Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąki wsypujemy do misy, dodajemy drożdże, sól, serek wiejski i posiekany koperek. Stopniowo wlewamy wodę z oliwą i zaczynamy wyrabiać ciasto ręcznie lub mikserem.
wyrastanie
120 min
wyrastanie
2. Po ok. 5 minutach przekładamy ciasto do keksówki (10x22cm) wysmarowanej oliwą i obsypanej bułką tartą lub wyłożoną pergaminem. Wierzch ciasta wyrównujemy wilgotną od wody dłonią. Formę przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 2 godziny w ciepłym miejscu.
pieczenie
35 min
pieczenie
3. Formę z chlebem wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 35 minut w 190 stopniach. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Paula 5 maja 2016 o 15:42

    Uff… Całe szczęście, że nasza kuchnia nie jest zbyt ciepła (17 stopni) więc chlebuś urósł tylko trochę, rano poszedł do piekarnika i się upiekł 🙂 jeszcze go nie próbowałam ale mam nadzieję, że będzie pyszny 🙂 zresztą jak pozostałe wypieki z Waszej strony 😀 poraz kolejny dziękuję, a na przyszłość zapamiętam poradę 😉

  • Paula 4 maja 2016 o 22:17

    Właśnie zarobiłam chlebek… Trochę późno się zrobiło i zastanawiam się czy może on „poczekać” do rana na swoją kolej? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

    • Tosia 5 maja 2016 o 11:18

      Niestety dopiero teraz odpisuję, więc noc minęła. Na przyszłość mogę podpowiedzieć, że ciasto można zostawić na noc pod przykryciem w lodówce, to spowalnia wyrastanie, rano doprowadzamy do temperatury pokojowej i do pieca. Zostawianie w ciepłym miejscu na dłużej niż 2 h to zły pomysł, ciasto przerośnie, popęka i skwaśnieje.

  • Kasia 4 września 2014 o 21:35
    Ocena:

    Cudnie mokry, świeży i pachnący wypiek. Zamiast mąki pszennej typ 650 dałam mąkę żytnią typ 720 (okazało się, że pszennej w domu nie posiadam) i wyszło rewelacyjnie 🙂
    Dzięki za ten przepis!

  • Halina 8 sierpnia 2014 o 10:13

    Witam! pieke chlebus juz od ponad 2 lat maki sama kupuje w mlynie wyrabiam i pieke w maszynie zawsze mi sie udaje sama kompnuje sklad i dodatki ale jakos z swiezych drozdzy mi lepiej wychodzi….polecam dla osob z ograniczonym czasem maszynke do wypieku chleba mozna nastawiac na czas wlaczenia programow jest sporo……a pachnacy chlebus? to cos pieknego!pozdrawiam serdecznie

  • Ola 30 lipca 2014 o 10:40
    Ocena:

    właśnie zrobiłam, ale pochłonął mi więcej wody niż w przepisie, mam nadzieję, że się uda. Jakoś nie za bardzo czuję suche drożdże. Macie może pomysł ile by trzeba dać świeżych na ten przepis?

    pozdrawiam

    • Tosia 30 lipca 2014 o 10:48

      Przelicznik jest przyjemny, dlatego proponuję następnym razem zmodyfikować przepis pod siebie 🙂
      Gramatura suszonych drożdży x 2 = ilość drożdży świeżych
      Czyli np. paczka suszonych drożdży (7g) to ok 15 g świeżych.
      Chociaż nie zawsze się to sprawdza, np. w przypadku tego wypieku: na 2 łyżeczki suszonych, dałabym 10 g świeżych, czyli 1/10 klasycznej kostki. Wcześniej trzeba przygotować zaczyn drożdżowy. W razie pytań służę pomocą.
      Pozdrawiam.

      • Ola 30 lipca 2014 o 10:51

        Na świeżych drożdżach piekę chleby od prawie 2 lat, różne, dlatego pytałam czy da się go zrobić na świeżych. jakoś te lepiej współgrają z moją ręką. Ale mam nadzieję, że dzisiejszy chlebek na suchych też mi się uda. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

        Pozdrawiam 🙂

  • Basia 20 czerwca 2014 o 23:37

    Wyszło pysznie!
    Kolejny przepis wypróbowany. I na pewno jeszcze niejeden raz będzie gościł na moim stole. Poza tym miałyście rację co do stopnia trudności, nawet początkujący da sobie z niem radę. Pozdrawiam i proszę o jeszcze:)

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej