Bułeczki z przedziałkiem – chrupiące cuda z własnego pieca
Czy marzyliście kiedyś o tym, aby wasze domowe wypieki mogły konkurować z tymi z najlepszych piekarni? Przepis na bułeczki z przedziałkiem, który dzisiaj Wam zaproponuję, pozwoli osiągnąć efekt godny profesjonalisty, nie opuszczając przy tym własnej kuchni. Znane ze swojej puszystości i charakterystycznego kształtu, bułeczki te stanowią idealny składnik zarówno porannego śniadania, jak i wieczornej kolacji.
Tajemnica idealnych bułek
Odpowiednio przygotujcie ciasto. To, co czyni bułeczki wyjątkowymi – to miękkość i puszystość, której nie osiągniemy bez właściwej techniki. Warto również pamiętać o odpowiednim nawilżeniu ciasta, ma to znaczący wpływ na końcowy efekt. W przepisie użyłam mąki pszennej 650, pamiętajcie, że jej użycie spowoduje, że ciasto będzie gęste. Jeśli w trakcie wyrabiania będziecie mieć wrażenie, że ciasto jest za suche, możecie dodać do niego odrobinę mleka. Kolejnym ważnym krokiem jest formowanie bułeczek i drugie wyrastanie, które decyduje o ostatecznym kształcie i charakterystycznym przedziałku.
Świeżość, która robi różnicę: drożdże w bułeczkach
Pamiętajcie, że ze świeżych drożdży warto przygotować wcześniej zaczyn (rozczyn drożdżowy). Samo przygotowanie jest bardzo proste i gwarantuje aktywację drożdży, a wymaga zaledwie 5-15 minut więcej niż użycie drożdży suszonych. Jeśli dodatkowo chcecie wiedzieć więcej, jak pobudzić drożdże do pracy i mieć lepsze ciasto zajrzyj do poradnika Smakowitego Chleba „Jak zrobić zaczyn drożdżowy?”.
Napiszcie jak udały się Wasze bułeczki z przedziałkiem
Czy próbowaliście już przygotować bułeczki z przedziałkiem w domu? Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii i doświadczeń związanych z tym przepisem.
Kiedy będziecie chcieli poszerzyć swój kulinarny repertuar – koniecznie wypróbujcie przepis na te niezwykle efektowne bułeczki kwiatki z twarogiem i szczypiorkiem. Jeśli szukacie czegoś wyjątkowego, to spróbujcie upiec przytulone bułeczki z fetą. Jestem pewna, że zachwycą Was nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim smakiem! 🙂
Podzielcie się swoimi przemyśleniami, sukcesami, a może nawet wpadkami, jeśli takie się Wam przytrafią. Wszyscy tutaj jesteśmy miłośnikami domowego pieczywa.
Super przepi😊 Zmieniłem tylko jedną rzecz, dałem 300ml mleka, a nie 270ml. Przy 270ml ciasto jest twarde i nie chce się łączyć. Bułeczki pyszne!
Super przepis. Smak bułek obłędny 😍
Smacznego 🙂
Przepis jest świetny i chciałabym go wypróbować, ale niestety syn nie może mleka.. czy mogę dać wodę zamiast mleka?
Super bułeczki. Następnym razem dodam tylko odrobinkę więcej mleka,bo ciasto wyszło mi troszkę za suche.
Bułeczki robiłam kilka razy. Wszystkim smakują.Ostatnio jednak spody wyszły pdpieczone i twarde,a wierzch blady. Co jest przyczyną?Dodam, że na dnie piekarnika stawiam keksówkę z wodą i zamiast masła daję 5 łyżek oleju. Temperatura około 200 stopni
Może źle ustawiła Pani piekarnik na grzałkę dolną? Zawsze pieczemy góra-dół, aby było równo 🙂
Bułeczki cudowne. Puszyste, pyszne i pachnące. Dziękuję za przepis i serdecznie pozdrawiam.
Anna
Bardzo smaczne ? Chętnych do degustacji nie brakowało.
Próbuję dziś pierwszy raz zobaczymy czy wyjdą
Trzymam kciuki 🙂
Witam, skrzywiłam ten przepis na wszelkie możliwe sposoby: mąka do chleba '3 ziarna’, przeterminowane drdrożdże, przegotowane mleko (zrezygnowałam z budyniu) ochłodzene wodą. .. Użyłam tego co miałam pod ręką mam teraz bułeczki cud (bo cud że wyszły?)
Serio są pyszne: 8 dużych sztuk z kardamonem który uwielbiam, może kiedyś je zrobię ściśle wg przepisu? ale póki co dziękuję za prosty przepis ma wiele mozliwości.
Bułeczki pycha!!! 🙂 Zagoszczą w naszym domu na zawsze , to juz 2 Pani przepis 🙂 pozdrawiam i dziękuję!
Pyszniutkie bułki, zrobiłam je w wersji kakaowej, bo na blogu o dziwo nie ma chyba przepisu na bułki z kakao. Mięciutkie i delikatne w środku, z chrupiącą skórką, mniam.
O! Takie komentarze to ja lubię, rzeczywiście nie ma, muszę to nadrobić 🙂
Pycha …. na pewno wrócę do waszej strony nie raz…. 🙂 bo są bardzo dobre przepisy 🙂
Cieszę się i pozdrawiam 🙂
Ja dla mnie rewelacja.. przypomniały mi się smaki z dzieciństwa gdy bułki nie były pompowane chemicznymi ulepszaczami.. a mleko pachniało krową 😉
Jestem pewien, że zagoszczą w naszym domu i zapuszczą korzenie.. nie powiem, że nie lubię eksperymentalnych wypieków ale.. żytni chleb i pszenna bułka to podstawa (przynajmniej dla mnie) 🙂
Za każdym razem mi wychodzą. Dziś dodałam do nich suszone pomidory ze słoiczka – smakują cudownie 🙂
Z suszonymi pomidorami musiały być przepyszne 🙂
Wczoraj wieczorem piekłam bułeczki wg przepisu. Są re-we-la-cyj-ne!!! W niczym nie przypominają tych dmuchańców za sklepu. Dziękuję za przepis. Pozdrawiam.
Czy takie bułeczki , lub inne np. kajzerki można zrobic na zakwasie. Czy jest jakakolwiek szansa żeby wyrosły tak jak te z przepisu (na drożdżach). Dopiero zaczynam bawic sie w piekarza, stąd może głupie pytanie
Trudno by było przerobić akurat ten przepis, aby wyszły z tego bułki na zakwasie. Na blogu jednak znajdują się już takie przepisy, więc zapewniam, że upieczenie bułek na zakwasie jest możliwe 🙂
Przepis jest super. Bułeczki piekę już drugi raz, dzisiaj dodałam do nich trochę mąki żytniej mam nadzieję, że wyjdą.
Może pojawić się problem z formowaniem bułeczek, ciasto z mąki żytniej robi się bardzo klejące. Jeśli jednak mąki żytniej będzie tylko trochę to powinno się udać.
Zamiast mąki żytniej polecałabym jednak w przypadku bułek poeksperymentować bardziej z mąką razową, polecam np. bułeczki pszenno-razowe https://smakowitychleb.pl/buleczki-pszenne-razowe/
Proszę autorkę o radę jak z takiego twardego ciasta uformowac zgrabne bułeczki. Moje wyszły kostropulce. 😉 Są pyszne ale zgadzam się z opiniami, że w tym przepisie jest zbyt mało płynu.
Widocznie w trakcie pisania przepisu musiałam się pomylić, już poprawiłam przepis. Na przyszłość, gdyby Pani chciała jeszcze skorzystać z przepisu, proszę dodać po prostu więcej płynu o 50-70 g, najlepiej kontrolować konsystencję ciasta i słuchać własnej intuicji 🙂
Pozdrawiam i przepraszam za kłopot.
Witam
Bułeczki bardzo dobre, ja dodałam trochę wiecej mleka i wyszły pyszne. Pozdrawiam
Bułeczki wyszły przepyszne ! Dodalam tylko 250ml mleka :- ) napewno będą często gościć na naszym stole 🙂
Zrobiłam, ale powtórki w tych proporcjach nie będzie… Gdyby były to moje pierwsze bułki w życiu to pewnie byłabym zachwycona, że w ogóle ma to kształt bułki, ale za długo piekę, żeby zachwycać się byle czym. Ktoś napisał, że za mało płynu w przepisie, ten ktoś miał i ma oczywiście rację, dałam od razu sporo więcej niż w przepisie, a i tak było za mało. Autorka zapewnia, że płynu wystarczająco, a ciasto jest elastyczne i lepkie, no ciekawe…., bo ja na zdjęciach autorki widzę, że ciasto jest baaaadzo suche, bułki nie formują się dobrze, są poszarpane i pozagniatane, z całą pewnością idealnie okrągłej bułki z tego ciasta się nie zrobi, autorce też się to nie udało.
Ma Pani prawo do swojej opinii, ale ja się z nią nie zgadzam. Ciasto nie wyszło suche, wręcz przeciwnie upieczone bułki były bardzo puszyste. Przy suchym cieście byłoby to raczej niemożliwe.
Każdy dolewa w inny sposób płyn do ciasta, robiąc to powoli składniki powinny się odpowiednio połączyć. Jeśli jest taka potrzeba, można dolać więcej, ale nie więcej niż 20-30 ml.
Ps. Chyba na tym polega urok domowych bułek, że nie muszą być idealnie okrągłe jak z fabryki.
A da radę przechowac przez noc ciasto i upiec rano?
Niestety odpisuję już teraz, więc pewnie podjęła Pani decyzję sama, ale na przyszłość uważam, że można tak zrobić z tym przepisem. Tylko, że w lodówce powinny być już uformowane bułeczki.
