Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Pomieszaj ze sobą mąkę, drożdże, sól i anyż. Dodaj miód i zacznij zagniatać ciasto, powoli dolewając ciepłą wodę. Zagniataj i dolewaj wody aż ciasto osiągnie elastyczną konsystencję i będzie odchodzić od rąk. Od tego momentu zagniataj jeszcze przez 5 minut.
pierwsze wyrastanie
120 min
pierwsze wyrastanie
2. Na blaszce/tacce ułóż materiałową szmatkę. Oprósz ją mąką i połóż na niej uformowany bochenek. Przykryj bochenek rogami szmatki i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 2 godziny.
pieczenie
30 min
pieczenie
3. Na 30 minut przed upływem czasu wyrastania odkręć z żeliwnego garnka plastikowe elementy i wstaw go do piekarnika. Rozgrzej piekarnik do 250 stopni z garnkiem i pokrywką od garnka w środku. Po upływie tego czasu wyjmij ostrożnie garnek (używając rękawic), zdejmij pokrywkę i delikatnie zsuń bochenek ze szmatki do garnka. Przykryj pokrywką i wstaw garnek z powrotem do piekarnika. Piecz przez ok. 20 minut, po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę i piecz jeszcze ok. 10 minut aż skórka zbrązowieje. Ostrożnie wyjmij garnek, przechyl go do góry nogami aby wyjąć z niego chleb. Ostudź bochenek.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Sławek 31 stycznia 2013 o 14:58

    Moje doświadczenia z garnkiem żeliwnym są takie, że chleby w nim wypiekane mają bardzo twardą skórkę. Pięknie wyglądają ale strasznie trudno się je kroi. Nie wiem czy ja robię coś źle ale na razie z trzech chlebów wypieczonych w garnku wszystkie miały taką twardą skorkę.

    Przy okazji mam też drugie pytanie. Ostatnio dwa razy mi się zdarzyło, że chleb pieczony na zakwasie mi sie rozwartstwił w czasie pieczenia. To znaczy wyrastał spokojnie ale jak go wrzuciłem na blachę bądź do garnka to górna część chleba wystrzeliła dość szybko w górę i częściowo oddzielila się od dolnej. Za pierwszym razem myślałem, że to kwestia niewłaściwego drugiego wyrabiania chleba (przy zagniataniu w bochenek). Ale przy drugim razie już bardzo uważałem jak formuje chleb a efekt był identyczny. Oczywiście na smak chleba to rozwarstwienie nie wpływa ale na wygląd i łatwość krojenia już tak. Zastanawiam się czy to może nie jest kwestia tego, że zakwas mi się zrobił za mocny (ma około 4 miesięcy) bo wcześniej takiego problemu nie miałem. Może powinienem go dodawać mniej a chleb powinien dłużej wyrastać. Przyjaciółka doradziła mi też żeby jednak dodawać odrobinę drożdzy to wtedy wyrastanie będzie bardziej jednostajne. Jakaś podpowiedź?

    • Jan 6 stycznia 2014 o 02:49

      >> Moje doświadczenia z garnkiem żeliwnym są takie, że chleby w nim wypiekane mają bardzo twardą skórkę.

      Poeksperymentuj. Nie przykrywaj pokrywka garnka lub tez odkryj go na jakiś czas. Koniecznie zwiększ wilgotność piekarnika w czasie pieczenia. Możesz też okryć po pieczeniu chleb mokra ściereczką. Sprawdź jakość zakwasu (z drożdżami też tak bywa). Jest też możliwe, że po prostu masz kiepski przepis na ten rodzaj pieczenia

      >> Przy okazji mam też drugie pytanie. Ostatnio dwa razy mi się zdarzyło, że chleb pieczony na zakwasie mi sie rozwartstwił w czasie pieczenia. To znaczy wyrastał spokojnie ale jak go wrzuciłem na blachę bądź do garnka to górna część chleba wystrzeliła dość szybko w górę i częściowo oddzielila się od dolnej. Za pierwszym razem myślałem, że to kwestia niewłaściwego drugiego wyrabiania chleba (przy zagniataniu w bochenek). Ale przy drugim razie już bardzo uważałem jak formuje chleb a efekt był identyczny.

      Jest spore prawdopodobieństwo, że nie zadbałeś o temperaturę w czasie całego procesu. Może być też kwestia złego zwijania ciasta. Nie tylko wyrabianie ma wpływ.

      >> Zastanawiam się czy to może nie jest kwestia tego, że zakwas mi się zrobił za mocny (ma około 4 miesięcy) bo wcześniej takiego problemu nie miałem. Może powinienem go dodawać mniej a chleb powinien dłużej wyrastać.

      Na podstawie tego co piszesz rozumiem, że zaczynasz swoją drogę z pieczeniem chleba.
      Zakwas im starszy tym lepszy. Wiek zakwasu liczy się w latach 🙂 Oczywiście zakładam, że o niego dobrze dbasz. W końcu to miliony malutkich stworzonek.
      Sensownie jest też – o ile poważnie podchodzisz do tak szlachetnego zajęcia – abyś kupił sobie porządny podręcznik dla piekarzy i to najlepiej zawodowy. Kilka na naszym rynku już jest i to bardzo profesjonalnych i w sensownej cenie.

      >> Przyjaciółka doradziła mi też żeby jednak dodawać odrobinę drożdzy to wtedy wyrastanie będzie bardziej jednostajne. Jakaś podpowiedź?

      Można tylko w jakim celu? Skoro masz ambicje robić chleb żytni na zakwasie to lepiej chyba doskonalić wiedzę i technologię a nie mieszać…

      Powodzenia

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej