Przepis

przygotowywanie zaczynu
720 min
przygotowywanie zaczynu
1. Drożdże łączymy z wodą, dodajemy powoli mąkę i mieszamy składniki do osiągnięcia elastycznego, sztywnego ciasta. Przykrywamy go folią spożywczą i zostawiamy na 12-16 godzin w ciepłym miejscu.
wyrabianie
5 min
wyrabianie
2. Następnego dnia szykujemy ciasto. W misie umieszczamy wszystkie suche składniki, oprócz zaczynu biga. Wlewamy wodę i wyrabiamy ciasto mikserem na pierwszej prędkości. Gdy składniki się połączą, dodajemy stopniowo zaczyn biga i dalej wyrabiamy ciasto mikserem, lecz na drugiej prędkości przez ok. 5 minut.
pierwsze wyrastanie
120 min
pierwsze wyrastanie
3. Lepkie i luźne ciasto zostawiamy w misie. Przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką. Po godzinie ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Składamy jak kopertę i wkładamy ponownie do misy. Po kolejnej godzinie znowu ciasto składamy, przekładamy do misy i odstawiamy jeszcze na godzinę.
drugie wyrastanie
90 min
drugie wyrastanie
4. Przekładamy wyrośnięte ciasto na oprószony blat. Wyciskamy z niego pęcherzyki gazu, uważając, aby wewnętrzne pęcherzyki zostały nietknięte. Ciasto dzielimy na kilkanaście części, ważących ok. 50-60 g. Z każdej z nich formujemy bułeczki, które kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Ciabattini przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 1-1,5 godziny.
pieczenie
30 min
pieczenie
5. Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni. Na dnie piekarnika kładziemy miseczkę ze stali nierdzewnej z wodą lub kostkami lodu. Wkładamy do piekarnika formę z bułeczkami, pieczemy przez 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 12-15 minut. Upieczone ciabattini studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 5 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Helena 15 listopada 2024 o 07:21

    Piękne! Uwielbiam ciabattę w każdej postaci. W formie bułeczek jeszcze nie piekłam, i przymierzam się co nich w pierwszym wolnym terminie 😍😊

  • Miko 30 grudnia 2019 o 19:49

    Wyszły fantastyczne, wyglądają lepiej niż na zdjęciach do artykułu. Warto,mimo że zajmuje więcej czasu

  • Jola 11 sierpnia 2019 o 18:45
    Ocena:

    Rewelacja właśnie zrobiłam i zajadam .Zrobiłam z mąki 550 a po wyjęciu z piekarnika spryskałam wodą skórka chrupiąca środek mięciutki pychota. Dziękuję za przepisy ,Często korzystam i cały czas się uczę ale to cudowna nauka i tyle radości. Serdecznie dziękuję i gorąco po😊

  • M 1 lutego 2019 o 15:27

    Które punkty to biga -punkt 6-7? A drożdże punkt -5? Reszta (1-4) potem?

  • Majka 5 stycznia 2018 o 21:53
    Ocena:

    Perfekcyjne ? Dokładnie o takich marzyłam. Chrupiąca skórka i mięciutki miąższ. Najpyszniejsze jakie do tej pory zrobiłam. Gorąco polecam!

  • Regina 22 stycznia 2014 o 22:55

    Na sobotnie póżne śniadanko spróbuję wyczarować te bułeczki……lecz obawiam się, że nie wiem , jak „wyciskać z ciasta pęcherzyki powietrza,aby wewnętrzne były nietknięte” To musi być nie lada sztuka,obawiam się, iz mi się ta sztuka nie uda.Byłabym wdzięczna za pomoc w tej kwestii.Pozdrawiam cieplutko,w mrożny wieczór.

    • Tosia 23 stycznia 2014 o 14:03

      Chodzi o to, aby odgazować wyrośnięte ciasto, ale uważać, aby powstałe pęcherzyki powietrza pozostały wewnątrz ciasta. Dzięki temu ciabatta będzie miała piękną strukturę miąższu po upieczeniu.
      Tak naprawdę, można ten etap pominąć i od razu formować ciabattę lub ciabattini.
      Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że jakoś pomogłam 🙂

  • Jola 16 stycznia 2014 o 09:11

    Ciabatki wyglądają apetycznie…
    Ale mam pytanie – zwiększamy czy zmniejszamy temperaturę (z 200 na 220 stopni) ?

    • Tosia 17 stycznia 2014 o 14:26

      Wkradł się chochlik.
      Zmniejszamy z 220 do 200 stopni 🙂
      Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

  • Amber 10 stycznia 2014 o 17:32

    Piękne ciabatki!
    Smakuję oczami…

  • Maryla 10 stycznia 2014 o 16:40
    Ocena:

    Muszę się skusić 🙂 Tak apetyczne, że nie zrobić ich, to byłaby olbrzymia strata dla podniebienia !

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej