Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Do miski przesiewamy mąkę. W rondelku łączymy wodę z mlekiem i podgrzewamy płyn, aż będzie letni. Do mąki dodajemy drożdże, cukier, sól i posiekany koperek. Powoli wlewamy podgrzane mleko i zaczynamy wyrabiać ciasto. Możemy to zrobić ręcznie lub mikserem.
pierwsze wyrastanie
60 min
pierwsze wyrastanie
2. Po kilku minutach wyrabiania ciasta (ok.6), osiągniemy formę elastycznej kuli. Przekładamy ją do miski posmarowanej oliwą, przykrywamy folią spożywczą i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
formowanie
4 min
formowanie
3. Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Formujemy wałek z ciasta. Nożyczkami dzielimy ciasto na 6 równych rombów i jedną mniejszą część (widoczne na zdjęciu). Z każdej części ciasta Formujemy jeden płatek. 6 przyszłych bułeczek łączymy ze sobą tworząc kwiatek (patrz zdjęcie). Z pozostałej części ciasta lepimy 5 małych kuleczek, z których robimy środek łączący płatki.
drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie
4. Tak przygotowany chlebek przekładamy na blaszkę wyłożoną pergaminem. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 30 minut.
pieczenie
20 min
pieczenie
5. Bułeczki pieczemy w 200 stopniach przez 20 minut.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • wiesława 16 sierpnia 2013 o 18:31

    Witam !!! Tosiu czy masz może przepis na bułeczki na proszku do pieczenia czyli bez drożdży,jeżeli masz coś takiego wypróbowane to proszę o niego pozdrawiam 🙂

  • Justyna 14 kwietnia 2013 o 12:44

    Szukałam dziś czegoś na śniadanie, czas był moim głównym wrogiem 🙂 Trochę kombinowałam, ciasto wyrastało w 40C w piekarniku, udało się skrócić czas o połowę, pózniej gotowe bułeczki w dodatkowym ciepełku, koniec końców – wyszły oooooobłędne 🙂
    Zaczęłam stosować metodę rozcierania drożdży w mące, zamiast powszechnego rozpuszczalna w mleku czy wodzie – każde ciasto drożdżowe już wychodzi :)))

    • Tosia 15 kwietnia 2013 o 11:35

      Rozcieranie drożdży w mące, robiąc wgłębienie i wlewając letni płyn jest również dobrą metodą aktywowania drożdży.
      Cieszę się, że mimo kombinowania z wyrastaniem, bułeczki się udały 🙂
      Pozdrawiam.

  • Ania 30 marca 2013 o 22:47

    właśnie robię 🙂
    ciekawe co wyjdzie ;] podziele się opinią ale wyglądają super ;]

  • Sabik 22 marca 2013 o 10:59

    Bardzo dobre:) Ale nie wiem dlaczego nie urosły mi do góry tylko na boki, pomimo tego w środku mają idealną konsystencję:)

    • Tosia 22 marca 2013 o 13:33

      Jeśli bułeczki pękają z boku, to często wina złego uformowania (ciasto warto zawinąć pod spód). Jeśli nie popękało, a jedynie ciasto rosło na bok, to być może było za krótko wyrabiane, lub w cieście znalazło się za dużo płynu. Ważna jest też temperatura wyrastania ciasta. Potrzebuje ono zdecydowanie ciepła. Cieszę się, że mimo wszystko smakowały 🙂

      • Sabik 22 marca 2013 o 15:16

        Dzięki za odp, nie popękały tylko urosły na boki. Upiekę je napewno jeszcze raz i zastosuję się do wskazówek 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej