Bułeczki ryżowe
Aby gotować nieprzeciętnie dobrze, nie można się bać eksperymentować ze smakami i technikami w kuchni. Czasem pomysł, który z pozoru wydaje się dziwaczny, okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dwa składniki, które na pierwszy rzut oka nie zapowiadają się na dobraną parę, mogą okazać się rewelacyjnym duetem.
Tak było z chlebem i ryżem, kiedy do wyrabianego ciasta chlebowego, dodałam ugotowany ryż, który został mi z obiadu. Ziarenka ryżu nie tylko wpłynęły na smak wypieku, ale także jego strukturę. A dodatek mąki ryżowej sprawił, że skórka chleba ryżowego wyszła cudownie chrupiąca.
Udane wypieki warto powtarzać, a ja nabrałam ochoty na ponowne połączenie ryżu z pieczywem. Tym razem jednak w formie bułeczek.
Przepisy z mąką ryżową
Jeśli lubicie wypieki z mąką ryżową, to przepis na chleb na zakwasie ryżowym (bezglutenowy) znajdziecie tutaj. Więcej przepisów na pieczywo z mąką ryżową (nie tylko bezglutenowych) jest tutaj , w tym drożdżowy chleb ryżowy (nie jest bezglutenowy) czy bułeczki ryżowe. Polecam też bułki tygrysie z mocno chrupiącą skórką przygotowaną na bazie pasty ryżowej.
Dziękuję! Dobrego dnia 🙂
Czy zakwas pszenny można zastąpić zakwasem żytnim? Czy mając jeden zakwas, można go używać „uniwersalnie’ po prostu jako zakwas?
Tak, zakwas pszenny można zastąpić zakwasem żytnim, proporcje w większości przepisów będą takie same. Zmienią się trochę właściwości zdrowotne, smak i może odrobinę konsystencją, ale jak najbardziej jeden zakwas można stosować uniwersalnie 🙂
A gdybym tak chciała zamiast drożdży użyć zakwasu, to ile gram zakwasu musiałabym dodać?
Taka modyfikacja z wypieku drożdżowego na bułeczki na zakwasie nie jest proste. Zmieniłoby się tu praktycznie wszystko.
Proponuję zatem zrobić inaczej i wprowadzić zmiany w tym przepisie https://smakowitychleb.pl/buleczki-pszenne-na-zakwasie-pszennym/, który z resztą już Pani próbowała 🙂
Zamiast 300 ml wody, dodałabym 100 g ugotowanego ryżu i ok. 200-250 ml wody, tak, aby konsystencja ciasta była podobna jak poprzednio.
Pozdrawiam serdecznie.
Super 🙂 bardzo dziękuję. Dziś spróbuję.
Powodzenia i czekam na relację!
Wyszły smacznie 🙂 dobre podałaś proporcje 🙂
Mam pytanie, 2 łyżeczki suszonych drożdży instant – ile to jest świeżych?
Bardzo proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam 🙂
2 łyżeczki drożdży instant to mniej więcej 10 g świeżych drożdży (proszę nie mylić ze 100g).
Drożdże należy pokruszyć, zalać ciepłym płynem (odjętym z proporcji podanych w przepisie), dodać łyżeczkę cukru, wymieszać i odstawić na kilka minut. Rozczyn następnie dodajemy do pozostałych składników i wyrabiamy ciasto.
Pozdrawiam 🙂
Tosiu, czy byłabyś w stanie przygotować przepis na bułeczki wykorzystujące gotowany ryż ale w wersji bezglutenowej?
Lubię zapiekany ryż, w postaci kuleczek… i myślę że ciekawie by wyglądał właśnie w bułeczkach, ale wszystkie moje próby przygotowania go z bezglutenowymi składnikami kończą się niejadalnym zakalcem 🙁
Czekam z niecierpliwością 🙂
Ok, postaram się za jakiś czas przygotować taki przepis. W chwili obecnej z wypieków bezglutenowych polecam bułeczki sojowe https://smakowitychleb.pl/buleczki-bezglutenowe-z-mlekiem-sojowym/
Myślę, że można też śmiało eksperymentować z tym przepisem, a zamiast mąki pszennej, wykorzystać kukurydzianą i ryżową.
Pozdrawiam 🙂