Pozdrawiam.
Dziękuje za podpowiedź! Dam znać czy wyszły dobre.
Mam w lodowce solone maslo, czy moge go uzyc a juz nie dodawac soli?
W takim wypadku proponuję użyć solonego masła i dodać do ciasta jedynie szczyptę soli. Pozdrawiam i powodzenia!
Udało się:):) Zrobiłam dzisiaj bułeczki i są pyszne. A w wagę na pewno zainwestujemy. Pozdrawiam:-)
Super, bardzo się cieszę, że dziś się udały 🙂
Ten przepis na ile jest bułek
„Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części” – czyli 8 bułek 🙂
Niestety. Bułki są białe i twarde. Piekłam je chyba 30min. Rozczyn wlałam cały od razu. Może musiałam stopniowo:) Czy masła naprawdę tylko 20g? A jak dobrze zmierzyć ile to jest 500g mąki? Nie mam niestety wagi kuchennej. Pozdrawiam:):)
500 g to pewnie mniej więcej 2 szklanki, albo po prostu pół opakowania kilogramowej mąki. Zachęcam do inwestycji w wagę kuchenną, swoją kupiłam za 30 złotych i nie rozstaję się z nią na krok.
Bardzo przydatny gadżet, który bardzo ułatwia proces powstawania chleba.
Pozdrawiam 🙂
500 g to 3 szkl każda waży ok 16-17dag
Właśnie zrobiłam kuleczki, ale ciasto jest twarde. Poza tym jest dużo suchej mąki. Jeszcze raz dobrze je pogniotłam. Zobaczymy.
Rozumiem, to nie wróży dobrze szczerze mówiąc. Ciasto wręcz przeciwne, powinno być bardziej lepkie i wilgotne niż twarde i suche. Musiały się zaburzyć proporcje.
Użyła Pani 15 g, czy 150g? Pytanie może się wydawać dziwne, ale to często popełniany błąd z pośpiechu, a wpływa potem na konsystencję ciasta. Wyraźnie tutaj brakuje też płynu.
Nie wiem czy mi wyrośnie. Może dałam za dużo mąki, bo ciasto nie za dobrze się połączyło i jest troszkę twarde. Na razie rośnie. Zobaczymy:):)
Ciasto powinno mieć formę elastycznej kuli. Jeśli jest twarde i się nie połączyło, oznacza to, że w cieście jest za mało płynu. Nie widzę go, więc może nie jest tak źle i jeszcze urośnie.
Powodzenia 🙂
Ja spróbuję:) Nie ukrywam, że nigdy nie piekłam ani bułeczek, ani pieczywa. Jak zrobimy dam znać:):)
Bułeczki pierwsza klasa. Moja cała rodzinka je uwielbia. POLECAM 🙂
O rany… już wiem! 🙂 dodałam 150 gr drożdży… 🙂 🙂 🙂 cudne! Dobra! Piekę jeszcze raz!
Takie miałam właśnie podejrzenia, że zaburzyły się proporcje, ale nie zdążyłam odpisać 🙂 Mam nadzieję, że teraz już wyjdą z tego świetne bułeczki.
Pozdrawiam 🙂
Ojej… a mi coś chyba nie wyszło… nie wyrosły za dobrze… może za mało wyrabiałam ciasto? [robiłam to ręcznie, bo mikserem jakby nie chiały się połączyć składniki]. A teraz, po upieczeniu, strasznie pachną drożdżami… 🙁 coś zrobiłam nie tak?
jaki przelicznik na drozdze instant?
7 g suszonych drożdży instant, czyli 1 opakowanie.
Bardzo smaczne bułki. Dzięki za przepis.
Cieszę się, smacznego!
Bułeczki wyszły pyszne, po prostu idealne. Przepis super.
SUper!
Pycha !! Wszystko się udało polecam…. !
Bardzo się cieszę, że w praktyce przepis okazał się dobry 🙂
Ja rozumiem, że sponsor i trzeba przepisy z prędkością światła dodawać, ale dobrze by było je chociaż 2x przeczytać. A może dać komuś zrobić z przepisu wypiek przed publikacją?
Przy tych proporcjach – 500g mąki na 200g płynu ciasto nie wyjdzie dobre.
Witam,
Rozumiem co Pan ma na myśli i że wiele przepisów w Internecie jest niesprawdzona i byle jaka, ale w przypadku tych bułeczek tak nie było. To nie jest błąd, dodatkowym płynem jest tu jeszcze roztopione masło.
Przy stopniowym dolewaniu płynu do mąki z rozczynem i przy cierpliwym wyrabianiu ciasta, składniki się bardzo dobrze ze sobą połączyły. Dodatkowo z ciasta przyjemnie się formowało bułki.
Bułeczki po upieczeniu wyszły bardzo dobre i puszyste, nie zaszła w przepisie pomyłka.
Pozdrawiam.