Przepis

Przygotowanie zaczynu
120 min
Przygotowanie zaczynu

1. Przygotowujemy zaczyn. Do misy przesiewamy 100 g mąki pszennej typ 650 i 200 g mąki pszennej typ 550, mieszamy je z 1/2 łyżeczki drożdży. Wlewamy powoli 250 ml letniej wody i zaczynamy wyrabiać ciasto. Po 6 minutach przekładamy je do naoliwionej misy, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 2 godziny w ciepłe miejsce.

Wyrabianie ciasta
60 min
Wyrabianie ciasta

2. Wyrośnięty zaczyn, jeszcze w misce, lekko zagniatamy lub uderzamy pięścią. Dodajemy pozostałe składniki: wsypujemy mąkę, dodajemy pozostałe drożdże i sól. Wlewamy łyżkę oliwy i powoli zaczynami dolewać 220 ml letniej wody wyrabiając ciasto. Po 8 minutach przekładamy je do naoliwionej misy, przykrywamy folią spożywczą. Stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.

dzielenie ciasta
5 min
dzielenie ciasta

3. Ciasto na bagietkę francuską kładziemy na oprószonej mąką stolnicy. Chwilę je zagniatamy i dzielimy na 4 części.

formowanie
10 min
formowanie

4. Każdą z części wałkujemy na prostokątny, cienki placek i zawijamy jak roladę, tworząc przyszłą bagietkę.

drugie wyrastanie
90 min
drugie wyrastanie

5. Na blasze kładziemy ściereczkę, a na niej 4 przyszłej bagietki. Między każdą z nich robimy zakładkę ze ściereczki. Całość przykrywamy jeszcze jedną ściereczką. Blachę stawiamy w ciepłym miejscu, do wyrośnięcia na 1,5 godziny.

pieczenie
25 min
pieczenie

6. W piekarniku włączamy termoobieg i rozgrzewamy do temperatury 250 stopni. Na dole piekarnika umieszczamy miseczkę (ze stali nierdzewnej) z wodą. Wyrośnięte bagietki możemy naciąć ostrym nożem, a dalej przerzucamy je przy pomocy łopatki na blaszkę wyłożoną pergaminem/podsypaną kaszą manną lub bezpośrednio na kamień do pizzy. Pieczemy 3 minuty, otwieramy piekarnik, spryskujemy wierzch ciasta wodą i zamykamy drzwiczki. Pieczemy 7 minut. Następnie wyłączamy termoobieg, włączamy program pieczenia góra-dół. Temperaturę zmniejszamy do 200 stopni i dopiekamy bagietki przez 15 minut. Upieczone przekładamy na kuchenną kratkę, do ostudzenia.

Ocena czytelników: 3 z 7 ocen

Wasze komentarze

  • Anna 22 listopada 2024 o 19:24
    Ocena:

    Ciasto a potem uformowane bagietki ładnie wyrosły, ale po upieczeniu na zewnątrz skorupa, a w środku jak zwykły chleb 😏 Dodałabym co najmniej pół łyżeczki soli – na jednej łyżeczce, bagietka jest mdła/bez smaku.

    • Małgosia 23 listopada 2024 o 21:17

      Dziękuję za przesłaną opinię. Więcej soli pewnie nie zaszkodzi, szczególnie jest lubi się wyraziste smaki.

  • Monika 27 lipca 2024 o 12:55
    Ocena:

    Bagietki wyszły super!!! Pierwszy raz robiłam i strasznie się bałam, że nie wyjdą. Oczywiście nie wytrzymałam pełnego czasu wyrastania, ale udało się!!!

    • Małgosia 27 lipca 2024 o 16:31

      Podany czas wyrastania jest orientacyjny. Teraz jest bardzo ciepło, więc najwyraźniej wyrosły w punkt 🙂 Cieszę się, że się udało!

  • Sebastian 20 stycznia 2024 o 15:46
    Ocena:

    No niestety zrobiłem wg tego przepisu i bagietki wyszły słabe a przede wszystkim przepis zawiera błędy, zrobiłem bagietki wg innego przepisu i są rewelacyjne. A zdjęcia nie są chyba autorskie bo robiąc bagietki to mam porównanie co do wyglądu i smaku.

    • Małgosia 20 stycznia 2024 o 21:26

      Rozumiem, że coś mogło się nie udać, ale warto przeanalizować krok po kroku by znaleźć powód. To jeden z klasycznych przepisów i nie powinien sprawiać większych problemów. Zapewniam Pana, że bagietki na zdjęciach to bagietki upieczone wg tego przepisu.

  • Agnieszka 26 maja 2023 o 07:57

    Dzień dobry:) chcę dziś popełnić te bagietki. Mam pytanie czy zamiast mąki 650 mogę dodać orkiszową 750? Uda się?;) Wiem że będzie to zupełnie inna bagietka ale może takie połączenie będzie ok. Jeśli tak czy powinno być więcej wody? Pozdrawiam

    • Małgosia 26 maja 2023 o 10:35

      Uda się, bagietka będzie nieco cięższa, ale równie pyszna. Może zaistnieć konieczność dolania niewielkiej ilości wody, ale to jak zawsze, bo wiadomo, że mąki mają różną chłonność, nawet w obrębie tego samego rodzaju i typu.

    • normalny 23 listopada 2023 o 15:44

      Popełnić to można błąd, albo głupotę. Bagietki można zrobić, upiec itp.

      • Do „normalnego” 26 marca 2024 o 14:01
        Ocena:

        Cała wiadomość jest spójna, a wyraz popełnić jest typowym błędem telefonu, który czasami wrzuca nam niechciane wyrazy. Takze proszę otworzyć swój umysł i praktykować spojrzenie z innej perspektywy oraz uprzejmość 😘😊

  • KrystynaH. 2 maja 2023 o 13:37

    Jak , Ty Ewuniu, to wszystko dokładnie i logicznie tłumaczysz. Powinno udać się każdemu. Pozdrawiam.

  • jaś 30 grudnia 2022 o 20:24
    Ocena:

    Witam
    Coś mi się wydaje że zdjęcia są podrasowane za dużo siedzę w tym fachu.
    Pozdrawiam

    • Małgosia 31 grudnia 2022 o 10:14

      Chciałabym się z Panem zgodzić, ale niestety nie mogę. Osobiście upiekłam te bagietki i piekę je dość często w domu. Zapewniam, że zdjęcia przedstawiają prawdziwy wypiek – zarówno tu, jak i w przypadku innych przepisów.
      Pozdrawiam i życzę serdeczności!

  • Marcin 7 listopada 2022 o 20:30
    Ocena:

    4 razy robiłem z tego przepisu. Waga jubilerska, czasomierz z dokladoscią do minuty. Ciasto mokre. Lepi się do wałka, rąk, potem nie wyrasta. Cos tu jest nie tak…

    • Małgosia 8 listopada 2022 o 07:57

      Jeśli ciasto się lepi, najprawdopodobniej wymaga dłuższego lub bardziej energicznego wyrabiania (na mąkach różnych producentów czas może być różny). Możliwe też, że mąka mniej chłonie wodę (czasami różnice sięgają ponad 100g na przepis). Płyn zawsze dolewamy stopniowo, zgodnie z chłonnością mąki i/lub swoimi umiejętnościami wyrabiania. Czas podany w przepisie też jest orientacyjny i będzie ulegał zmianie w zależności od warunków panujących w naszym otoczeniu. Jeśli w końcowym etapie ciasto jest mokre, ciężkie i nie wyrasta, należy skrócić czas poprzednich fermentacji.

  • Katarzyna 25 sierpnia 2022 o 23:50

    Czy bagietki pieczemy na blasze razem z tymi ściereczkami przegradzającymi?

  • Robert 25 sierpnia 2022 o 10:40

    A czy można do przepisu wykorzystać świeże drożdze? Jeśli tak to ile gram?

  • Irena 15 marca 2022 o 12:39

    Czy dodajemy cały zaczyn czy tylko 470g? Bo z moich obliczeń wyszło 550g?

  • Maryś 25 maja 2021 o 16:12
    Ocena:

    Bardzo dobry przpis dziękuje

  • Marta 22 stycznia 2020 o 11:05

    Bagietki francuzkie 😋 właśnie wczoraj upieklam i myślę że będę korzystala z Pani przepisu. Mąż i dzieci zachwyceni 😋 do tego zrobiłam własne maselko czonek/pomidor susz. /kapary /oliwki. Niebo w gębie 😉 dziękuję. Pozdrawiam.

  • Ewelina 28 maja 2018 o 21:42

    Królowo! Dzięki Ci za dokładny przepis wraz z informacją jakie funkcje włączyć w piekarniku! Zawsze mi tego brakuje. Bagietki się właśnie pieką. Wyglądają i pachną obłędnie:)

  • magdalena 16 kwietnia 2018 o 12:14

    Czy w punkcie 2 w tej samej misce zaczyna. Uderzony pięścią + reszta składników?

  • Kamila 24 marca 2016 o 18:45

    Witam Tosiu!
    Tu Wasza wierna czytelniczka 🙂 Piekę z Wami już od dawna. Od jakiegoś czasu „chodzi” za mną bagietka.Kupiłam nawet foremkę/blaszkę do bagietek.Czy myślisz,że ciasto może od razu rosnąć w tych foremkach,czy lepiej na blasze,a potem je przełożyć?I drugie pytanie-mój piekarnik nie ma funkcji góra-dół,mam tylko termoobieg.Czy to spowoduje wyraźną różnicę?

    • Tosia 25 marca 2016 o 13:59

      Bardzo mi miło 🙂 A bloga już od roku prowadzę sama!
      Ciasto na bagietki najpierw powinno wyrastać w misie, a dopiero przy etapie formowanie użyłabym tej maty i następnie w niej piekła. Nie mam jednak doświadczenia z tym gadżetem, ja po prostu ustawiam wałeczki ze ściereczki między bagietkami i zawsze ta metoda się sprawa 🙂
      Jeśli chodzi o termoobieg to ma on po prostu o 20 stopni więcej niż klasyczny program góra-dół, wystarczy zmniejszyć temperaturę 🙂
      A z bagietek zdecydowanie bardziej polecam te na zaczynie poolish: https://smakowitychleb.pl/bagietki-na-zaczynie-poolish-wedlug-j-hamelmana/
      Przepis o którym rozmawiamy jest z początków bloga i w tamten jest zdecydowanie lepszy.
      Pozdrawiam 🙂

      • Kamila 25 marca 2016 o 14:26

        Cały czas byłam przekonana,że bloga nadal prowadzisz wspólnie ze Śliwką,bo czasem jak szukam tu inspiracji to trafiam na przepisy przez nią podpisane .A to widocznie muszą być starsze 🙂
        Ciasto rośnie właśnie w misie,potem przełożę je na tą sprytną foremkę do bagietek i zobaczę,czy się sprawdzi.A jeśli nie-to będę stosować Twoją metodę ściereczkową 🙂
        I kolejny raz na pewno wypróbuję przepis.który polecasz 🙂
        Wielkie dzięki za pomoc i spokojnych i wesołych świąt życzę!
        Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej