Bezglutenowy chleb śliwkowy przygotowałam na bazie mojego doswiadczenia w pieczeniu domowych bochenków. Nauczyłam się już, że kluczem do sukcesu w wypiekach bezglutenowych jest dodanie do ciasta czegoś, co nawilży wypiek i sprawi, że miąższ nie będzie taki zbity. To może być ryż i rozgniecione banany albo puree ziemniaczane.
Rozpoczął się sezon na śliwki, więc tym razem wykorzystałam domowe powidła śliwkowe, a wierzch chleba również ozdobiłam śliwkami.
Mąki bezglutenowe możecie wymieszać, jakie chcecie – u mnie przeważyła w cieście mąka gryczana, bo fajnie komponuje się ze śliwkami. Wykorzystałam też ziemniaczaną i jaglaną.
Jeśli szukacie więcej przepisów na pieczywo bezglutenowe zapraszam tutaj. Mogę polecić idealny przepis na chleb na zakwasie gryczanym (bezglutenowy) lub szybkie bezglutenowe podpłomyki, również w takiej wersji. A dla zaangażowanych domowych piekarzy mam przepis na bezglutenowy zakwas na bazie mąki gryczanej, czyli zakwas gryczany. A jeśli coś wymaga wyjaśnienia – pytajcie w komentarzach. Chętnie przeczytam, jak wyszły Wasze chleby?
Witam,
Czym można zastąpić powidła? 🙂
Np. rozgniecionym bananem 🙂
Hej 🙂 wyjdzie z mąki kukurydzianej i kokosowej?
Hej!
Powinien się udać 🙂
Ten chlebek tez wyszedł świetny ! Ładnie wyrósł i jest miękki w środku a co najważniejsze wydaje się ze się w ogóle nie kruszy !
Proszę pisać czy piec dany wypiek z termoobiegiem czy bez,góra-dól…itp.Czasami to jest bardzo ważne przy pieczeniu.
Pisałam już wielokrotnie na blogu, że pieczywo zawsze pieczemy metodą góra-dół, aby piekło się równo.
Termoobieg to po prostu 20 stopni więcej niż przy normalnym trybie, przy dłuższym pieczeniu wysusza wypieki, ale czasem przy chlebach na zakwasie warto podpiec na początku. Jeśli jednak termoobieg jest wskazany, to wyraźnie zaznaczam to w przepisie.
Wyśmienity chleb, po upieczeniu i wystudzeniu kroję na kromki. owijam w folię i i zamrażam, po wyjęciu z zamrażalnika np. dwie kromki na śniadanie wkładam do opiekacza i mam pyszne świeże, aromatyczne pieczywo w smaku identyczne jak chleb razowy glutenowy, który b. lubiłam. Nareszcie uwolniłam się od tego koszmarnego chleba różnych firm ze sklepów.
Super blog, serdecznie pozdrawiam
W przepisie jest podane 600 G dowolnych mąk bezglutenowych czy tzn ,ze dajemy po 200 G każdej z mąk?
To znaczy, że można dać 600 g jeden mąki bezglutenowej, dać po 200 g 3 różnych mąki bezglutenowych, albo wymieszać nawet jej 6 rodzajów po 100 gramów. Do wyboru, do koloru 🙂
W nawiasie to tylko przykład jakie mąki ja użyłam.
Ten chleb jest najlepszy. I uzależniający. Upieklam aby wypróbować, a teraz pieke regularnie. Pieke z tej porcji w dwóch keksowkach, wiec chlebek jest dosc płaski, ale za to łatwiej ukroic takie wąskie kromeczki. Pyszny z masłem, powidłami, żółtym serem. Bardzo, bardzo dziekuje za ten przepis.
Ciesze się, że tak się spodobał 🙂
A jeśli nie mam drożdży instant? Mogą być świeże? No i ile?
Mogą być świeże, zasada jest taka, że dajemy ich dwa raz więcej niż suszonych instant, czyli w tym przypadku 10 g (1/10 kostki). Ze świeżych drożdży trzeba oczywiście przygotować jeszcze rozczyn, aby pobudzić je do pracy.
Wygląda cudnie 🙂
Dzięki i zachęcam do upieczenia 🙂
Fajny chlebek 🙂 a macie może jakiś przepis na chlebek, ale tylko z mąk: jaglanej, ziemniaczanej i z cieciorki? Aha i bez drożdży, których niestety na razie nie mogę jeść? 🙁
Wszystkie bezglutenowe wypieki są tu: https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/
Mąki bezglutenowe można ze sobą łączyć dowolnie, trzeba się tylko trzymać proporcji ciasta.
Gorzej z drożdżami w wersji bezglutenowej, jeśli bez nich to pozostaje zakwas ryżowy, albo „chlebek czystoziarnisty”, w innym wypadku to już nie będzie niestety chleb.
Bez drożdży jest chleb z „kaszy gryczanej niepalonej”.Wpisz sobie w google to hasło ,znajdziesz tam kilka przepisów.Smacznego.
Chleb z kaszy również jest na blogu: https://smakowitychleb.pl/chleb-z-kaszy-bez-maki/ 🙂