1. Dynię obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Wrzucamy do rondelka, zalewamy mniej więcej 150-200 ml wody, dodajemy szczyptę soli i gotujemy na małym ogniu, aż dynia zmięknie (ok. 10-15 minut). Ugotowaną studzimy. Kaszę jaglaną wsypujemy na sito i płuczemy zimną wodą. Wsypujemy do szklanki, aby sprawdzić dokąd sięga, a ilość tą mnożymy razy dwa wypełniając wodą. Czyli gotujemy kaszę w stosunku do wody 1:2. Kaszę gotujemy na małym ogniu, od momentu zagotowania wody przez 7-15 minut, aż będzie miękka (wszystko zależy od jej grubości). Ugotowana kasz powinna wchłonąć płyn. Chwilę ją studzimy, a następnie dodajemy 200 ml letniej wody i mieszamy.
wyrabianie
4 min
wyrabianie
2. Do misy wsypujemy mąki. Dodajemy zakwas, kawałki ugotowanej dyni, sól oraz cukier. Powoli wlewamy wodę z kaszą i mieszamy całość ręcznie lub drewnianą łyżką do połączenia składników.
wyrastanie
180 min
wyrastanie
3. Ciasto będzie dosyć gęste i lepkie. Zostawiamy je w przykrytej ściereczką misie na 3 godziny.
drugie wyrastanie
120 min
drugie wyrastanie
4. Następnie przekładamy ciasto do formy wyłożonej papierem od pieczenia (lub posmarowanej olejem i obsypanej mąką/otrębami). Przykrywamy, stawiamy w ciepłym miejscu i stawiamy w ciepłym miejscu na kolejne 2 godziny.
pieczenie
35 min
pieczenie
5. Piekarnik rozgrzewamy z termoobiegiem do 250 stopni. Na dnie piekarnika stawiamy miseczkę z kostkami lodu. Wkładamy formę i pieczemy 10 minut. Wyłączamy termoobieg, ustawiamy pieczenie góra-dół oraz temperaturę 200 stopni. Chleb pieczemy przez 30-35 minut. Upieczony wyciągamy z formy i studzimy.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Dorota 17 grudnia 2018 o 11:58

    Dziękuję za wszystkie Pani pomysły i inspiracje, często z nich korzystam. Kupiłam ostatnio mąkę jaglana i chciałabym się zapytać czy mogę ją użyć zamiast kaszy jaglanej? Jeżeli tak, to czy w takiej samej ilości jak kaszy? To pytanie ogólne, do wszystkich przepisów z kaszą, nie tylko tego ? z góry dziękuję za odpowiedź

    • Tosia 18 grudnia 2018 o 00:23

      Hm, w takim wypadku będzie trzeba zmienić ilość wody, bo kasza jest wilgotna, mąka sucha, to zupełnie inna historia dla ciasta. Skomplikowana modyfikacja. Raczej bym dodawała zamiast np. 100 g mąki pszennej czy żytniej to jaglaną niż zamiast kaszy.

  • iwona 23 kwietnia 2014 o 15:02

    Dzięki wielkie 🙂 „Obstawiałam”150ml ale zostanę przy Twoich zaproponowanych 100 ml 🙂 Będę paskudna i jeszcze podrążę: mam nową fajna blachę, dużą tak na oko 25 na 35 cm. Mam nieśmiałą koncepcję by wypróbować ten przepis w wariancie składniki razy 4 – ot, duży bochen raz, a dobrze. No i tutaj powstaje pytanie, ile czasu piec taki duży chleb aby uniknąć efektu „kluchy” wewnątrz, zwłaszcza biorąc pod uwagę dużą ilość kaszy, no i sprawić, by był całkowicie dopieczony.

    • Tosia 24 kwietnia 2014 o 08:27

      Niestety Pani nie odpowiem, gdy piekę więcej chlebów, wolę upiec 4 osobne i chrupiące bochenki niż jedną dużą blachę bezkształtnego chleba, dlatego napiszę wprost, że pomysł mi się nie podoba.
      Proszę też pamiętać o tym, że nawet chleby na zakwasie, każdego dnia smakują inaczej i mimo wszystko tracą na świeżości.
      Piekąc chleb w tak dużej blasze pewnie bym wydłużyła czas o np. 20 minut, ale czy więcej? Tego nie wiem, kontrolowałabym sprawę na bieżąco, wbijając patyczek w chleb. Jeśli się Pani zdecyduje, proszę dać znać czy się udało.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂

  • iwona 23 kwietnia 2014 o 08:41

    Dzięki za odpowiedź! Mam w końcu piekarnik więc zaczynam hodować zakwas 😉 Będę z pewnością robić wariant z kaszą w ilości 100g + 150g = 250g kaszy. Dręczy mnie pytanie o ilość wody: jako że nie będzie w przepisie wodnistej dyni, to jaką ilością wody zalać te ugotowaną (z wchłoniętą wodą) kaszę tak by konsystencja ciasta była prawidłowa?

    • Tosia 23 kwietnia 2014 o 13:51

      Myślę, że może to być nawet 100 ml wody więcej, proponuję przy stopniowym wlewaniu letniej wody i wyrabianiu ciasta, kontrolować konsystencję i posłuchać intuicji 🙂 Przy tego typu modyfikacjach ważniejsza jest konsystencja ciasta.
      Pozdrawiam i powodzenia!

  • Iwona 22 listopada 2013 o 14:08

    Bardzo intrygujący przepis… Mam takie pytanka: czy te 100g kaszy jaglanej to 100g suchej czy też 100g po ugotowaniu?
    I czy jest możliwość zwiększenia ilości kaszy w tym przepisie (np. zamiast dyni lub mąki z cieciorki)? Krótko mówiąc, ile maksymalnie tej jaglanki można władować do tego chleba bez ryzyka, że nie wyjdzie?

    • Tosia 22 listopada 2013 o 17:17

      Chodziło o 100 g kaszy jaglanej suchej, w dalszej części jest zaznaczone jak ją gotowałam 🙂
      Ilość kaszy można zwiększyć o jakiej 150 g, rezygnując już raczej przy tym z dyni. Zastąpić się mąki z cieciorki kaszą nie da, bo potrzebna jest też odpowiednia ilość suchych składników, aby konsystencja ciasta była odpowiednia.
      Mąkę z cieciorki można za to zastąpić pszenną, pszenną pełnoziarnistą, czy gryczaną.
      Pozdrawiam 🙂

  • Dorotha 10 października 2013 o 11:45

    Mam jeszcze muss z pieczonej dyni – chcialabym go uzyc w tym przepisie. Ile powinnam go odmierzyc?

    • Tosia 10 października 2013 o 12:13

      Mniej więcej 200 g musu, jak będzie 180 g, czy 220 g to też się uda, jeśli będzie Pani kontrolowała konsystencję ciasta według wskazówek przepisu.
      Powodzenia i smacznego!

  • Tomasz 16 września 2013 o 22:06

    Jutro będę robił ten chleb.
    Moja dynia z działki miała 20 kg. Był mus antonówka+dynia, była zupa z dyni no i będzie chleb dyniowy. Szukam wciąż sposobów aby swoim pociechom dawać kaszę jaglaną, spróbuję w chlebie. Podwójne dzięki (za dynię i jaglaną).

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej